Të gjitha lajmet

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Kurling

Abetare Olimpike: Kurling

Shkruan: LUAN MORINA

11 Shkurt, 2018 @22:00

Katër lojtarë përbëjnë ekipin e kurlingut. Ai që lëshon i pari ‘gurin’ është udhëheqësi i ekipit, por jo lideri. Skip është lideri i cili, nëse keni parë kurling e keni vërejtur, u bërtet të tjerëve që të fshijnë apo të mos prekin trajektoren e gurit. Ky zakonisht lëshon i fundit, por mund të gjuaj edhe në pozita tjera. E shihni në fund duke mbajtur fshesën për të drejtuar lëshuesin e gurit.

curling

Hapësira e shtegut është 45.7m e gjatë dhe 5m e gjerë. Akulli është i përshtatshëm për të luajtur në të, prandaj në fund vetëm garuesit ndërrojnë anët, derisa gurët mbeten në qoshen ku kanë luajtur.

Qendra e rrethit ka diametër prej 30cm, rrethi i dytë 121cm, rrethi i tretë 243cm, dhe rrethi i fundit 365cm. Ekipi që ka gurin më së afërti qendrës fiton një pikë. Nëse një ekip ka dy gurë më afër qendrës se guri i parë i kundërshtarit, atëherë fiton dy pikë. E pamundur është që në një rund, që përfshinë 8 gurë të hedhur (nga dy për secilin garues) dy ekipet të fitojnë pikë.

curling

Kurlingu ka dhjetë runde.

Në Sochi, Kanadaja kishte fituar në të dy konkurrencat. Tek femrat kishin mposhtur suedezet në finale, derisa tek meshkujt Britaninë e Madhe. Këto kombëtare kishin marr të bronztën në konkurrencat ku nuk ishin në finale.

Kanadaja është edhe kampione botërore aktuale, në të dyja konkurrencat.

Këtë vit, në Olimpiadë për herë të parë organizohet gara e çifteve të përziera.

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Kombinim nordik

11 Shkurt, 2018 @16:00

Para se kërcimet me ski dhe kros kountri të njiheshin si sporte,...

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Patinazh artistik

11 Shkurt, 2018 @10:00

Programi i shkurtër dhe i lirë, dy paraqitje të mahnitshme...

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Biathlon

Fotot: GoogleImages

10 Shkurt, 2018 @18:00

Pas shumë viteve, dikush i është afruar Martin Fourcades për ta...

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Skitari nordike

10 Shkurt, 2018 @10:00

Skitë ndryshojnë për të dyja stilet e kros kountrit, apo siç...

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Skijim i lirë (Freestyle)

Fotot: GoogleImages

9 Shkurt, 2018 @20:00

Skijimi i lirë është sport relativisht i ri në Lojërat Olimpike....

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Snoubord

9 Shkurt, 2018 @12:27

Krahas skijimit të lirë, snoubordi është ndër sportet më...

OLIPIADA DIMËRORE: PYEONGCHANG 2018

Ditari Olimpik Nr. 1

9 Shkurt, 2018 @12:19

Albini përfundoi i 74ti nga 85të skitarë në stërvitjen e parë...

PYEOGCHANG 2018

Tahiri kryen stërvitjen e parë

Foto: NOC

8 Shkurt, 2018 @22:49

Pak ditë para garës në Lojërat Olimpike dimërore që do ta...

SPORTE OLIMPIKE

Abetarja olimpike: Patinazh i shpejtë

8 Shkurt, 2018 @20:00

Ngjashëm si atletika dhe noti, edhe patinazhi i shpejtë zhvillohet...

PYEONGCHANG 2018

Njoftohet me terrenin

8 Shkurt, 2018 @14:00

Skitari i Kosovës, Albin Tahiri, ka bërë stërvitjet e para sot...

SUPERKUPA PËR FEMRA E MESHKUJ

Kampionët në kërkim të Superkupës

Foto: FVK

2 Maj, 2018 @11:26

Dy skuadrat kampione të Kosovës në volejboll, KV Drita te femrat...

XHUDO

Kosova dhe xhudo, dominimi vazhdon!

26 Prill, 2018 @19:38

Në ditën e parë të kampionatit evropian që po mbahet në Tel...

AUTOMOBILIZËM

Faton Rama fiton garën e Prizrenit

Foto: FASK

23 Prill, 2018 @15:22

Faton Rama është fitues i garës së parë në disiplinën auto...

VOLEJBOLL - FINALJA E MADHE

Peja kampione e Kosovës

KV Peja/ fb

22 Prill, 2018 @20:15

Peja ka shënuar fitore në finalen dramatike ndaj Prishtinës në...

TEKVANDO

10 medalje për Prizrenin në Taekwondo

Foto: KTPrizren/fb

17 Prill, 2018 @10:47

Në kampionatin regjional “Tirana Challenge” organizuar në Tiranë,...

Të gjitha lajmet nga Të tjera