Të gjitha lajmet

BASKETBALL CHAMPIONS LEAGUE

AEK triumfon në Ligë të Kampionëve

Fotot: championsleague.basketball

AEK triumfon në Ligë të Kampionëve

7 Maj, 2018 @10:52

AEK 100 : 94 Monaco
AEK triumfon në Ligë të Kampionëve

Skuadra që eliminoi Nymburkun e Dardan Berishës në të tetën e finales së Ligës së Kampionëve të basketbollit, AEK, ka fituar mbrëmë titullin e parë në këtë garë.

AEK ka mposhtur Monacon në finale të Final Fourit, që u mbajt në OAKA Arena të Athinës, me rezultat 100-94.

Dusan Sakota, AEK

“Kemi bërë diçka speciale që do të mbetet në histori të AEK-ut. Tifozët kanë qenë fenomenal dhe i falenderoj shumë. Çdokush punon për rezultate dhe trofe, por askush s’e respekton ndërtimin e një ekipi. Ndonjëherë shpërblim është t’i shohësh lojtarët që ngriten në lojë. Trofetë nuk janë synimi ynë i vetëm. Kemi shumë të tillë në histori, por fatkeqsisht, nuk mund t’i fitojmë ato për çdo vjet. Kështu që, do të provojmë të ndërtojmë edhe më ekipin, për të bërë hapa shtesë dhe më të mira për çdo stinor të radhës,” ka thënë pas fitores në finale, trajneri i AEK-ut, Dragan Sakota.

MVP i finales, Mike Green, ka qenë i pandalshëm në tre çerekët e parë të ndeshjes, duke shënuar 18 nga 19 pikët e tij. Kevin Punter shtoi 16 pikë të tjera, ndërsa Dusan Sakota shtoi 16 të tjera në fitore.

AEK celebration Champions League

Monaco lejoi për herë të parë që një ekip t’ua shënojë 100 pikë në Ligë të Kampionëve të basketbollit. MVP i stinorit të rregullt, Manny Harris, nuk ishte në ditën e tij, duke shutuar 4/13 ndërsa lojën e përfundoi me 9 pikë e 10 kërcime.

Ky ka qenë stinori i dytë i Ligës së Kampionëve të basketbollit dhe AEK është kampion i dytë i garës. Stinorin e kaluar këtë garë e kishte fituar Tenerife e Gran Canarias të Spanjës.

Në raundin e parë kualifikues të kësaj gare, kishte marrë pjesë edhe Sigal Prishtina, që ishte eliminuar po aty.

FINALET, NDESHJA 3: TIRANA-TEUTA

Tirana merr epërsinë në finale të PlayOffit

BOROZANI/ A. P.

6 Maj, 2018 @20:03

Basketbollistët e Tiranës kanë shënuar fitore në ndeshjen e...

GAME 3: JAZZ - ROCKETS

Houston kalon në epërsi kundër Utah

Foto:nba.com

5 Maj, 2018 @9:34

Lideri i Konferencës Perëndimore, Houston Rockets, duke e mposhtur...

GAME 3: PELICANS - WARRIORS

Davis & Rondo i hapin telashe kampionit

Foto: nba.com

5 Maj, 2018 @9:30

Kampioni aktual i NBA-së, Golden State Warriors, sot në mëngjes u...

DREJT FINALES

Berisha më efikasi në fitoren e radhës

Foto: Nymburk/fb

4 Maj, 2018 @21:15

Dardan Berisha ka shkëlqyer edhe në ndeshjen e tretë të serisë...

GAME 2: CELTICS - 76ers

Prej -22 në fitore

Foto: nba.com

4 Maj, 2018 @9:27

Boston Celtics nuk gaboi as në ndeshjen e dytë të serisë kundër...

GAME 2: RAPTORS - CAVS

LeBron show në Toronto

Foto: nba.com

4 Maj, 2018 @9:15

Cleveland Cavaliers duke e mposhtur Toronto Raptorsin edhe në...

SEMIFINALS GAME 3: YLL - PRI

Prishtina në finale

BOROZANI / A.P

3 Maj, 2018 @20:48

Përkundër luftës së fortë dhe rezistencës së madhe të Yllit,...

SEMIFINALS GAME 3: YLL - PRI

P1: Prishtina +3

BOROZANI

3 Maj, 2018 @19:42

Pas 20 minutave lojë në Suharekë, rezultati shënon 33-36 në të...

SEMIFINALS GAME 3: YLL - PRI

Ylli vs. Prishtina, pesëshet startuese

BOROZANI

3 Maj, 2018 @18:58

Janë publikuar pesëshet startuese të Yllit dhe Prishtinës,...

GAME 3: PENZA - BASHKIMI

Vajzat e Bashkimit kampione të Kosovës!

BOROZANI / A.P

3 Maj, 2018 @18:05

Vajzat e Bashkimit janë zyrtarisht kampione të Kosovës për...

FINALET, NDESHJA 3: TIRANA-TEUTA

Tirana merr epërsinë në finale të PlayOffit

BOROZANI/ A. P.

6 Maj, 2018 @20:03

Basketbollistët e Tiranës kanë shënuar fitore në ndeshjen e...

DREJT FINALES

Berisha më efikasi në fitoren e radhës

Foto: Nymburk/fb

4 Maj, 2018 @21:15

Dardan Berisha ka shkëlqyer edhe në ndeshjen e tretë të serisë...

FIBA EUROPE CUP FINAL

Reyer Venezia triumfon në FIBA Europe Cup

2 Maj, 2018 @22:01

Me fitore edhe në ndeshjen e dytë finale, 81-79 sonte, Umana Reyer...

REPREZENTUESI I KOSOVËS

Andi Vrapçani në Texas Lutheran

1 Maj, 2018 @14:21

Reprezentuesi U18 i Kosovës, Andi Vrapçani, është anëtar i ri i...

SHQIP NË BOTË

Dardan Berisha me pikë dyshifrore në gjysmëfinale

1 Maj, 2018 @8:39

Në takimin e parë gjysmëfinal të serisë mes Nymburkut dhe...

Të gjitha lajmet nga International