Të gjitha lajmet

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Skijimi alpin

Abetare Olimpike: Skijimi alpin

Shkruan: LUAN MORINA

12 Shkurt, 2018 @21:00

Skijimi alpin është ndër sportet më të popullarizuara dimërore.

Sezoni i fundit ka kaluar nën dominimin total të Mikaela Shiffrin. Amerikania ka fituar pjesën dërrmuese të garave, jo vetëm atyre teknike ku është edhe kampione olimpike dhe botërore në sllallom, por edhe në garat e shpejtësisë si lëshimi e super-sllallomi i madh (Super G). Shiffrin mbron titullin nga Sochi në sllallom, por do të tentoj të fitoj medalje në të pesë disiplinat.

Në Sochi tek femrat dy tituj kishin shkuar për Tina Mazen, njërin nga të cilët e kishte ndarë me zviceranen Dominique Gisin (në lëshim ishin dy fituese), Anna Fenninger dhe Maria Hoefl-Riesch. Gjermanja, Gisin dhe Maze janë pensionuar, derisa Anna Fenninger (tani e martuar me mbiemrin Vieth) është larg formës.

ski

Krejt kjo jep hapësirë për skitare të reja të synojnë tituj dhe medalje olimpike. Ndër to është edhe veterania Lindsey Vonn. Ajo ka dy tituj të fituar në Vancouver, derisa lëndimet e kanë mbajtur larg garave viteve të fundit, me këtë sezon të përdorur si këndellje. Sofia Goggia, Viktoria Rebensburg, Wendy Holdener e Lara Gut janë në mesin e favoriteve tjera, krahas Shiffrin.

Tek meshkujt, Marcel Hirscher ka fituar gjashtë Kupat e fundit të Botës. Austriani edhe pse dominon në disiplinat teknike, asnjëherë nuk ka fituar të artën olimpike. Këtë vit synon të marr të artën në sllallom (Mario Matt kishte fituar në Sochi) dhe në sllallom të madh (Ted Ligety në Sochi). Matt është pensionuar pas Sochit, derisa Sandro Viletta i cili kishte fituar garën e kombinimit, mbetet ndër misteret më të mëdha të Olimpiadave duke fituar pa asnjë podium në Kupën e Botës. Askush sikur ai nuk kishte ardhur ‘prej auti’ të marr të artën olimpike. Matthias Mayer mbron të artën në lëshim, derisa në Super G kjo i takon Kjetill Jansrud.

ski

Norvegjezët, Jansrud dhe Svindal (i artë në Super G në Vancouver), zvicerani Feuz, italiani Paris, pritet dhe austriakët me Hannes Reichelt e Matthias Mayer pritet të konkurrojnë në disiplinat e shpejta. I vetmi që mund të konkurroj Hirscherin në garat teknike duhet të jetë Henrik Christoffersen.

Janë pesë disiplina në programin olimpik në sportin e skijimit alpin.

Lëshimi është më e shpejta dhe më e rënda. Aty do të garoj edhe garuesi i vetëm kosovar, Albin Tahiri. Disiplinë e shpejtësisë konsiderohet edhe Super G. Megjithatë këtu kërkohet më shumë zotësi teknike pasi duhet të kalohen nëpër porta që kërkojnë kthesa më të shpeshta dhe më të buta. Është disiplinë relativisht e re olimpike.

tina maze

Sllallomi është disiplina më e shkurtër në distancë dhe më e zorshmja teknikisht. Kthesat janë të shpejta, dhe kohët mblidhen pas dy rundeve për të dhënë fituesin. Kthesa më të rralla dhe pak më e gjatë, por disiplinë teknike është edhe Sllallomi i Madh. Edhe këtu mblidhen dy kohë për kohën totale.

Gara e super-kombinimit përfshin një rund lëshimi dhe një rund sllallomi. Është gara që kërkon një balancë më të madhe dhe shpesh fitohet nga garues universal të cilët nuk janë dominues në sllallom apo lëshim.

Gara ekipore sjell 16 kombëtare me nga dy meshkuj e femra. Ata garojnë direkt me konkurrentët në shtigje paralele sllallomi. Fitues është kombëtarja me më shumë duele të fituara.

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Hokej mbi akull

12 Shkurt, 2018 @11:30

Kanadaja, e udhëhequr nga një ekip fantastik me Carey Price në...

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Kurling

11 Shkurt, 2018 @22:00

Katër lojtarë përbëjnë ekipin e kurlingut. Ai që lëshon i pari...

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Kombinim nordik

11 Shkurt, 2018 @16:00

Para se kërcimet me ski dhe kros kountri të njiheshin si sporte,...

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Patinazh artistik

11 Shkurt, 2018 @10:00

Programi i shkurtër dhe i lirë, dy paraqitje të mahnitshme...

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Biathlon

Fotot: GoogleImages

10 Shkurt, 2018 @18:00

Pas shumë viteve, dikush i është afruar Martin Fourcades për ta...

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Skitari nordike

10 Shkurt, 2018 @10:00

Skitë ndryshojnë për të dyja stilet e kros kountrit, apo siç...

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Skijim i lirë (Freestyle)

Fotot: GoogleImages

9 Shkurt, 2018 @20:00

Skijimi i lirë është sport relativisht i ri në Lojërat Olimpike....

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Snoubord

9 Shkurt, 2018 @12:27

Krahas skijimit të lirë, snoubordi është ndër sportet më...

OLIPIADA DIMËRORE: PYEONGCHANG 2018

Ditari Olimpik Nr. 1

9 Shkurt, 2018 @12:19

Albini përfundoi i 74ti nga 85të skitarë në stërvitjen e parë...

PYEOGCHANG 2018

Tahiri kryen stërvitjen e parë

Foto: NOC

8 Shkurt, 2018 @22:49

Pak ditë para garës në Lojërat Olimpike dimërore që do ta...

SPORTE OLIMPIKE

Abetarja olimpike: Patinazh i shpejtë

8 Shkurt, 2018 @20:00

Ngjashëm si atletika dhe noti, edhe patinazhi i shpejtë zhvillohet...

PYEONGCHANG 2018

Njoftohet me terrenin

8 Shkurt, 2018 @14:00

Skitari i Kosovës, Albin Tahiri, ka bërë stërvitjet e para sot...

KOLUMNE

Roger Federer, i pa-moshë

8 Shkurt, 2018 @12:15

Me të 37-at, Federeri i bën ballë edhe temperaturës, edhe...

AFATI KALIMTAR

Prishtina më e përforcuara

7 Shkurt, 2018 @21:32

Janë aprovuar të gjitha dhjetë kërkesat e lojtarëve për...

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Sajat

7 Shkurt, 2018 @20:00

Në pjesën e dytë të shekullit XIX, në Zvicër sporti me saja...

VOLEJBOLL

Kosova e Shqipëria takohen në Gjakovë

Foto: FVK

6 Shkurt, 2018 @21:41

Për nder të 10 vjetorit të pavarësisë së Kosovës,...

LOJËRAT OLIMPIKE DIMËRORE

Ekipi olimpik i Kosovës arrin në PyeongChang

Foto: NOC

6 Shkurt, 2018 @20:13

Pas rreth 20 orësh udhëtim, ekipi olimpik i Kosovës ka arritur në...

VOLEJBOLL - FINALJA E MADHE

Peja kampione e Kosovës

KV Peja/ fb

22 Prill, 2018 @20:15

Peja ka shënuar fitore në finalen dramatike ndaj Prishtinës në...

TEKVANDO

10 medalje për Prizrenin në Taekwondo

Foto: KTPrizren/fb

17 Prill, 2018 @10:47

Në kampionatin regjional “Tirana Challenge” organizuar në Tiranë,...

VOLEJBOLL

KV Vëllaznimi në Superligë pas 20 viteve

Foto: KV Vëllaznimi

16 Prill, 2018 @16:30

Pas 20 viteve, skuadra e Vëllaznimit në sportin e volejbollit ka...

GRAND PRIX ANTALYA 2018

Loriana Kuka e artë në Antalya 2018

8 Prill, 2018 @14:43

Xhudistja pejane, Loriana Kuka, është stolisur me medaljen e artë...

XHUDO BERLIN - KUPA EUROPIANE U18

Edhe Erza Muminoviq e artë

Foto: FXHK

7 Prill, 2018 @20:53

Erza Muminoviq (-44kg) ka shkëlqyer në kupën Evropiane për kadet...

Të gjitha lajmet nga Të tjera