Të gjitha lajmet

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Snoubord

Abetare Olimpike: Snoubord

Shkruan: LUAN MORINA

9 Shkurt, 2018 @12:27

Krahas skijimit të lirë, snoubordi është ndër sportet më ekzibicionale të Lojërave Olimpike Dimërore. Në PyeongChang nga programi do të mungojë sllallomi paralel, por vazhdon të mbetet sllallomi i madh paralel. Në këtë disiplinë, dy skitarë në shtigje paralele provojnë të arrijnë të parët në fund.

Snoubord kros ngjan me disiplinën e ski krosit në skijim të lirë. Garuesit provojnë të kalojnë të parët nëpër shtegun që përfshin kërcime, kënde dhe shpejtësi. Shtyrja, rrëzimi, apo dalja nga shtegu rezulton me diskualifikim.

snowboard

Slopestyle dhe halfpipe janë të njëjtat me ato në skijim të lirë, veçse këtu gjithçka bëhet me një ‘dërrasë’ të vetme, për dallim me dy ski në skijim të lirë. Skitarët duhet të ekzekutojnë paraqitjen e tyre më së bukuri për të marr medaljen e artë.

E Big Air është ndër risitë e Lojërave Olimpike. Mund të hedhim paralele me kërcimet me ski, vetëm se në këtë disiplinë, skitarët kanë vetëm një kërcim për të shfaqur ekzibicionet më të vështira dhe ateruar në këmbë për të marr notat më të larta.

snowboard

Snoubordi ka debutuar në Nagano në vitin 1998, e njëzet vite më pas, favoritët kryesor pritet të jenë Nevin Cagimarini te meshkujt, e Ester Ledecka tek femrat, të dy në sllallomin e madh paralel si disipinë krysore. Marcus Kleveland e Ayumu Hirano tek meshkujt e Anna Gasser, Chloe Kim, e Liu Jiayu tek femrat, janë favoritë në disiplinat më atraktive si Big Air, halfpipe, e slopestyle.

OLIPIADA DIMËRORE: PYEONGCHANG 2018

Ditari Olimpik Nr. 1

9 Shkurt, 2018 @12:19

Albini përfundoi i 74ti nga 85të skitarë në stërvitjen e parë...

PYEOGCHANG 2018

Tahiri kryen stërvitjen e parë

Foto: NOC

8 Shkurt, 2018 @22:49

Pak ditë para garës në Lojërat Olimpike dimërore që do ta...

SPORTE OLIMPIKE

Abetarja olimpike: Patinazh i shpejtë

8 Shkurt, 2018 @20:00

Ngjashëm si atletika dhe noti, edhe patinazhi i shpejtë zhvillohet...

PYEONGCHANG 2018

Njoftohet me terrenin

8 Shkurt, 2018 @14:00

Skitari i Kosovës, Albin Tahiri, ka bërë stërvitjet e para sot...

KOLUMNE

Roger Federer, i pa-moshë

8 Shkurt, 2018 @12:15

Me të 37-at, Federeri i bën ballë edhe temperaturës, edhe...

AFATI KALIMTAR

Prishtina më e përforcuara

7 Shkurt, 2018 @21:32

Janë aprovuar të gjitha dhjetë kërkesat e lojtarëve për...

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Sajat

7 Shkurt, 2018 @20:00

Në pjesën e dytë të shekullit XIX, në Zvicër sporti me saja...

VOLEJBOLL

Kosova e Shqipëria takohen në Gjakovë

Foto: FVK

6 Shkurt, 2018 @21:41

Për nder të 10 vjetorit të pavarësisë së Kosovës,...

LOJËRAT OLIMPIKE DIMËRORE

Ekipi olimpik i Kosovës arrin në PyeongChang

Foto: NOC

6 Shkurt, 2018 @20:13

Pas rreth 20 orësh udhëtim, ekipi olimpik i Kosovës ka arritur në...

SUPERBOWL LII

Kur fillon SuperBowl LII?

4 Shkurt, 2018 @23:39

Ngjarja e madhe sportive në NFL, SuperBowl LII, do të mbahet sonte...

SUPERKUPA PËR FEMRA E MESHKUJ

Kampionët në kërkim të Superkupës

Foto: FVK

2 Maj, 2018 @11:26

Dy skuadrat kampione të Kosovës në volejboll, KV Drita te femrat...

XHUDO

Kosova dhe xhudo, dominimi vazhdon!

26 Prill, 2018 @19:38

Në ditën e parë të kampionatit evropian që po mbahet në Tel...

AUTOMOBILIZËM

Faton Rama fiton garën e Prizrenit

Foto: FASK

23 Prill, 2018 @15:22

Faton Rama është fitues i garës së parë në disiplinën auto...

VOLEJBOLL - FINALJA E MADHE

Peja kampione e Kosovës

KV Peja/ fb

22 Prill, 2018 @20:15

Peja ka shënuar fitore në finalen dramatike ndaj Prishtinës në...

TEKVANDO

10 medalje për Prizrenin në Taekwondo

Foto: KTPrizren/fb

17 Prill, 2018 @10:47

Në kampionatin regjional “Tirana Challenge” organizuar në Tiranë,...

Të gjitha lajmet nga Të tjera