Të gjitha lajmet

5 PËR VIKEND

5 derbi për vikend

Graph. O.Kraja

5 derbi për vikend

Shkruan: LUAN MORINA

21 Prill, 2018 @13:19

Manchester Utd – Tottenham (e shtunë, ora 6e15)

Të dyjave iu nevojitet një titull për të shpëtuar sezonin. Më shumë do të ishte i mirëseardhur për Spurs, derisa më shumë i nevojitet United. Qysh? Spurs kanë një ekip që ende konsiderohet në rritje, në zhvillim, dhe ky është me gjasë sezoni i fundit që mund të shpëtojnë pa ndonjë titull vendor. Vitin e ardhshëm me kthim në stadiumin e ri-ndërtuar, me një bazë talentesh si Kane, Alli, e Eriksen, duhet të konkurrojnë për tituj jo vetëm katër pozitat e para.

a

Në anën tjetër United është një sezon pas Cityt – vetëm shihni mbrojtësit e krahut që nuk janë më të mirë se Sagna, Zabaleta, e Kolarov. Problemi i Pogbës dhe krejt lojtarëve të Raiolës me gjasë do të zhduket këtë verë, dhe vetëm atëherë mund të nisin një aventurë për të fituar në aspektin sportiv, jo vetëm ekonomik.

Por, sot për sot, duhet të jetë ndeshja më e bukur e vikendit.

Sevilla – Barcelona (e shtunë, ora 9e30)

a

Finalja e Kupës së Mbretit. Fitore e lehtë e Barcelonës. Në pjesën e parë. Kaq.

Lazio – Sampdoria (e diel, ora 3)

a

Që të dyja ekipet luftojnë për Evropë, por në fronte të ndryshme. Lazio do të shkoj në ndryshime rrënjësore këtë verë, edhe Liga e Kampionëve s’do të jetë aq e këndshme sa Liga e Evropës këtë vit. Ngjashëm edhe Europa League për Sampdorinë. Por, në Serie A, që të dyja ekipet kanë pasur sezon të shkëlqyeshëm. U ka munguar vazhdueshmëria e rezultateve, me të cilat, të dyja do të ishin duke luftuar për më shumë se që luftojnë këtë të diele.

Chelsea – Southampton (e diel, ora 4)

Sa zor është të jesh vazhdimisht në krye të Premier League, pa çerek milioni investime çdo verë së paku, po shihet tash me Chelsean. Ata që larguan Mourinhon në sezonin pas titullit, me gjasë po largojnë edhe Conten. Arsyetimi i tij është se nuk ka pasur transferimet që ka dashur. Si ‘rossoner’, më vjen mirë që nuk kemi shpenzuar 70 milion në Moratën. E di që kemi shpenzuar gjysmën në Kalinicin! Chelsea ka ekip më të mirë se pozita ku është, por problemet e Contes me Costan, me Moratan, me David Luizin e kanë bërë të veten, dhe po të ishte Mourinho në vend të tij, këto moti kohë do të ishin kryetituj të mediave.

a

Southamptoni duhet të mendoj për Championship.

Juventus – Napoli (e diel, ora 15n9)

a

Diçka jashtëzakonisht e mirë këtë vit në kampionatet kryesore evropiane ka qenë sigurimi i titullit në ndeshjet direkte me kundërshtarin kryesor. Matematikisht s’do të sigurojnë titullin torinezët, por do të mund ta bënin sikur mos të lëshonin pikë të panevojshme javëve të fundit. Së paku fitorja ndaj Napolit do të vulos edhe ligën e fundit në Top5shen evropiane, jo që ka qenë në dyshim titulli as këtë vit.

 

SKY SPORTS PËR MENAXHERIN E ARSENALIT

Favoritët për trajner të Arsenalit

REUTERS/Arkiv

21 Prill, 2018 @10:57

Sky Sport ka dalë me një artikull ku ka bërë parashikimin e...

JAVA XXVIII

Dy ndeshje nga Superliga

BOROZANI / A.P

21 Prill, 2018 @9:04

Me fillim nga ora 15:00, sot zhvillohen dy ndeshje nga Superliga e...

ARSENE WENGER

Largohet

20 Prill, 2018 @10:21

Trajneri shumëvjeçar i Arsenalit, Arsene Wenger, para pak çastesh...

KF VËLLAZNIMI

Vëllaznimi jashtë Evropës, edhe nëse e fiton Kupën

Foto: B.B

19 Prill, 2018 @16:40

Pas kualifikimit në finalen e Kupës së Kosovës, një lajm aspak i...

PREMIER LEAGUE

Skuadra më e mirë e sezonit në Premier League

19 Prill, 2018 @13:08

Pak javë para përfundimit, është publikuar skuadra më e mirë e...

DUELI FINAL, I EKIPEVE QË LUAJTËN 24 VITE MË PARË

Finalja Prishtina-Vëllaznimi, pas 24 vitesh!

Foto: prishtinafc.com

19 Prill, 2018 @7:05

Janë bërë plotë 24 vite prej se për herë të fundit në finale...

NË VLORË

Pas disfatës nga Skënderbeu, dorëhiqet trajneri

19 Prill, 2018 @6:40

Trajneri i ekipit të Flamurtarit, ka dhënë dorëheqje nga posti i...

ISA SADRIU

S’do të ishte befasi po të arrinim

BOROZANI/A.P.

18 Prill, 2018 @20:59

Trajneri i Vushtrrisë, Isa Sadriu, në deklaratën e tij pas...

SKY SPORTS PËR MENAXHERIN E ARSENALIT

Favoritët për trajner të Arsenalit

REUTERS/Arkiv

21 Prill, 2018 @10:57

Sky Sport ka dalë me një artikull ku ka bërë parashikimin e...

ARSENE WENGER

Largohet

20 Prill, 2018 @10:21

Trajneri shumëvjeçar i Arsenalit, Arsene Wenger, para pak çastesh...

PREMIER LEAGUE

Skuadra më e mirë e sezonit në Premier League

19 Prill, 2018 @13:08

Pak javë para përfundimit, është publikuar skuadra më e mirë e...

ME PEP GUARDIOLËN

Manchester City zyrtarisht kampion

15 Prill, 2018 @18:21

Manchester City ka fituar titullin e Premier Ligës angleze edhe...

TOTTENHAM - CITY

City fiton, por ende nuk feston

Foto: Premier League

14 Prill, 2018 @21:37

Pas 3 humbjeve radhazi në Premier League e Champions League,...

Të gjitha lajmet nga Premier League