Të gjitha lajmet

PËRFAQËSUESJA

Çka ndryshoi te 12-shja e Kosovës?

Foto: FIBA

Çka ndryshoi te 12-shja e Kosovës?

2 Gusht, 2017 @15:30

Pasi u publikua 12-shja e ftuar për ndeshjen ndaj Maqedonisë, ndeshje që është e vlefshme për fazën parakualifikuese drejt Botërorit ‘Kina 2019’, le të shohim ndryshimet që kanë ndodhur në përfaqësuese nëse e krahasojmë këtë skuadër me skuadrën e ftuar nga Arben Krasniqi për fazën kualifikuese drejt Kampionatit Evropian të vitit 2017.

Lojtarët që ishin të ftuar edhe herën e kaluar dhe që mbeten edhe sot pjesë e përfaqësueses janë: Dardan Berisha, Alban Veseli, Fisnik Rugova, Granit Rugova, Leonard Mekaj, Jaren Sina dhe Drilon Hajrizi.

5 lojtarët që ishin pjesë e 12-shes për ‘Eurobasket 2017’ dhe që nuk janë pjesë e përfaqësueses për parakualifikimet drejt ‘Kina 2019’ janë: Edmond Azemi (i penzionuar), Justin Doellman, Gazmend Sinani (të lënduar) dhe Mirza Ahmetbasic e Yll Kaçaniku (të papërfshirë në ftesa nga përzgjedhësi Greenberg).

Kjo pesëshe e lartpërmendur është zevëndësuar nga këta lojtarë për parakualifikimet drejt ‘Kina 2019’: Erjon Kastrati, Gëzim Morina, Samir Zekiqi, Lis Shoshi dhe Urim Zenelaj.

Ndeshjen e parë parakualifikuese drejt Kinës Kosova e luan sonte (2 gusht) ndaj përfaqësueses së Maqedonisë me fillim nga ora 20:15 në Pallatin e Rinisë dhe të Sporteve në Prishtinë.

SHIKO: ORARI I NDESHJEVE TË KOSOVËS DHE GRUPET

MARJAN ILIEVSKI

Ilievski: Rreziku vjen nga Dardani

Marjan Ilievski, derisa ishte pjesë e Sigal Prishtinës/ BOROZANI/ Arkiv

2 Gusht, 2017 @14:21

Ish trajneri i Sigal Prishtinës, Marjan Iliveski, ka folur për...

ZYRTARËT E NDESHJES

Përcaktohen referët e ndeshjes Kosova-Maqedonia

BOROZANI/Arkiv

2 Gusht, 2017 @13:37

Shtëpia e basketbollit europian, FIBA Europe, ka përcaktuar...

EKSKLUZIVE

Hysenagolli: Shpresojmë në lojë pozitive

2 Gusht, 2017 @11:43

Qendra gjigande e Shqipërisë, Endrit Hysenagolli, para ndeshjes...

BRAD GREENBERG

Greenberg: Sfidë e madhe, por kemi rastin historik

2 Gusht, 2017 @9:57

Përzgjedhësi i përfaqësueses së Kosovës, Brad Greenberg, e ka...

PËRFAQËSUESJA

Publikohet 12-shja përfundimtare për sfidën ndaj Maqedonisë

2 Gusht, 2017 @0:18

Përmes një postimi zyrtar, FBK e ka publikuar 12-shen...

PËRFAQËSUESJA

Kosovë - Maqedoni, bastoret favorizojnë Maqedoninë

1 Gusht, 2017 @14:38

Një ditë para ndeshjes që Kosova e zhvillon në Prishtinë ndaj...

EKSKLUZIVE

15 ftesat e Greenbergut për kualifikueset ndaj Lituanisë dhe Hungarisë

24 Tetor, 2017 @22:23

Selektori i Kosovës në basketboll, amerikani Brad Greenberg, ka...

NIKE FIBA WORLD RANKING

Kosova e 96-ta në FIBA renditjen botërore

11 Tetor, 2017 @19:58

Përfaqësuesja e Kosovës në basketboll, pas suksesit të arritur...

DEL VENDIMI I KOMISIONIT

Suspendohet Drilon Hajrizi

BOROZANI/D.S.

5 Tetor, 2017 @12:59

Federata e Basketbollit të Kosovës (FBK) ka publikuar vendimin e...

FRANCA

€2 milionë në humbje, kërkon ndërrim orari nga FIBA

Foto: fiba.com

21 Shtator, 2017 @22:25

Federata e Basketbollit të Francës, ka kërkuar nga FIBA që të...

NGA KONFERENCA

FIBA pranon projektin me 2813 ulëse, nëse bëhet para 2 nëntorit

Foto: FBK

21 Shtator, 2017 @14:51

Këshilltari i Sekretarit Gjeneral të FIBAs, Lubomir Kotleba, në...

Të gjitha lajmet nga Kina 2019