Të gjitha lajmet

HISTORIKE NGA DRITA

Drita “kampione” e fazës preliminare e Ligës së Kampionëve

Drita “kampione” e fazës preliminare e Ligës së Kampionëve

29 Qershor, 2018 @21:55

Lincoln 1 : 4 Drita
Pedro Corral 61' 2' L. Leci, 105'+3 L. Leci (P), 120' X. Shabani, 120'+4 H. Neziraj

Kampionia e Kosovës ka shënuar fitore të madhe sot, duke u bërë tashmë ekipi i parë kosovar që arrin dy fitore në gara të UEFA-së [Ligë të Kampionëve] ndërsa, ka kaluar dy raunde preliminare për të arritur fazën e parë kualifikuese të garës më të rëndësishme të futbollit evropian.

Pasi që eliminoi kampionin e Andorrës tre ditë më parë, sonte Drita fitoi edhe kampionin e Gjibraltarit, Lincoln Red Imps, 2-1, pas vazhdimeve.

DUELI I LODHSHËM

Haxhi Neziraj ka qenë ndër lojtarët e paktë të Dritës që kanë pasur energji për të përballur 120 minuta lojë me kapacitet të plotë, ndërsa Xhevdet Shabani duke kursyer veten mençur, ka luajtur me plotë përgjegjësi gjithë ato minuta.

Drita

Mbrojtja e Dritës në disa raste, veçanërisht në fund të pjesës së dytë të lojës, ka bërë lëshime të mëdha, por fatmirësisht kundërshtari nuk ishte i vëmendshëm të shënonte.

Epërsinë Dritës në ndeshje ia solli mbrojtësi me përvojë Liridon Leci, që në fillim të ndeshjes. Pas kësaj Drita pati edhe disa raste shumë të mira për të shënuar, por këtë nuk e arriti.

VAZHDIMET

E pastaj një gabim në mbrojtje pas kornerit të Lincolnit, i kushtoi me gol dhe rezultati me golin e Pedro Corralit u barazua, e shkoi në vazhdime.

Në vazhdime, Drita mbeti pa Fidan Gërbeshin që u ndëshkua me të verdhën e dytë. Por, 8 minuta më vonë Lincoln mbeti me 10 lojtarë, pasi që Bernardo Lopes shkaktoi penallti.

ÇLIRIMI

E penalltinë nuk e gaboi Liridon Leci, që shënoi për fitore dhe kualifikimin historik të Dritës dhe të një ekipi kosovar tutje.

E krejt në fund, kur Lincoln doli haptas all-attack, Drita nga 4 kundërsulme, shënoi 2 herë, me Xhevdet Shabanin (119’) dhe Haxhi Nezirajn (120’).

Linclon vs Drita

Tash, Drita do të ndeshet me kampionin e Suedisë, Malmo, me datat 10/11 korrik dhe 17/18 korrik.

JUGKOREANI

Prej Botërorit në Premier Ligë

29 Qershor, 2018 @18:59

Kapiteni i reprezentacionit të Koresë Jugore, Ki Sung Yueng,...

FORMACIONET E FINALES PRELIMINARE

11-shet: Lincoln - Drita

29 Qershor, 2018 @18:54

Janë përcaktuar 11-shet startuese nga trajneri i Lincolnit, Yiyi...

GRUPI G: PANAMAJA-TUNIZIA

Khazri me gol e asist, sjell fitoren

Foto: FIFA/Squawka

28 Qershor, 2018 @21:28

Tunizia shkon në shtëpi duke festuar fitoren ndaj Panamasë 2-1...

GRUPI G: ANGLIA-BELGJIKA

Januzaj me supergol, njofton anglezët me humbje

Fotot: FIFA/Squawka

28 Qershor, 2018 @20:56

Në duelin që vendosi fituesin e Grupit G, ndërmjet Anglisë dhe...

EUROPA - PRISHTINA

Goli si mysafir jep shpresë

28 Qershor, 2018 @18:50

Prishtina ka shënuar barazimin e parë në një garë të UEFA-së...

11-SHET: PAN - TUN

Formacionet zyrtare: Panama-Tunizia

28 Qershor, 2018 @18:40

Janë publikuar 11-shet startuese të ndeshjes ndërmjet Panamsë dhe...

FORMACIONET ZYRTARE: ANG - BEL

Yjet pushojnë, Januzaj starton

28 Qershor, 2018 @18:30

Janë publikuar 11-shet startuese për përballjen që do të vendos...

GRUPI H: POLONIA - JAPONIA

Me anti-futboll në fund, Japonia shkon tutje

Fotot: FIFA

28 Qershor, 2018 @17:05

Japonia është kualifikuar si e dyta nga Grupi H për shkak të...

GRUPI H: SENEGALI - KOLUMBIA

Kolumbia si lidere, Senegalin e tradhëtojnë kartonat

Foto: UCL/fb

28 Qershor, 2018 @16:55

Me një gol të shënuar nga qendërmbrojtësi i Barcelonës, Yerry...

FORMACIONI STARTUES I PRISHTINËS

11-shja e Prishtinës ndaj Europës

Foto: prishtinafc.com

28 Qershor, 2018 @14:37

Skuadra e Prishtinës dy orë para ndeshjes ka publikuar formacionin...

FORMACIONET E FINALES PRELIMINARE

11-shet: Lincoln - Drita

29 Qershor, 2018 @18:54

Janë përcaktuar 11-shet startuese nga trajneri i Lincolnit, Yiyi...

EUROPA - PRISHTINA

Goli si mysafir jep shpresë

28 Qershor, 2018 @18:50

Prishtina ka shënuar barazimin e parë në një garë të UEFA-së...

FORMACIONI STARTUES I PRISHTINËS

11-shja e Prishtinës ndaj Europës

Foto: prishtinafc.com

28 Qershor, 2018 @14:37

Skuadra e Prishtinës dy orë para ndeshjes ka publikuar formacionin...

DUELI I EUROPALIGËS

Këtu mund ta ndiqni direkt Europa-Prishtina

Fotot: prishtinafc.com

28 Qershor, 2018 @13:52

Pas udhëtimit 21 orësh të Prishtinës dhe arritjes së ekipit në...

CHAMPIONS LEAGUE

Drita fiton, kalon në finalen preliminare

BOROZANI/ Arkiv

26 Qershor, 2018 @18:30

Drita ka shënuar fitore në përballjen debutuese në fazën...

Të gjitha lajmet nga FFK Superliga