Të gjitha lajmet

ROLAND GARROS

11 herë, Nadal vazhdon sundimin në RG

Foto: Roland Garros

11 herë, Nadal vazhdon sundimin në RG

10 Qershor, 2018 @17:19

RAFAEL NADAL 6 6 6
DOMINIC THIEM 4 3 2

Vazhdon dominimi i Rafael Nadalit në Roland Garros!

Për të njëmbëdhjetën herë në karrierë, teniseri spanjoll ka arritur ta fitojë këtë garë në po aq finale të luajtura, duke e përforcuar edhe më tepër epitetin e ‘Mbretit të Dheut’. Sa i përket Grand Slameve, ky ishte i 17-i për spanjollin në karrierë.

Nadal në finalen e sotme e mposhti austriakun Dominic Thiem, për të cilin kjo ishte finalja e parë në këtë garë, derisa ndeshja kaloi pothuajse me dominim të plotë të spanjollit.

Seti i parë u mbyll 6-4, i dyti 6-3, ndërsa i treti u mbyll 6-2, për të mos ia lënë as ‘setin e nderit’ austriakut Thiem.

Me këtë triumf Nadal vazhdon të mbetet numri 1 i botës së tenisit, derisa Thiem aktualisht mbetet i teti në radhitje.

ROLAND GARROS 2018

Grand Slami i parë për rumunen

9 Qershor, 2018 @16:40

Tenistja rumune, Simona Halep, duke fituar setin e dytë dhe të...

ROLAND GARROS

Nadal deklason Del Potron, arrin finalen

Foto: Roland Garros

8 Qershor, 2018 @17:17

Numri 1 aktual i Botës së tenisit, Rafael Nadal, me më lehtësi se...

ROLAND GARROS 2018

Muguruza ‘fshin’ Sharapovën

6 Qershor, 2018 @15:33

Tenistja spanjolle, Garbine Muguruza, ka pasur një performancë...

ROLAND GARROS

Super Cecchinato, eliminon Djokovicin për gjysmëfinale

Foto: BBC

5 Qershor, 2018 @18:29

Një çerekfinale tejet interesante u zhvillua sot mes italianit...

HENDBOLL

Oltion Beshiri mbyll aventurën në Metalac

BOROZANI / D.S

5 Qershor, 2018 @12:14

Pas aventurës 2-vjeçare te skuadra e MRK Metalac në Kroaci, Oltion...

ROLAND GARROS 2018

Del Porto kalon pengesën amerikane

REUTERS/Arkiv

4 Qershor, 2018 @18:13

Tenisti argjentinas, Juan Martin del Potro, ka kaluar në tre sete...

ROLAND GARROS 2018

Serena lëshon garën, para duelit të shumëpritur

Foto: rolandgarros/twitter

4 Qershor, 2018 @15:48

Pritej të jetë dueli me interesim më të madh në kategorinë e...

ROLAND GARROS 2018

Nadal pa probleme në çerekfinale

REUTERS/Arkiv

4 Qershor, 2018 @15:33

Spanjolli Rafael Nadal ka kaluar pa probleme pengesën e radhës në...

ROLAND GARROS 2018

Grand Slami i parë për rumunen

9 Qershor, 2018 @16:40

Tenistja rumune, Simona Halep, duke fituar setin e dytë dhe të...

ROLAND GARROS

Nadal deklason Del Potron, arrin finalen

Foto: Roland Garros

8 Qershor, 2018 @17:17

Numri 1 aktual i Botës së tenisit, Rafael Nadal, me më lehtësi se...

ROLAND GARROS 2018

Muguruza ‘fshin’ Sharapovën

6 Qershor, 2018 @15:33

Tenistja spanjolle, Garbine Muguruza, ka pasur një performancë...

ROLAND GARROS

Super Cecchinato, eliminon Djokovicin për gjysmëfinale

Foto: BBC

5 Qershor, 2018 @18:29

Një çerekfinale tejet interesante u zhvillua sot mes italianit...

ROLAND GARROS 2018

Del Porto kalon pengesën amerikane

REUTERS/Arkiv

4 Qershor, 2018 @18:13

Tenisti argjentinas, Juan Martin del Potro, ka kaluar në tre sete...

Të gjitha lajmet nga Tenis