Të gjitha lajmet

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Skijim i lirë (Freestyle)

Fotot: GoogleImages

Abetare Olimpike: Skijim i lirë (Freestyle)

Shkruan: Luan Morina

9 Shkurt, 2018 @20:00

Skijimi i lirë është sport relativisht i ri në Lojërat Olimpike. Olimpiadave të fundit i janë adoptuar shumica prej disiplinave të sporteve ekstreme të njohura si X-Games. Shumica e disiplinave janë të ngjashme me ato të snoubordit, me dallimin e vetëm në përdorimin e dy skive në skijim të lirë, dhe një ‘dërrase’ të vetme në snoubord.

freestyle skiing

Janë pesë disiplina që zhvillohen nga të dy gjinitë në këtë Olimpiadë: halfpipe, slopestyle, moguls, aerials dhe skicross.

HALFPIPE

Halfpipe

Halfpipe zhvillohet në një shteg të formës U, ku në secilën anë, skitarët do të provojnë të impresionojnë pesë gjyqtarët me lartësinë, vështirësinë e ekzibicioneve, llojllojshmërinë e tyre, ekzekutimin dhe inovacionin. Skitari me notat më të mëdha shpallet kampion.

SLOPESTYLE

Slopestyle

Slopestyle është një shteg që përmban kërcime dhe shtigje të hekurta, të dyja nga tri ku skitarët duhet të përmbushin pesë kriteret e kërkuara si në halfpipe.

MOGULS

moguls

Moguls është një shteg me gunga, ku skitarët kanë nga një kërcim për të shënuar notat të larta. Notat dhe shpejtësia kombinohen për shpalljen e më të mirit.

AERIALS

I njëjti qëllim është edhe në aerials, vetëm se këtu kanë nga një kërcim në një shteg pa gunga.

SKI CROSS

Ski cross është ndoshta më e lehta prej të gjitha disiplinave. Nga katër skitarë për grup lëshohen në një shteg të përzier me pengesa të ndryshme, që i ngjan motokrosit. Nuk ka porta për të kaluar, gjë që e dallon nga skijimi alpin.

HISTORIA dhe FAVORITËT

Për herë të parë në Lojërat Olimpike si sport, skijimi i lirë është paraqitur në Albertville në vitin 1992. Me kalimin e kohës është shndërruar në sportet më me adrenalinë në Olimpiada.

Favoritët kanë ardhur nga vende të ndryshme, me Kanadanë që ka dominuar së fundmi në garat e Kupës Botërore. Mikael Kingsbury ka fituar dhe udhëheq këtë vit në renditjen e përgjithshme, me moguls si disiplinën e preferuar. Tek femrat australiania Brittany Cox ka qenë në formë të shkëlqyeshme, duke u kaluar nga Sandra Naslund e cila udhëheq këtë vit në Aerials, e bashkëkombësja e saj Jennie-Lee Burmansson është më e mira në slopestyle.

freestyle skiing

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Snoubord

9 Shkurt, 2018 @12:27

Krahas skijimit të lirë, snoubordi është ndër sportet më...

OLIPIADA DIMËRORE: PYEONGCHANG 2018

Ditari Olimpik Nr. 1

9 Shkurt, 2018 @12:19

Albini përfundoi i 74ti nga 85të skitarë në stërvitjen e parë...

PYEOGCHANG 2018

Tahiri kryen stërvitjen e parë

Foto: NOC

8 Shkurt, 2018 @22:49

Pak ditë para garës në Lojërat Olimpike dimërore që do ta...

SPORTE OLIMPIKE

Abetarja olimpike: Patinazh i shpejtë

8 Shkurt, 2018 @20:00

Ngjashëm si atletika dhe noti, edhe patinazhi i shpejtë zhvillohet...

PYEONGCHANG 2018

Njoftohet me terrenin

8 Shkurt, 2018 @14:00

Skitari i Kosovës, Albin Tahiri, ka bërë stërvitjet e para sot...

KOLUMNE

Roger Federer, i pa-moshë

8 Shkurt, 2018 @12:15

Me të 37-at, Federeri i bën ballë edhe temperaturës, edhe...

AFATI KALIMTAR

Prishtina më e përforcuara

7 Shkurt, 2018 @21:32

Janë aprovuar të gjitha dhjetë kërkesat e lojtarëve për...

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Sajat

7 Shkurt, 2018 @20:00

Në pjesën e dytë të shekullit XIX, në Zvicër sporti me saja...

VOLEJBOLL

Kosova e Shqipëria takohen në Gjakovë

Foto: FVK

6 Shkurt, 2018 @21:41

Për nder të 10 vjetorit të pavarësisë së Kosovës,...

LOJËRAT OLIMPIKE DIMËRORE

Ekipi olimpik i Kosovës arrin në PyeongChang

Foto: NOC

6 Shkurt, 2018 @20:13

Pas rreth 20 orësh udhëtim, ekipi olimpik i Kosovës ka arritur në...

SUPERKUPA PËR FEMRA E MESHKUJ

Kampionët në kërkim të Superkupës

Foto: FVK

2 Maj, 2018 @11:26

Dy skuadrat kampione të Kosovës në volejboll, KV Drita te femrat...

XHUDO

Kosova dhe xhudo, dominimi vazhdon!

26 Prill, 2018 @19:38

Në ditën e parë të kampionatit evropian që po mbahet në Tel...

AUTOMOBILIZËM

Faton Rama fiton garën e Prizrenit

Foto: FASK

23 Prill, 2018 @15:22

Faton Rama është fitues i garës së parë në disiplinën auto...

VOLEJBOLL - FINALJA E MADHE

Peja kampione e Kosovës

KV Peja/ fb

22 Prill, 2018 @20:15

Peja ka shënuar fitore në finalen dramatike ndaj Prishtinës në...

TEKVANDO

10 medalje për Prizrenin në Taekwondo

Foto: KTPrizren/fb

17 Prill, 2018 @10:47

Në kampionatin regjional “Tirana Challenge” organizuar në Tiranë,...

Të gjitha lajmet nga Të tjera