Të gjitha lajmet

RUSIA - KROACIA

Arrijnë gjeneratën historike, pas 2 dekadash

Fotot: FIFA/fb

Arrijnë gjeneratën historike, pas 2 dekadash

7 Korrik, 2018 @21:28

Rusia
Kroacia
Rusia 2(3) : 2(4) Kroacia
D. Cheryshev 31', M. Fernandes 115' 39' A. Kramarić, 100' D. Vida

(Pas lojës shtesë) Olimpiyskiy Stadion Fisht, Sochi.
Arrijnë gjeneratën historike, pas 2 dekadash
Arrijnë gjeneratën historike, pas 2 dekadash
Arrijnë gjeneratën historike, pas 2 dekadash
Arrijnë gjeneratën historike, pas 2 dekadash
Arrijnë gjeneratën historike, pas 2 dekadash

Kroacia është gjysmëfinalistja e fundit e Botërorit Rusia 2018, pasi që pas ekzekutimit të penalltive arriti të eliminojë Rusinë.

Ky sukses i Kroacisë, ka barazuar suksesin e gjeneratës historike të vitit 1998 kur gjenerata me Zvonimir Bobanin dhe Ciro Blazevicin selektor kishin arritur në gjysmëfinale.

E loja, nuk ka pasur fitues në çerekfinale për Rusinë e Kroacinë, pas kohës së rregullt dhe asaj shtesë.

Skuadrat, të cilat me penallti arritën çerekfinalen, përsëri është dashur të shutojnë penalltitë pasi që barazuan 1-1 në 90 minutat e ndeshjes. E më pas, edhe në vazhdime shënuan nga një gol tjetër për përfundimtaren 2-2.

Rusia avancoi me një supergol të Denis Cheryshevit, ndërsa Kroacia barazoi shpejt me Andrej Kramaricin, 1-1.

RRUGA DREJT FINALES

Kroacia dominoi në pjesën e mbetur të takimit, por goli nuk erdhi deri në fund të kohës së rregullt të ndeshjes.

Më pas, në vazhdime Kroacia gjeti golin, që mendohej se ishte e fitores. Domagoj Vida shënoi me kokë pas kornerit kroat.

Danijel Subasic

Mirëpo, 5 minuta para fundit të vazhdimeve, ka qenë Matias Fernandes i Rusisë që ka shënuar golin e parë të tij në dresin rus për të barazuar dhe për të çuar ndeshjen në penallti.

E aty, Kroacia siguroi gjysmëfinalen, për t’i dalë përballë Anglisë.

Russia vs CroatiaPENALLTITË:

RUSIA KROACIA
Fyodor Smolov mbron portieri kroat GOL Marcelo Brozovic
Alan Dzagoev GOL mbron portieri rus Mateo Kovacic
Matias Fernandes jashtë GOL Luka Modric
Sergei Ignashevich GOL GOL Domagoj Vida
Daler Kuzyaev GOL GOL Ivan Rakitic

11-SHET RUSIA-KROACIA

Formacionet startuese: Rusia-Kroacia

Foto: FIFA/tw

7 Korrik, 2018 @17:43

Janë publikuar edhe formacionet që do të dalin në fushë për...

SUEDIA - ANGLIA

Pas 28 viteve në gj’finale

Fotot: FIFA/fb

7 Korrik, 2018 @16:52

Herën e fundit gjysmëfinalen e kishin arritur në kohën e Gary...

11-SHET

Formacionet: Suedia - Anglia

7 Korrik, 2018 @13:39

Janë përcaktuar formacionet startuese të Suedisë dhe të...

DITARI RUS (18)

Nuk do ta kenë të lehtë

7 Korrik, 2018 @10:44

Në Katar, pas katër viteve, një kombëtare jo-evropiane mund të...

BRAZILI - BELGJIKA

Gjenerata e artë belge, pranë historisë

6 Korrik, 2018 @20:48

Djelmoshat që pritej të shpërthenin në europianët dhe...

11-SHET

Formacionet: Brazili - Belgjika

6 Korrik, 2018 @18:11

Janë publikuar formacionet startuese të Brazilit dhe të...

RISI NË MITROVICË

Trepça’89 prezanton 3 përforcime

6 Korrik, 2018 @18:10

Ish-kampionja e Kosovës, Trepça’89, ka bërë prezantimin e 3...

URUGUAJI - FRANCA

Griezmann gol-asist, Franca në gj’finale

Fotot: FIFA/fb

6 Korrik, 2018 @16:54

Franca është në gjysmëfinale të Botërorit Rusia 2018. Ekipi i...

GIGI BUFFON

Ka mbetur vetëm zyrtarizimi

REUTERS/Arkiv

6 Korrik, 2018 @14:37

Ish-portieri i Juventusit dhe i Italisë, Gianluigi Buffon, ka mbetur...

11-SHET

Formacionet: Uruguaji - Franca

6 Korrik, 2018 @13:57

Janë përcaktuar formacionet startuese të Uruguajit dhe të...

DITARI RUS (17)

Tre luanët dhe çerekfinalet

Foto: FIFA/fb

6 Korrik, 2018 @12:57

Mrekullitë ndodhin! Më në fund anglezët fituan një ekzekutim...

NË PJESËN E KUQE TË GJILANIT

Sulmues brazilian + mbrojtës shqiptar

Foto: sc gjilani

6 Korrik, 2018 @10:05

Skuadra e Gjilanit ka bërë të ditur se ka përforcuar ekipin me dy...

11-SHET RUSIA-KROACIA

Formacionet startuese: Rusia-Kroacia

Foto: FIFA/tw

7 Korrik, 2018 @17:43

Janë publikuar edhe formacionet që do të dalin në fushë për...

SUEDIA - ANGLIA

Pas 28 viteve në gj’finale

Fotot: FIFA/fb

7 Korrik, 2018 @16:52

Herën e fundit gjysmëfinalen e kishin arritur në kohën e Gary...

11-SHET

Formacionet: Suedia - Anglia

7 Korrik, 2018 @13:39

Janë përcaktuar formacionet startuese të Suedisë dhe të...

DITARI RUS (18)

Nuk do ta kenë të lehtë

7 Korrik, 2018 @10:44

Në Katar, pas katër viteve, një kombëtare jo-evropiane mund të...

BRAZILI - BELGJIKA

Gjenerata e artë belge, pranë historisë

6 Korrik, 2018 @20:48

Djelmoshat që pritej të shpërthenin në europianët dhe...

Të gjitha lajmet nga Russia 2018