Të gjitha lajmet

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Hokej mbi akull

Abetare Olimpike: Hokej mbi akull

Shkruan: LUAN MORINA

12 Shkurt, 2018 @11:30

Kanadaja, e udhëhequr nga një ekip fantastik me Carey Price në portë, ishte bërë kombëtarja e parë që kishte mbrojtur të artën olimpike pas 20 viteve. Ata në finale kishin mposhtur Suedinë, derisa e bronzta kishte shkuar për Finlandën që me 5-0 kishin rrahur amerikanët.

Ndoshta kjo humbje ka ndikuar në bojkotimin e NHL-së të Olimpiadave. Mosmarrëveshjet ndërmjet këtyre dyja kanë ndikuar në Olimpiadën më të dobët në hokej mbi akull për më shumë se dy dekada.

Dallimi ndërmjet rregullave të NHL-së dhe Olimpiadës nuk është shumë i madh. Terrenet olimpike janë më të gjëra, ka penallti edhe në fazat finale (gjë që nuk ndodh në shtesat në playoffs në NHL), penalltia gjatë lojës së rregullt ekzekutohet nga cilido hokejist, jo nga ai në të cilin është bërë penalltia dhe dallime tjera më minimale.

ice hockey

Në PyeongChang, turneu i meshkujve nis më vonë se i femrave. Tek femrat tetë kombëtare janë të ndara në dy grupe nga katër ekipe. Në Grupin A janë SHBA-të, Kanadaja, Finlanda, Rusia; në Grupin B janë Suedia, Zvicra, Japonia, dhe Koreja e Bashkuar.

Kanadaja ka dominuar Olimpiadat duke fituar katër nga pesë Olimpiadat (për herë të parë hokeji mbi akull për femrat është shfaqur në vitin 1998). Në Sochi, për herë të parë ishin zhvilluar vazhdimet ku kanadezet kishin mposhtur SHBA-të. Këto të fundit janë kampione aktuale të botës, ku në finale kishin mposhtur pikërisht Kanadanë.

ice hockey

Tek meshkujt 12 kombëtare janë të ndara në tri grupe. Në Grupin A janë Kanadaja, Çekia, Koreja, Zvicra; në Grupin B janë Rusia, Sllovakia, Sllovenia, SHBA-të; dhe në Grupin C janë Finlanda, Gjermania, Norvegjia, e Suedia.

Suedia është kampione aktuale e botës, para Kanadasë dhe Rusisë. Kjo renditje është më reale, pasi pjesëmarrës në kampionatet botërore janë vetëm hokejistët e NHL-së, skuadrat e të cilëve janë eliminuar para fazës së playoffs, pasi kur mbahen kampionatet botërore, në NHL zhvillohen playoffs.

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Kurling

11 Shkurt, 2018 @22:00

Katër lojtarë përbëjnë ekipin e kurlingut. Ai që lëshon i pari...

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Kombinim nordik

11 Shkurt, 2018 @16:00

Para se kërcimet me ski dhe kros kountri të njiheshin si sporte,...

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Patinazh artistik

11 Shkurt, 2018 @10:00

Programi i shkurtër dhe i lirë, dy paraqitje të mahnitshme...

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Biathlon

Fotot: GoogleImages

10 Shkurt, 2018 @18:00

Pas shumë viteve, dikush i është afruar Martin Fourcades për ta...

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Skitari nordike

10 Shkurt, 2018 @10:00

Skitë ndryshojnë për të dyja stilet e kros kountrit, apo siç...

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Skijim i lirë (Freestyle)

Fotot: GoogleImages

9 Shkurt, 2018 @20:00

Skijimi i lirë është sport relativisht i ri në Lojërat Olimpike....

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Snoubord

9 Shkurt, 2018 @12:27

Krahas skijimit të lirë, snoubordi është ndër sportet më...

OLIPIADA DIMËRORE: PYEONGCHANG 2018

Ditari Olimpik Nr. 1

9 Shkurt, 2018 @12:19

Albini përfundoi i 74ti nga 85të skitarë në stërvitjen e parë...

PYEOGCHANG 2018

Tahiri kryen stërvitjen e parë

Foto: NOC

8 Shkurt, 2018 @22:49

Pak ditë para garës në Lojërat Olimpike dimërore që do ta...

SPORTE OLIMPIKE

Abetarja olimpike: Patinazh i shpejtë

8 Shkurt, 2018 @20:00

Ngjashëm si atletika dhe noti, edhe patinazhi i shpejtë zhvillohet...

PYEONGCHANG 2018

Njoftohet me terrenin

8 Shkurt, 2018 @14:00

Skitari i Kosovës, Albin Tahiri, ka bërë stërvitjet e para sot...

KOLUMNE

Roger Federer, i pa-moshë

8 Shkurt, 2018 @12:15

Me të 37-at, Federeri i bën ballë edhe temperaturës, edhe...

AFATI KALIMTAR

Prishtina më e përforcuara

7 Shkurt, 2018 @21:32

Janë aprovuar të gjitha dhjetë kërkesat e lojtarëve për...

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Sajat

7 Shkurt, 2018 @20:00

Në pjesën e dytë të shekullit XIX, në Zvicër sporti me saja...

VOLEJBOLL

Kosova e Shqipëria takohen në Gjakovë

Foto: FVK

6 Shkurt, 2018 @21:41

Për nder të 10 vjetorit të pavarësisë së Kosovës,...

LOJËRAT OLIMPIKE DIMËRORE

Ekipi olimpik i Kosovës arrin në PyeongChang

Foto: NOC

6 Shkurt, 2018 @20:13

Pas rreth 20 orësh udhëtim, ekipi olimpik i Kosovës ka arritur në...

SUPERKUPA PËR FEMRA E MESHKUJ

Kampionët në kërkim të Superkupës

Foto: FVK

2 Maj, 2018 @11:26

Dy skuadrat kampione të Kosovës në volejboll, KV Drita te femrat...

XHUDO

Kosova dhe xhudo, dominimi vazhdon!

26 Prill, 2018 @19:38

Në ditën e parë të kampionatit evropian që po mbahet në Tel...

AUTOMOBILIZËM

Faton Rama fiton garën e Prizrenit

Foto: FASK

23 Prill, 2018 @15:22

Faton Rama është fitues i garës së parë në disiplinën auto...

VOLEJBOLL - FINALJA E MADHE

Peja kampione e Kosovës

KV Peja/ fb

22 Prill, 2018 @20:15

Peja ka shënuar fitore në finalen dramatike ndaj Prishtinës në...

TEKVANDO

10 medalje për Prizrenin në Taekwondo

Foto: KTPrizren/fb

17 Prill, 2018 @10:47

Në kampionatin regjional “Tirana Challenge” organizuar në Tiranë,...

Të gjitha lajmet nga Të tjera