Të gjitha lajmet

FIBA EUROPE CUP

Finalistët e FIBA Europe Cup, nuk gjejnë fituesin

Foto: fiba.com/fibaeuropecup

Finalistët e FIBA Europe Cup, nuk gjejnë fituesin

19 Prill, 2017 @13:07

elan chalon 58 : 58 nanterre 92
Cameron Clark 16 pikë Spencer Butterfield 15 pikë
Finalistët e FIBA Europe Cup, nuk gjejnë fituesin

Dueli i parë final i FIBA Europe Cup, ndërmjet ekipeve franceze, Elan Chalon dhe Nanterre, ka përfunduar baraz. Një rezultat jo i shpeshtë në basketboll, por finalja tregoi se ekipet me meritë kanë ardhur aty dhe vetëm niansat i bëjnë të dallohen mes veti.

h

Pas çerekut të parë plotësisht të barabartë, 15-15, Nanterre dominoi në të dytin për ta fituar 13-26 dhe për të shkuar në pushim me 13 pikë epërsi nga totali i pjesës së parë, 28-41.

Por, Elan Chalon i drejtuar nga Jean-Denys Choulet, ka arritur të rikthehet në lojë shpejt dhe me një mbrojtje të fuqishme ka përfunduar çerekun e tretë 14-9, ndërsa atë të fundit 16-8 për përfundimtaren 58-58.

d

Më efikasi te vendasit e Chalonit kanë qenë Cameron Clark me 16 pikë e 3 kërcime, pastaj Moustapha Fall me 11 pikë e 11 kërcime dhe John Roberson me 10 pikë e 8 asistime.

Në anën tjetër, te ekipi i drejtuar nga Pascal Donadieu, Nanterre 92, dyshja që ka shënuar pikë dyshifrore ka qenë Spencer Butterfield, me 15 pikë të shënuara (3/4 për tre pikë) dhe Hugo Invernizzi me 12 pikë (4/5 për tre pikë).

d

Ndeshja e kthimit tash zhvillohet në Nanterre, ku me fillim në ora 20e30 më 25 prill pritet të përcaktohet fituesi i ri i FIBA Europe Cup, garës ku këtë stinor morrën pjesë edhe ekipet kosovare si Sigal Prishtina e Peja, por u eliminuan që në fazën e parë grupore të saj. 

 

PAS TRIUMFIT

Beroe ndjek trofeun e tretë këtë stinor!

Lubomir Minchev, trajner i Beroes/ BOROZANI/ A. Paçarizi

19 Prill, 2017 @12:40

Skuadra e Beroes, që mbrëmë triumfoi për herë të parë në...

CLIPPERS vs JAZZ @ GAME 2

Clippers barazon para se të bartet seria në Salt Lake City

foto:nba.com

19 Prill, 2017 @8:29

Los Angeles Clippers shfrytëzoi në mënyrë më të mirë mungesën...

RAPTORS - BUCKS @ GAME 2

Toronto barazon serinë ndaj Bucks

Foto: nba.com

19 Prill, 2017 @8:09

Skuadra kanadeze, Toronto Raptors, arriti ta barazojë serinë...

CELTICS vs BULLS @ GAME 2

Chicago me epërsi solide karshi Bostonit

19 Prill, 2017 @5:19

Jimmy Butler shënoi 22 pikë, Rajon Rondo për një kërcim nuk...

CHAMPION OF BIBL 2016/17

Beroe, kampion i ri i BIBL

18 Prill, 2017 @21:58

Skuadra nga Stara Zagora e Bullgarisë, Beroe, është kampion i ri i...

PANA - FENER @ GAME 1

Rikthim i madh nga Fenerbahçe, fitore e artë në Greqi

Foto: euroleague.com

18 Prill, 2017 @21:16

Nënkampioni i Euroligës, Fenerbahçe, në ndeshjen ku pjesa e parë...

CSKA - BASKONIA @ GAME 1

Kampioni djersitet dhe fiton

Foto: euroleague.net

18 Prill, 2017 @21:00

Kampioni aktual i Euroligës, CSKA Moska, me vështërsi e mposhti...

TOP 10 @ EUROBASKET

Mike Moser, lider i TOP 10-shes së xhiros

18 Prill, 2017 @12:58

Basketbollisti i Sigal Prishtiëns, Mike Moser, është në maje të...

PESARO-JUVECASERTA

Mposhtet Juvecaserta e Dardanit

18 Prill, 2017 @11:52

Basketbollisti më i mirë i Kosovës, Dardan Berisha, është...

SPURS - GRIZZLIES @ GAME 2

Arushat në gjumë, Spurs 2-0

Foto: nba.com

18 Prill, 2017 @9:45

San Antonio Spurs, duke dominuar prej fillimit të ndeshjes, kaloi...

NË ÇEKI

Dardani fiton titullin kampion!

Foto: Nymburk/fb

24 Maj, 2018 @20:02

Kapiteni i reprezentacionit të Kosovës, Dardan Berisha, ka fituar...

VJEN FTESA PËR STINORIN 2018/19

2 ekipe kosovare në Champions?!

Foto: basketballcl.fiba

21 Maj, 2018 @12:08

Federata e Basketbollit të Kosovës (FBK) e ka pranuar ftesën...

NDESHJA 5 FINALE: TIRANA-TEUTA

Tirana mbron titullin kampion

Foto: FSHB/fb

13 Maj, 2018 @19:46

Ndeshja e pestë e serisë finale në kampionatin shqiptar i takoi...

TEUTA - TIRANA

Teuta barazon, kampioni vendoset në ndeshjen e pestë

Foto: KBTeuta/fb

10 Maj, 2018 @17:59

Ka shënuar fitore në ndeshjen e katërt të serisë ekipi durrësak...

TURNE

RedBull Reign çon më të mirët në SHBA

9 Maj, 2018 @20:30

Një garë e re, interesante e organizuar nga Red Bull, që do të...

Të gjitha lajmet nga International