Të gjitha lajmet

ESTONIA - KOSOVA

Kosova e pafuqishme ndaj Estonisë

Foto: FBK

Kosova e pafuqishme ndaj Estonisë

9 Gusht, 2017 @19:13

Estonia
Kosova
Estonia 76 : 50 Kosova
R.HALLIK 15 pikë E. KASTRATI 11 pikë

PARAKUALIFIKIMET DREJT KINA 2019 - NDESHJA E DYTË
Kosova e pafuqishme ndaj Estonisë
Kosova e pafuqishme ndaj Estonisë
Kosova e pafuqishme ndaj Estonisë
Kosova e pafuqishme ndaj Estonisë
Kosova e pafuqishme ndaj Estonisë
Kosova e pafuqishme ndaj Estonisë

Pas fitores ndaj Maqedonisë, Kosova është mposhtur në ndeshjen e dytë të grupit, ndeshje kjo që u zhvillua në Talin të Estonisë.

Të udhëhequr nga Erjon Kastrati, Kosova e filloi mirë takimin duke krijuar një epërsi 0-7, ndërsa pikët e para të Estonisë erdhen pas 3 minutave lojë. Më pas, Estonia e mori veten dhe çerekun e parë e mbylli me epërsi 17-15, derisa kjo ndodhi kryesisht falë saktësisë së lartë të estonezëve nga gjuajtjet për tri pikë.

Në çerekun e dytë, Estonia dominoi edhe më tepër, duke aplikuar mbrojtje tejet të mirë dhe sulm efektiv përmes gjuajtjeve të sakta nga loja. Me Dardan Berishën që nuk ishte në formën më të mirë dhe pjesën e parë e mbylli me vetëm 3 pikë të shënuara, lideri i Kosovës pas pjesës së parë ishte Erjon Kastrati me 11 pikë, mirëpo shumë pak i ndihmuar nga bashkëlojtarët, Kastrati ishte i pafuqishëm që ta ndal hovin e estonezëve dhe pjesa e parë u mbyll me 11 pikë disavantazh për Kosovën, 40-29.

SHIKO: ORARI I NDESHJEVE TË KOSOVËS DHE GRUPET

Në çerekun e tretë, Estonia vazhdoi me lojë të njëjtë, akcione të zgjatura e të menduara mirë, për ta rritur edhe më tej epërsinë, e në anën tjetër Kosova nuk dha shenja për ndonjë rikthim të mundshëm. Pas 30 minutave, rezultati në semafor shënonte 60-41.

E çereku i fundit u zhvillua vetëm sa për statistika, me epërsinë e Estonisë që ishte e pamundur të përmbysej nga Kosova, e cila në këtë çerek shënoi vetëm 9 pikë. Kështu, ndeshja u mbyll me rezultatin përfundimtar 76-50.

Më të dalluarit te Estonia ishin Hallik me 15 pikë dhe Sokk me 14 pikë. Te Kosova u veçuan Erjon Kastrati me 11 pikë (asnjë në pjesën e dytë), derisa 9 pikë shtoi edhe Drilon Hajrizi.

Duhet përmendur që faktor kryesor në humbjen e Kosovës ishin gjuajtjet e dobët nga loja. Përfaqësuesja e Kosovës gjuajti nën 32% si nga gjuajtjet për 2 pikë, ashtu edhe ato për 3 pikë.

Ndeshjen e tretë Kosova e luan në Shkup më 12 gusht ndaj Maqedonisë, takim i cili mund të jetë vendimtar në kalimin e grupit, kur dihet që një fitore e mundshme në atë takim ia siguron Kosovës automatikisht plasmanin në kualifikimet drejt Botërorit të Kinës.

 Estonia

1 Reinar Hallik (22:13) 15 pikë 3 kërcime 4 asistime
2 Sten Stokk (26:58) 14 pikë 2 kërcime 3 asistime
3 Rain Veideman (35:46) 12 pikë 4 kërcime 2 asistime
4 Janar Talts (21:58) 10 pikë 6 kërcime 1 asistim
5 Erik Keedus (18:34 10 pikë 4 kërcime -
6 Kristjan Kengur (29:25) 6 pikë 5 kërcime 8 asistime
7 Jaan Puidet (24:15) 6 pikë 6 kërcime 4 asistime
8 Rait Laane (13:00) 3 pikë 1 kërcim -
9 Martin Paasoja (05:37) 0 pikë - 1 asistim
10 Kregor Hermet (02:12) 0 pikë - -
11 Janari Joesaar - - -


Kosova

1 Erjon Kastrati (31:49) 11 pikë 4 kërcime 1 asistim
2 Drilon Hajrizi (22:18) 9 pikë 4 kërcime 2 asistime
3 Dardan Berisha (29:18) 8 pikë 1 kërcim 4 asistime
4 Gëzim Morina (22:00) 7 pikë 4 kërcime -
5 Fisnik Rugova (20:41) 7 pikë 1 kërcim 1 asistim
6 Alban Veseli (18:00) 4 pikë 6 kërcime 1 asistim
7 Lis Shoshi (19:18) 2 pikë 5 kërcime -
8 Arti Hajdari (03:02) 2 pikë - -
9 Jaren Sina (11:15) 0 pikë 2 kërcime 2 asistime
10 Granit Rugova (07:49) 0 pikë 2 kërcime -
11 Leonard Mekaj (14:28) 0 pikë 2 kërcime
12 Ergin Grosha - - -

LIVE: ESTONIA - KOSOVA

Pas 20 minutave, Estonia në epërsi dyshifrore

Foto: FBK

9 Gusht, 2017 @18:14

Një ndeshje që nisi shumë mirë për Kosovën, e cila krijoi një...

ESTONIA - KOSOVA

Kosova e pafuqishme ndaj Estonisë

Foto: FBK

9 Gusht, 2017 @19:13

Pas fitores ndaj Maqedonisë, Kosova është mposhtur në ndeshjen e...

FIBAWC

Pesëshet e para: Estonia - Kosova

9 Gusht, 2017 @17:25

Janë publikuar pesëshet startuese të Estonisë dhe të Kosovës. ...

TRANSMETIMI

Livestream: Estonia - Kosova

9 Gusht, 2017 @16:46

Ndeshjen Estonia - Kosova, mund ta shikoni te linku i mëposhtëm: ...

PREJ NCAA

Amerikani i radhës te Prishtina, Wayne Martin

9 Gusht, 2017 @13:21

Skuadra e Sigal Prishtinës ka rreshtuar përforcimet e saja në 2...

STEPHEN CURRY

Curry: Asgjë personale me Jamesin

9 Gusht, 2017 @11:05

Super ylli i Golden State Warriorsit, Stephen Curry, së bashku me...

FIBA

Mosrespektimi i himnit, gjobitet Kosova

BOROZANI

9 Gusht, 2017 @10:48

Federata e Basketbollit të Kosovës (FBK) ka kërkuar që...

ISAIAH THOMAS

Thomas: Meritoj kontratë maksimale

nba.com

9 Gusht, 2017 @9:34

Ylli i Boston Celticsit, Isaiah Thomas, pasi që t’i skadon kontrata...

NIKE FIBA WORLD RANKING

Kosova e 96-ta në FIBA renditjen botërore

11 Tetor, 2017 @19:58

Përfaqësuesja e Kosovës në basketboll, pas suksesit të arritur...

DEL VENDIMI I KOMISIONIT

Suspendohet Drilon Hajrizi

BOROZANI/D.S.

5 Tetor, 2017 @12:59

Federata e Basketbollit të Kosovës (FBK) ka publikuar vendimin e...

FRANCA

€2 milionë në humbje, kërkon ndërrim orari nga FIBA

Foto: fiba.com

21 Shtator, 2017 @22:25

Federata e Basketbollit të Francës, ka kërkuar nga FIBA që të...

NGA KONFERENCA

FIBA pranon projektin me 2813 ulëse, nëse bëhet para 2 nëntorit

Foto: FBK

21 Shtator, 2017 @14:51

Këshilltari i Sekretarit Gjeneral të FIBAs, Lubomir Kotleba, në...

ZYRTARE

Kroacia emëron përzgjedhësin e ri

18 Shtator, 2017 @17:50

Pas shkarkimit të Aleksandar Petrovicit, me të cilin Kroacia u...

Të gjitha lajmet nga Kina 2019