Të gjitha lajmet

OLIPIADA DIMËRORE: PYEONGCHANG 2018

Ditari Olimpik Nr. 2

Ditari Olimpik Nr. 2

Shkruan: LUAN MORINA

10 Shkurt, 2018 @10:23

I 76ti, prej 82 vetave që kanë përfunduar garën në stërvitjen e dytë, ishte rezultati i Albin Tahirit. Kosovari ka stërvitjen e fundit të shtunën në ora 3 në mëngjes, derisa çdo përfundim i garës do të ishte sukses për Kosovën në Olimpiadën e parë.

Ngjarja kryesore e të shtunës, e cila sjell pesë finalet e para, zhvillohet pasdite në ora 13:35. Është gara e kërcimeve me ski në kërcimoren normale, që do të sjell kërcime rreth 95 metrave. Nuk është gara më atraktive e kërcimeve me ski, por ajo çfarë do ta bëjë këtë garë speciale është pjesëmarrja e legjendës japoneze të kërcimeve me ski, Noriaki Kasai.

a

Kasai, 45 vjeçar, do të marr pjesë në Olimpiadën e tetë të tij, një rekord tjetër, derisa në Sochi kishte fituar të argjendtën (në kërcimoren e madhe) pas polakut Kamil Stoch. Stoch mbetet favoriti kryesor për të artën sot, para gjermanit Freitag dhe tërë skuadrës norvegjeze. Wellinger ka qenë më i miri në kualifikime, ku Kubacki e Kraft kanë pasur kërcime të mira.

Finalja më e parë e ditës zhvillohet në ora 8 në mëngjes, ku skitaret nordike garojnë në skiathlon që përfshinë 7.5km stil klasik dhe pastaj stil të lirë. Charlotte Kalla, Heidi Weng, Stinna Nilsson, e Marit Bjoergen janë në mesin e favoriteve.

Femrat do të stolisen me medalje edhe në disiplinën e sprintit në 7.5km, garë  e cila nis në ora 12:15.

a

Pesëmbëdhjetë minuta më herët nisin garat në 3000m për femrat në patinazh të shpejtë. Është vetëm një rundë, finale, që përfshinë dymbëdhjetë duele të cilat do të përcaktojnë më të shpejtën. Garat zakonisht zgjasin nga 4 minuta në maksimum, kështu që në ora 13 do të duhej të mësojmë kampionen olimpike.

Finalja e pestë është ajo në patinazh në shtigje të shkurtra. Për dallim prej patinazhit të shpejtë, këtu ka kualifikime, gjysmëfinale, e finale. Sot është finalja në 1500m për meshkuj, e cila nis në ora 13:25.

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Kërcime me ski

15 Shkurt, 2018 @16:18

Matti Nykanen në Kalgari më 1988 kishte qenë garuesi i parë që...

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Skijimi alpin

12 Shkurt, 2018 @21:00

Skijimi alpin është ndër sportet më të popullarizuara dimërore....

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Hokej mbi akull

12 Shkurt, 2018 @11:30

Kanadaja, e udhëhequr nga një ekip fantastik me Carey Price në...

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Kurling

11 Shkurt, 2018 @22:00

Katër lojtarë përbëjnë ekipin e kurlingut. Ai që lëshon i pari...

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Kombinim nordik

11 Shkurt, 2018 @16:00

Para se kërcimet me ski dhe kros kountri të njiheshin si sporte,...

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Patinazh artistik

11 Shkurt, 2018 @10:00

Programi i shkurtër dhe i lirë, dy paraqitje të mahnitshme...

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Biathlon

Fotot: GoogleImages

10 Shkurt, 2018 @18:00

Pas shumë viteve, dikush i është afruar Martin Fourcades për ta...

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Skitari nordike

10 Shkurt, 2018 @10:00

Skitë ndryshojnë për të dyja stilet e kros kountrit, apo siç...

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Skijim i lirë (Freestyle)

Fotot: GoogleImages

9 Shkurt, 2018 @20:00

Skijimi i lirë është sport relativisht i ri në Lojërat Olimpike....

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Snoubord

9 Shkurt, 2018 @12:27

Krahas skijimit të lirë, snoubordi është ndër sportet më...

OLIPIADA DIMËRORE: PYEONGCHANG 2018

Ditari Olimpik Nr. 1

9 Shkurt, 2018 @12:19

Albini përfundoi i 74ti nga 85të skitarë në stërvitjen e parë...

PYEOGCHANG 2018

Tahiri kryen stërvitjen e parë

Foto: NOC

8 Shkurt, 2018 @22:49

Pak ditë para garës në Lojërat Olimpike dimërore që do ta...

SUPERKUPA PËR FEMRA E MESHKUJ

Kampionët në kërkim të Superkupës

Foto: FVK

2 Maj, 2018 @11:26

Dy skuadrat kampione të Kosovës në volejboll, KV Drita te femrat...

XHUDO

Kosova dhe xhudo, dominimi vazhdon!

26 Prill, 2018 @19:38

Në ditën e parë të kampionatit evropian që po mbahet në Tel...

AUTOMOBILIZËM

Faton Rama fiton garën e Prizrenit

Foto: FASK

23 Prill, 2018 @15:22

Faton Rama është fitues i garës së parë në disiplinën auto...

VOLEJBOLL - FINALJA E MADHE

Peja kampione e Kosovës

KV Peja/ fb

22 Prill, 2018 @20:15

Peja ka shënuar fitore në finalen dramatike ndaj Prishtinës në...

TEKVANDO

10 medalje për Prizrenin në Taekwondo

Foto: KTPrizren/fb

17 Prill, 2018 @10:47

Në kampionatin regjional “Tirana Challenge” organizuar në Tiranë,...

Të gjitha lajmet nga Të tjera