Të gjitha lajmet

ROLAND GARROS

20-vjeçarja Ostapenko fiton Roland Garrosin

20-vjeçarja Ostapenko fiton Roland Garrosin

10 Qershor, 2017 @17:35

JELENA OSTAPENKO 4 6 6
SIMONA HALEP 6 4 3

Një super befasi ka ndodhur në Roland Garros sa i përket kategorisë së femrave.

Letonezja 20-vjeçare, Jelena Ostapenko, i ka befasuar të gjithë duke e fituar Roland Garrosin në debutimin e saj në këtë turne. Ostapenko, e cila deri sot ishte shumë pak e njohur nga bota e tenisit, sot e mposhti në finale teniseren rumune Simona Halep, për të kaluar kështu nga vendi i 47 i renditjes botërore në vendin e 12. Gjithashtu, kjo është hera e parë që një garues i tenisit nga Letonia e fiton një Grand Slam.

Ostapenko ishte në disavantazh 1-0 pas setit të parë (4-6), mirëpo nuk u dorëzua dhe i fitoi 2 setet e fundit, për të shkaktuar kështu befasi të dorës së parë.

Në anën tjetër, Halep në rast të fitores do të kalonte në vendin e parë të renditjes së përgjithshme, mirëpo kjo nuk ndodhi dhe Halep u detyrua të kënaqej me kalim në vendin e dytë, pasi që deri sot e mbante të katërtin.

ROLAND GARROS - GJYSMËFINALET

Përmbysje e Wawrinkas, mposhtet numri 1 i botës

9 Qershor, 2017 @17:36

Me triumfin e zvicranit Stan Wawrinka është mbyllur gjysmëfinalja...

ROLAND GARROS

Djokovic në pension të përkohshëm?

7 Qershor, 2017 @15:10

Forma aspak e mirë muajve të fundit dhe eliminimi i sotëm nga...

ROLAND GARROS

Thiem deklason Djokovicin, arrin gjysmëfinalen

7 Qershor, 2017 @14:52

Befasia e parë e fazës çerekfinale në Roland Garros është...

OLIMPIKE

14 sportistët që përfaqësojnë Kosovën në Olimpik Fest “Gyor 2017”

7 Qershor, 2017 @14:03

Komiteti Olimpik i Kosovës ka kompletuar emrat e 14 sportistëve të...

SPORTE TË REJA

Kosova me bejzboll e softboll

Foto: KOK

6 Qershor, 2017 @13:57

Në Ditën Botërore të Sportit dhe Ambientit, dhe nën vëzhgimin e...

NGA MINISTRIA

Majlinda, Nora dhe trajneri Kuka, sot pranuan shpërblimet

31 Maj, 2017 @16:12

Sipas një njoftimi të Ministrisë përkatëse, është bërë e...

SHANGHAI MASTERS

Federer mposht Nadalin për titullin e 94-t në karrierë

15 Tetor, 2017 @12:01

Vazhdon forma e mirë e Roger Federer në vitin 2017. Teniseri...

CHINA OPEN

Nadal fiton China Open, titulli i gjashtë i vitit

Foto: China Open

8 Tetor, 2017 @15:24

Për të dytën herë në karrierë dhe për të parën herë që nga...

TURNEU I KATEGORIVE TË REJA

Dihen fituesit te tenistet dhe teniserët e rinj në turneun e Prizrenit

Foto: FTK

18 Shtator, 2017 @12:09

Në organizim të klubit të tenisit “Prizreni” u mbajt turneu i...

US OPEN

Nadal mposht Del Potron dhe arrin finalen

Foto: BBC

9 Shtator, 2017 @13:16

Edhe pse e humbi setin e parë, Rafael Nadal arriti që me përmbysje...

US OPEN

Del Potro befason Federerin, kalon në gjysmëfinale

7 Shtator, 2017 @20:09

Në çerekfinale të US Open, Juan Martin Del Potro e ka befasuar...

Të gjitha lajmet nga Tenis