Të gjitha lajmet

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Biathlon

Fotot: GoogleImages

Abetare Olimpike: Biathlon

Shkruan: LUAN MORINA

10 Shkurt, 2018 @18:00

Pas shumë viteve, dikush i është afruar Martin Fourcades për ta sfiduar në biathlon. Edhe pse ende mbetet mbrapa, Johannes Thingnes Bo, ka sfiduar francezin në çdo disiplinë.

E në këtë Olimpiadë janë 11 garat në total. Garat individuale në 20km për meshkuj e 15km për femra; sprint 10km/7.5km; ndjekje(pursuit) 12.5km/10km; start masiv 15km/12.5km; stafeta 4x7.5km/4.6km; dhe stafetë të përzier.

Biathloni përfshinë skijimin nordik dhe qitjen. Në secilën garën, garuesit duhet të provojnë të qëllojnë pesë caqet në distancë prej 50m larg garuesit.

Darja Domarcheva

Në disiplinën individuale, garuesit kanë katër qitje nga 5 plumba. Dy herë gjuajnë shtrirë, dy herë në këmbë, dhe këto alternojnë në mënyrë të kryqëzuar. Për çdo gjuajtje të gabuar me pushkë, garuesit dënohen me një minutë në kohën totale. Dënimi shtohet menjëherë.

Martin Fourcade e Darya Domracheva mbrojnë titujt olimpik në këtë disiplinë. Fourcade udhëheq në Kupën e Botës për meshkujt, bjellorusja Nadezhda Skardino, bashkëkombësja e Domrachevas tek femrat.

Në sprint janë vetëm dy runde të qitjes. Kur huq cakun, garuesi bën një rreth 150m si dënim, derisa koha mbetet e paprekur. Edhe këtu si tek gara individuale nisja është në interval dhe matja e kohës individuale. Ole Einar Bjoernadel kishte fituar të artën tek meshkujt në moshën 40 vjeçare. Ai do të provoj të fitoj medaljen e katërmbëdhjetë olimpike në PyeongChang. Antasasya Kuzmina kishte fituar tek femrat. Sllovakja udhëheq në Kupën e Botës në Sprint dhe Ndjekje gjithashtu. Tek të dyja, tek meshkujt udhëheq Fourcade.

Martin Fourcade

Rezultati i Sprintit konvertohet tek gara e Ndjekjes. Këtu garuesit kanë nga katër gjuajtje, dy të parat shtrirë, dy të fundit në këmbë, dhe kanë nga një rreth 150m për çdo gabim në qitje. I pari starton kampioni i sprintit, ndjekur nga i dyti i cili vonohet po aq sa është vonuar në garën e sprintit. Fourcade e Domracheva janë kampionë aktual olimpik.

Në garën e startit masiv startojnë 30 më të mirët në Kupën e Botës. Janë katër rrathë të qitjes, ngjashëm si në ndjekje. Dënimi është i njëjtë, e kampion nga Sochi janë Emil Hegle Svendsen dhe Domracheva. Fourcade e gjermanja Dahlmeier udhëheqin Kupën e Botës në këtë disiplinë.

Darja Domarcheva

Gjermania është e para tek femrat në stafetë, ndërsa tek meshkujt është Norvegjia. Dënimet në stafetë nuk janë direkt me rrathë apo minuta. Përpos pesë plumbave, secili garues ka edhe nga tre plumba rezervë të cilët duhet ti vendos në mënyrë manuale, jashtë karikatorit për të qëlluar caqet e mbetura. Nëse përsëri nuk arrin të qëlloj të pesë caqet, atëherë shkon në rrethin e dënimit. Starti është i përnjëhershëm për të gjithë garuesit, derisa secili nga katër garuesit e një kombëtareje ka nga dy rrethe qitjeje. Rusia tek meshkujt, Ukraina tek femrat, Norvegjia tek çiftet e përziera mbrojnë të artat nga Sochi.

Martin Fourcade

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Skitari nordike

10 Shkurt, 2018 @10:00

Skitë ndryshojnë për të dyja stilet e kros kountrit, apo siç...

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Skijim i lirë (Freestyle)

Fotot: GoogleImages

9 Shkurt, 2018 @20:00

Skijimi i lirë është sport relativisht i ri në Lojërat Olimpike....

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Snoubord

9 Shkurt, 2018 @12:27

Krahas skijimit të lirë, snoubordi është ndër sportet më...

OLIPIADA DIMËRORE: PYEONGCHANG 2018

Ditari Olimpik Nr. 1

9 Shkurt, 2018 @12:19

Albini përfundoi i 74ti nga 85të skitarë në stërvitjen e parë...

PYEOGCHANG 2018

Tahiri kryen stërvitjen e parë

Foto: NOC

8 Shkurt, 2018 @22:49

Pak ditë para garës në Lojërat Olimpike dimërore që do ta...

SPORTE OLIMPIKE

Abetarja olimpike: Patinazh i shpejtë

8 Shkurt, 2018 @20:00

Ngjashëm si atletika dhe noti, edhe patinazhi i shpejtë zhvillohet...

PYEONGCHANG 2018

Njoftohet me terrenin

8 Shkurt, 2018 @14:00

Skitari i Kosovës, Albin Tahiri, ka bërë stërvitjet e para sot...

KOLUMNE

Roger Federer, i pa-moshë

8 Shkurt, 2018 @12:15

Me të 37-at, Federeri i bën ballë edhe temperaturës, edhe...

AFATI KALIMTAR

Prishtina më e përforcuara

7 Shkurt, 2018 @21:32

Janë aprovuar të gjitha dhjetë kërkesat e lojtarëve për...

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Sajat

7 Shkurt, 2018 @20:00

Në pjesën e dytë të shekullit XIX, në Zvicër sporti me saja...

VOLEJBOLL

Kosova e Shqipëria takohen në Gjakovë

Foto: FVK

6 Shkurt, 2018 @21:41

Për nder të 10 vjetorit të pavarësisë së Kosovës,...

LOJËRAT OLIMPIKE DIMËRORE

Ekipi olimpik i Kosovës arrin në PyeongChang

Foto: NOC

6 Shkurt, 2018 @20:13

Pas rreth 20 orësh udhëtim, ekipi olimpik i Kosovës ka arritur në...

SUPERKUPA PËR FEMRA E MESHKUJ

Kampionët në kërkim të Superkupës

Foto: FVK

2 Maj, 2018 @11:26

Dy skuadrat kampione të Kosovës në volejboll, KV Drita te femrat...

XHUDO

Kosova dhe xhudo, dominimi vazhdon!

26 Prill, 2018 @19:38

Në ditën e parë të kampionatit evropian që po mbahet në Tel...

AUTOMOBILIZËM

Faton Rama fiton garën e Prizrenit

Foto: FASK

23 Prill, 2018 @15:22

Faton Rama është fitues i garës së parë në disiplinën auto...

VOLEJBOLL - FINALJA E MADHE

Peja kampione e Kosovës

KV Peja/ fb

22 Prill, 2018 @20:15

Peja ka shënuar fitore në finalen dramatike ndaj Prishtinës në...

TEKVANDO

10 medalje për Prizrenin në Taekwondo

Foto: KTPrizren/fb

17 Prill, 2018 @10:47

Në kampionatin regjional “Tirana Challenge” organizuar në Tiranë,...

Të gjitha lajmet nga Të tjera