Të gjitha lajmet

SISTEMI GARUES 2018/19

BIBL me sistem tjetër këtë stinor

BOROZANI/ E. D./ Arkiv

BIBL me sistem tjetër këtë stinor

11 Korrik, 2018 @13:29

Liga Ballkanike e basketbollit (BIBL) ku ekipet kosovare kanë marrë pjesë rregullisht prej se u pranuan aty, si dhe është fituar dy herë nga Sigal Prishtina dhe në stinorin e fundit Bashkimi ka qenë në finale të kësaj gare, ka shpallur sistemin e ri garues për stinorin 2018/19.

Vendimi është marrë në fund të muajit të kaluar dhe është provizional, ndërsa sistemi i garave për stinorin 2018/19 është si mëposhtë.

Do të marrin pjesë tetë (8) skuadra nga Federatat që bashkëpunojnë me BIBL. Këto skuadra do të ndeshen me njëra-tjetrën në sistem lige. Shtatë ndeshje si vendas dhe shtatë mysafir, duke u luajtur 54 lojë në total.

Katër (4) skuadrat e para të renditura në tabelë në fund të stinorit të rregullt do të fitojnë të drejtën të luajnë gjysmëfinale të PlayOffit. Aty takohen i pari me të katërtin dhe i dyti me të tretin.

Fituesit e këtyre ndeshjeve do të luajnë finalen, ku kampion shpallet ekipi që arrin dy fitore në serinë finale.Orari i garave (propozim):

Stinori i rregullt: Ø Round 1 RS, 09-10.10.2018. Round 2 RS, 16-17.10.2018. Round 3 RS, 23-24.10.2018. Round 4 RS, 06-07.11.2018. Round 5 RS, 13-14.11.2018. Round 6 RS, 11-12.12.2018. Round 7 RS, 17-18.12.2018. Round 8 RS, 09-10.01.2019. Round 9 RS, (WED+ THU) 15-16.01.2019. Round 10 RS, 22-23.01.2019. Round 11 RS 05-06.02.2019. Round 12 RS, 12-13.02.2019. Round 13 RS, 05-06.03.2019. Round 14 RS, 12-13.03.2019.
Play Off: Ø Play Offs, Round 1, 26-27.03.2019. Play Offs, Round 2, 02-03.04.2019.
Seria finale: Ø Final games: Game 1 (Best of 3) 09.04.2019; Game 2 (Best of 3) 11.04.2019; Game 3 (Best of 3) on 16.04.2019.


Fituesit e BIBL:

1 2008/09 Rilski Sportist Bullgari
2 2009/10 Levski Sofia Bullgari
3 2010/11 Feni Industries Maqedoni
4 2011/12 Hapoel Gilboa Galil Izrael
5 2012/13 Hapoel Gilboa Galil Izrael
6 2013/14 Levski Sofia Bullgari
7 2014/15 Sigal Prishtina Kosovë
8 2015/16 Sigal Prishtina Kosovë
9 2016/17 Beroe Bullgari
10 2017/18 Levski Sofia Bullgari

SHORTI I BASKETBALL CHAMPIONS LEAGUE

Prishtina mëson emrat e kundërshtarëve

BOROZANI/ A. P.

11 Korrik, 2018 @12:50

Skuadra e Sigal Prishtinës, që do të garojë në Ligë të...

NDRYSHIME

KB Kalaja ndërron emrin dhe llogon

BOROZANI/ A.P

10 Korrik, 2018 @15:26

Pas një stinori fantastik të kaluar që u zbukurua me inkuadrim në...

TEL AVIV

Maccabi forcohet me MVP-në e Eurocup-it

Foto: euroleague.net

10 Korrik, 2018 @15:07

Skuadra izraelite, Maccabi Tel Aviv, është duke planifikuar të...

BASKETBALL CHAMPIONS LEAGUE

Rruga e vështirë e Sigal Prishtinës

BOROZANI/ A. P.

9 Korrik, 2018 @16:31

Liga e Kampionëve në basketboll, ka publikuar tashmë rrjedhën e...

KOSOVA U18

Lista ngushtohet në 16 lojtarë

Ibrahim Karabeg, përzgjedhës i Kosovës U18/ Foto: FBK

6 Korrik, 2018 @14:30

Përzgjedhësi i Përfaqësueses U18, Ibrahim Karabeg e ka publikuar...

BASKETBALL CHAMPIONS LEAGUE

Prishtina në Ligë të Kampionëve

BOROZANI/ A. P.

4 Korrik, 2018 @13:07

Nënkampionia e Kosovës në basketboll dhe fituesja e Kupës së...

NGA SAN ANTONIO

Fenerbahçe transferon Lauvergnen

4 Korrik, 2018 @10:38

Nënkampioni i Euroleagues, Fenerbahçe, arriti marrëveshje me...

SPANOULIS

Nënshkrimi i parë nën Blattin

3 Korrik, 2018 @13:42

Olympiacosi ka bërë lëvizjen e parë në afatin kalimtar të...

PËRTEJ OQEANIT

Nga Fenerbahçe te Celtics

Foto: fenerbahceofficial/fb

3 Korrik, 2018 @12:53

Basketbollisti i deritashëm i Fenerbahçes, Brad Wanamaker, është...

TE KAMPIONI

Warriorsat me super qendrën në trapez

Foto: nba.com

3 Korrik, 2018 @7:55

Kampioni aktual i NBA-së, Golden State Warriors, e përforcoi...

SHORTI I BASKETBALL CHAMPIONS LEAGUE

Prishtina mëson emrat e kundërshtarëve

BOROZANI/ A. P.

11 Korrik, 2018 @12:50

Skuadra e Sigal Prishtinës, që do të garojë në Ligë të...

NDRYSHIME

KB Kalaja ndërron emrin dhe llogon

BOROZANI/ A.P

10 Korrik, 2018 @15:26

Pas një stinori fantastik të kaluar që u zbukurua me inkuadrim në...

BASKETBALL CHAMPIONS LEAGUE

Rruga e vështirë e Sigal Prishtinës

BOROZANI/ A. P.

9 Korrik, 2018 @16:31

Liga e Kampionëve në basketboll, ka publikuar tashmë rrjedhën e...

BASKETBALL CHAMPIONS LEAGUE

Prishtina në Ligë të Kampionëve

BOROZANI/ A. P.

4 Korrik, 2018 @13:07

Nënkampionia e Kosovës në basketboll dhe fituesja e Kupës së...

5-SHET

5-shet startuese: Kosova - Polonia

BOROZANI / Arian Paçarizi

1 Korrik, 2018 @19:32

Para se të fillojë ndeshja ndërmjet Kosovës dhe të Polonisë,...

Të gjitha lajmet nga FBK Superliga