Të gjitha lajmet

SERIA E KOLUMNEVE PËR PLAYOFF (4)

Çerekfinalet e Euroligës: Panathinaikos Superfoods – Real Madrid

Fotot: euroleague.net

Çerekfinalet e Euroligës: Panathinaikos Superfoods – Real Madrid

Shkruan: BLERIM MYFTIU

15 Prill, 2018 @20:00

Nëse i katërti dhe i pesti i stinorit të rregullt takohen, atëherë mund të thuhet se kjo është seria më e barabartë dhe më e përafërt, prandaj pritet të jetë edhe më i paparashikuari. Këtë e shijoi vjet Panathinaikosi i cili startoi po nga vendi i katërt, por “u fshi” nga (e pesta) Fenerbahçeja me 3-0. Ndodh prapë sivjet? Pse jo, kur Reali është rekorder me 9 tituj kampioni të kontinentit të vjetër dhe në vete e ka wunderkidin, Dončić.

Chris Singleton Panathinaikos

Ky do të jetë ballafaqimi i parë i këtyre klubeve në play-off. Nuk janë takuar as në Final Four me njëri-tjetrin. Nga ndeshjet janë ndarë me numër barabartë fitoresh. Stinorin e rregullt e kanë përmbyllur me bilancin 19 fitore e 11 humbje. Nëse viti i kaluar kur Panathinaikosi është eliminuar përkundër avantazhit të fushës merret si përjashtim, duhet theksuar se OAKA Arena mbetet kështjellë nga e cila rrallëherë del dikush fitues pos të gjelbërve të Athinës. Prandaj, me këtë bilanc të barabartë statistikash dhe fuqish në mes këtyre dy titanëve, avantazhi i fushës do të jetë ndoshta përcaktuesi.

Rudy Fernandez Real Madrid

Superylli i ri i basketbollit evropian, ylli i Eurobasketit të vjetëm, “Dražen Petrovići” i ri i Evropës, i cili me gjasë do të bartet në Amerikë këtë verë, Luka Dončić, ka arritur pjekurinë e hershme sivjet duke qenë në çdo aspekt lider i ekipit. Në mungesë të Sergio Llullit të lënduar i cili ndoshta u bë sebepi kryesor i klasifikimit të dobët të Realit sivjet, ai u shndërrua në makinën dhe lokomotivën e ekipit duket u bërë lojtari më i dobishëm i stinorit me Indeks mesatar të performansës prej 22.7 për ndeshje.

Nick Calathes, Panathinaikos

Përballë tij do të jetë Nick Calathes, i cili duket se sivjet arriti një pjekuri dhe produktivitet më të lartë me ekipin e tij. Ai është asistuesi dhe vjedhësi më i mirë, si edhe lojtari i pestë më i dobishëm i ligës, kështu që ky do të jetë një duel i dy liderëve të pakontestueshëm të ekipeve të tyre. Përveç duelit rreth harkut të jashtëm, përplasje të forta do të kemi edhe ndërmjet shtatlartëve. Ky do të jetë dueli i më të gjatëve nën kosh me Augustein, Gabrielin, Gistin, Singletonin dhe Vougioukasin në njërën anë dhe Ayonin, Randolphin, Reyesin e Tavaresin në anën tjetër.

James Gist, Panathinaikos

Xavi Pascual, trajneri shumëvjeçar i Barcelonës, do të ballafaqohet me “mikun” e vjetër, Pablo Lason. Duke qenë se Panathinaikosi është ndër tri ekipet që pranon më së paku pikë për ndeshje (76.4), kurse Reali shënon më pak vetëm se CSKA-ja (85.9 për ndeshje), atëherë shihet qartë se ndeshja do të kalojë ndërmjet mbrojtjes së grekëve dhe sulmit të spanjollëve. Aq më shumë kur tradicionalisht, Reali përbëhet nga snajperistët e shtigjeve të gjata.DATAT E NDESHJEVE:

17 prill Panathinaikos - Real Madrid
19 prill Panathinaikos - Real Madrid
25 prill Real Madrid - Panathinaikos
27 prill Real Madrid - Panathinaikos (në rast nevoje)
1 maj Panathinaikos - Real Madrid (në rast nevoje)

SERIA E KOLUMNEVE PËR PLAYOFF (3)

Çerekfinalet e Euroligës: Olympiacos – Žalgiris

Fotot: euroleague.net

15 Prill, 2018 @7:30

Ky do të jetë ballafaqimi i vetëm ku përveç se ndeshen në...

ABA LEAGUE

Buduçnost me triumf historik në ABA ligë

Foto: aba-liga.com

14 Prill, 2018 @23:57

Skuadra nga Podgorica, Buduçnost, për herë të parë në histori...

GAME 1: GSW - SPURS

Kampioni tregon forcën, 1-0 ndaj Spurs

14 Prill, 2018 @22:33

Në duelin e parë të Play Off-it të sivjetëm në NBA, kampioni...

SHQIP NË BOTË

Dardan Berisha me pikë dyshifrore, Nymburku në gjysmëfinale

14 Prill, 2018 @21:05

Në ndeshjen e tij të dytë pas rikthimit nga lëndimi, Dardan...

SERIA E KOLUMNEVE PËR PLAYOFF (2)

Çerekfinalet e Euroligës: Fenerbahçe Doğuş – Baskonia Vitoria Gasteiz

Fotot: euroleague.net

14 Prill, 2018 @20:00

Kampioni aktual i Euroligës, Fenerbahçe Doğuşi, ka pasur një...

AARON MOSS

Jemi krenarë, mund ta fitojmë!

14 Prill, 2018 @18:27

Basketbollisti më i dalluar i Bashkimit në ndeshjen gjysmëfinale...

FINALFOUR: RILSKI-BASHKIMI

Bashkimi arrin finalen historike

BOROZANI/A.K.

14 Prill, 2018 @18:13

SEKONDAT E FUNDIT TË NDESHJES “Au, au, au… e pabesueshme”! kanë...

ÇEREKU I TRETË: RILSKI-BASHKIMI

10 minuta para fundit, Bashkimi pranë finales

BOROZANI/ A.K.

14 Prill, 2018 @17:48

Bashkimi ka arritur të kalojë në epërsi në çerekun e tretë të...

PJESA E PARË: RILSKI-BASHKIMI

Një pikë dallim pas gjysmës së lojës

14 Prill, 2018 @17:24

Rilski Sportist dhe Bashkimi po zhvillojnë një ndeshje...

BIBL/ FINAL FOUR

Pesëshet e para: Rilski - Bashkimi

14 Prill, 2018 @16:13

Janë publikuar pesëshet e parë të Rilskit dhe të Bashkimit: ...

FINAL FOUR: BLOKOTEHNA - LEVSKI

Levski mposht Blokotehnan, arrin finalen

14 Prill, 2018 @16:11

Në gjysmëfinalen e parë të Final Four-it të sivjetëm të...

BIBL

Bashkimi në Bullgari për Final Four, synohet finalja

BOROZANI / A.P

14 Prill, 2018 @12:02

Me fillim nga ora 17:30, sot skuadra e Bashkimit nga Prizreni do të...

SERIA E KOLUMNEVE PËR PLAYOFF (1)

Çerekfinalet e Euroligës: CSKA – Khimki

Fotot: euroleague.net

14 Prill, 2018 @7:32

Tanimë është bërë zakon dhe fenomen i rregullt i viteve të...

GJYSMËFINALJA/ UNITED BASKETBALL - KALAJA

United Basketball 10 pikë mbi Kalanë

BOROZANI / A.P

13 Prill, 2018 @21:09

Skuadra gjilanase, United Basketball, ka arritur ta mposht Kalanë me...

GJYSMËFINALJA/ LIPJANI - DRITA

Lipjani me një këmbë në finale

13 Prill, 2018 @21:00

Skuadra e Lipjanit, në kuadër të Play Offit në ndeshjen e parë...

SHQIP NË BOTË

Dardan Berisha rikthehet në parket, Nymburku pranë gjysmëfinales

13 Prill, 2018 @18:30

Pasi ishte pjesë e 12-shes në dy ndeshjet e fundit por nuk luajti...

BOREA - PRISHTINA

Prishtina mposht Borean në Pejë

BOROZANI

13 Prill, 2018 @18:15

Në takimin hapës të xhiros së XXVII në Superligën e Kosovës...

FORMACIONET STARTUESE

5-shet: Borea - Prishtina

13 Prill, 2018 @16:13

Pas pak çastesh nis ndeshja ndërmjet Boreas dhe Sigal Prishtinës,...

SUPERKUPA E SHQIPËRISË

Teuta befason Tiranën, merr Superkupën

13 Prill, 2018 @14:37

Ekipi durrësak, Teuta, ka bërë befasi në finale të Superkupës...

DREJT SUPERLIGËS

Play Offi në Ligë të Parë fillon nesër

12 Prill, 2018 @17:36

Lufta për të hyrë në Superligë, do të fillojë nesër. United...

GAME 1: FENERBAHÇE - BASKONIA

Epërsia e pjesës së parë, mjaftoi për fitore

Foto: euroleague.net

18 Prill, 2018 @21:41

Epërsia e krijuar në pjesë të parë nga Fenerbahçeja në...

GAME 1: OLYMPIACOS - ZALGIRIS

Vazhdimet përcaktojnë fituesin

Foto: Zalgiris/fb

18 Prill, 2018 @21:34

Skuadra lituaneze, Zalgiris, ka befasuar në ndeshjen e parë të...

GAME 1: PANATHINAIKOS - REAL MADRID

Panathinaikos deklason Realin

17 Prill, 2018 @21:21

Një diferencë kaq e madhe nuk është pritur as nga lojtarët e...

GAME 1: CSKA-KHIMKI

Dueli rus, vendoset në fund

17 Prill, 2018 @20:13

Play Offi në Euroleague startoi me ndeshjen CSKA Moska - Khimki,...

SERIA E KOLUMNEVE PËR PLAYOFF (3)

Çerekfinalet e Euroligës: Olympiacos – Žalgiris

Fotot: euroleague.net

15 Prill, 2018 @7:30

Ky do të jetë ballafaqimi i vetëm ku përveç se ndeshen në...

Të gjitha lajmet nga Euroleague