Të gjitha lajmet

FRANCA 2017

Botërori i hendbollit, 11-29 janar 2017

Foto: Google

Botërori i hendbollit, 11-29 janar 2017

10 Janar, 2017 @20:39

Që nga dita e nesërme, në Francë fillon të mbahet kampionati botëror i hendbollit.

24 skuadra të ndara në katër grupe do të luftojnë për titullin e kampionit të Botës, titull i cili do të përcaktohet në finalen e 29 janarit.

GRUPI A: Franca, Polonia, Rusia, Brazili, Japonia dhe Norvegjia

GRUPI B: Spanja, Sllovenia, Maqedonia, Islanda, Tunizia, Angola

GRUPI C: Gjermania, Kroacia, Bjellorusia, Hungaria, Kili, Arabia Saudite

GRUPI D: Katari, Danimarka, Suedia, Egjipti, Bahreini, Argjentina

Favoritët - Analizë:

Kampioni në fuqi i Botës dhe 5 herë kampioni i Botës, Franca, që është edhe nikoqire e turneut, do të jetë pjesë e grupit A dhe sipas analistëve, shihet si favorite për ta fituar titullin kampion. Francezët nuk kanë probleme me lëndime, ndërsa në radhët e veta kanë disa nga lojtarët më të mirë në botë si Nikola Karabatic e Thierry Omeyer. Franca i ka fituar 3 nga 4 kampionatet e fundit botërore dhe gjithashtu në 3 olimpiadat e fundit i kanë fituar 2 tituj. Në Olimpiadën e fundit, që u mbajt në Rio, Franca ishte nënkampione. Kjo ecuri pozitive e viteve të fundit bën që Franca të jetë favorite edhe në këtë Botëror.

Polonia në këtë kampionat vjen me mungesa. Szyba, Jurecki, Paczkowski e Syprzak do t’i mungojnë kombëtares polake, e cila olimpiadën e Rios e mbylli në vendin e katërt.

Kombëtare e njohur për hendboll të mirë është edhe Danimarka, kampione olimpike në Rio dhe 2 herë kampione në 5 kampionatet e fundit botërore. Përkundër mungesës së të mirënjohurit Rasmus Lauge, Danimarka ka në radhët e veta hendbollistin më të mirë të vitit të kaluar, Mikkel Hansen. Kur shohim Katarin të braktisur nga të huajt, me vetëm portierin 39-vjeçar Danijel Saric në radhët e veta, parashikohet që Danimarka ta kalojë pa probleme Grupin D dhe gjithashtu është favoriti i dytë për ta fituar kampionatin pas Francës.

Shteti me ligën më të popullarizuar në botë të hendbollit, Gjermania, vjen me shumë lëndime në këtë kampionat. Gjermanët janë pa lojtarë si Wiede, Weinhold e Dissinger, ndërsa fakti që ishin të bronztë në Rio, bën që edhe emri i Gjermanisë të përmendet tek skuadrat favorite, pas Danimarkës e Francës.

Kur jemi te shtetet ballkanike, nderin ballkanas në Botë e mbron Maqedonia, e cila momentalisht ka një skuadër tejet të mirë. Gjithashtu, me hendboll të mirë njihet edhe Kroacia. Sa i përket Sllovenisë, sllovenët sivjet paraqiten me një skuadër relativisht të re, pa harruar ta përmendim Veselin Vujovicin, ish-lojtari më i mirë në botë.

Kampionati hapet nesër me fillim nga ora 20:45, me nikoqirin Francën që luan ndaj Brazilit.

 

 

ESTONIA - KOSOVA

Përmirësime po, fitore jo!

BOROZANI/ Arkiv

8 Janar, 2017 @19:49

Përfaqësuesja e Kosovës në hendboll është mposhtur edhe në...

KOSOVA - ESTONIA

Humbje dëshpëruese për Kosovën

BOROZANI/ Gent Polloshka

4 Janar, 2017 @20:45

Numri i madh i shikuesve që kishin ardhur në palestrën “Shani...

LIVE: PJESA E PARË

Estonia avancon në pjesë e parë ndaj Kosovës

BOROZANI/ Gent Polloshka

4 Janar, 2017 @20:02

Sapo ka përfunduar pjesa e parë e ndeshjes ndërmjet...

HENDBOLL

Kosova pret Estoninë në Gjakovë

3 Janar, 2017 @23:13

Nesër (e mërkurë) me fillim nga ora 19:30, në ‘Shani Nushi’ të...

KËRCIME ME SKI

Kësaj radhe Tande

1 Janar, 2017 @16:22

Norvegjezi Daniel Andre Tande ka mbrojtur epërsinë e serisë së...

KËRCIME ME SKI

Kraft, më i miri në Oberstdorf

30 Dhjetor, 2016 @19:04

Kampioni i vitit 2015, austriaku Stefan Kraft, fitoi në garën e...

XHUDO

Qyteti i Pejës bëhet me Qendër Nacionale të Xhudos

28 Dhjetor, 2016 @19:53

Sporti i xhudos, në veçanti qyteti i Pejës, ka marrë një lajm...

KUPA E KOSOVËS - FUTSALL

Caktohen çerekfinalistët në futsall

27 Dhjetor, 2016 @8:26

Në përballjet e të tetës së finales së Kupës së Kosovës në...

XHUDO

Majlinda Kelmendi, e para e botës edhe në votimet online

23 Dhjetor, 2016 @22:34

Përveç medaljes së artë të fituar në Rio2016 dhe titullit...

NË PRIZREN

Armend Xhoxhaj, më i miri i Prizrenit

23 Dhjetor, 2016 @10:44

Boksieri prizrenas, Armend Xhoxhaj, është shpallë sportisti i...

MIQËSORE

Vëllaznimi mposht Dritën në miqësore

Foto: Vëllaznimi Hendboll

20 Shkurt, 2017 @19:34

Në miqësoren e zhvilluar sot në Gjakovë, Vëllaznimi e ka...

CHALLENGE CUP

Humbe katastrofale e Shqiponjës në Çeki

7 Shkurt, 2017 @14:51

Shqiponja nga Gjakova pësoi humbje të thellë me rezultat 51:18 nga...

FRANCE 2017

Franca, kampione e Botës

29 Janar, 2017 @19:07

Ashtu siç edhe e parashikuam në kolumnen e parë për Botërorin e...

FRANCE 2017

Rikthim i madh i Sllovenisë për medalje të bronztë

28 Janar, 2017 @22:20

Përfaqësuesja e Sllovenisë është shpallur përfaqësuesja e...

FRANCE 2017 - GJYSMËFINALET

Vazhdimet vendosin, Norvegjia në finale!

Moment nga gjysmëfinalja Kroaci-Norvegji (Foto: Handball 2017)

27 Janar, 2017 @22:49

Pas Francës, finalistja e dytë e Kampionatit Botëror të...

Të gjitha lajmet nga FHK Superliga