Të gjitha lajmet

DUELI FINAL, I EKIPEVE QË LUAJTËN 24 VITE MË PARË

Finalja Prishtina-Vëllaznimi, pas 24 vitesh!

Foto: prishtinafc.com

Finalja Prishtina-Vëllaznimi, pas 24 vitesh!

19 Prill, 2018 @7:05

Janë bërë plotë 24 vite prej se për herë të fundit në finale të Kupës kanë qenë dy ekipet që do të takohen edhe sivjet në finale të Kupës.

Prishtina dhe Vëllaznimi, dy skuadrat që siguruan dje finalen e Kupës së Kosovës për stinorin 2017/18, duke i eliminuar kundërshtarët e tyre, Vushtrrinë, përkatësisht, Drenicën - do të luajnë përsëri finalen - 24 vite më vonë.

Kishte qenë viti 1994, stinori 1993/94, kur këto dy ekipe atëherë në futbollin e pavarësuar kosovar, kishin zhvilluar finalen.

SKEMA E KUPËS 2017/18

Fituese kishte dalë Prishtina, që kishte fituar 2-1 ndaj Vëllaznimit për të çuar Kupën e Kosovës.

Në ndërkohë, prej atëherë deri sot, Prishtina ka pesë trofe të Kupës të fituara, ndërsa Vëllaznimi një.

Në finalen e sivjetme, do të jetë krejt ndryshe!

Derisa atëherë luanin për të mbajtur gjallë futbollin dhe shpresën, sot futbollistët luajnë për trofeun që sjell mijëra euro në konto të ekipit, si dhe mundësinë e daljes në gara europiane për stinorin e radhës!KUPAT E FITUARA:

Prishtina: 1994, 1995, 2006, 2013 dhe 2016
Vëllaznimi: 2008


i:

1 Nëse dikush ka çfarëdo informate/material apo tjetër lidhur me finalen e e vitit 1994 Prishtina-Vëllaznimi, le të shkruajë në info@borozani.

NË VLORË

Pas disfatës nga Skënderbeu, dorëhiqet trajneri

19 Prill, 2018 @6:40

Trajneri i ekipit të Flamurtarit, ka dhënë dorëheqje nga posti i...

ISA SADRIU

S’do të ishte befasi po të arrinim

BOROZANI/A.P.

18 Prill, 2018 @20:59

Trajneri i Vushtrrisë, Isa Sadriu, në deklaratën e tij pas...

MIREL JOSA

Nuk ka favorit në finale

Fotot: prishtinafc.com

18 Prill, 2018 @20:51

Pas kualifikimit të ekipit në finale të Kupës së Kosovës, Mirel...

SKËNDERBEU DHE LAÇI, SIGUROJNË SI MYSAFIR

Caktohet finalja e Kupës së Shqipërisë

Foto: KFSkenderbeu

18 Prill, 2018 @20:41

Skënderbeu, që kishte disavantazh nga ndeshja e parë ndaj...

MAQEDONI

1 pikë larg titullit

Foto: KF Shkëndija

18 Prill, 2018 @19:18

Në ndeshjen derbi të xhiros në Maqedoni, Shkëndija nga Tetova ka...

KUPA E KOSOVËS

Gojani: S’kemi çfarë të humbim në finale, synojmë Kupën

Foto: FC Prishtina

18 Prill, 2018 @16:47

Përveç Sadat Pajazitit, për Supersport pas arritjes së finales u...

KUPA E KOSOVËS

Pajaziti: E dominuam lojën, i zhgënjyer për tifozët

18 Prill, 2018 @16:45

Pas eliminimit nga Vëllaznimi në gjysmëfinalen e Kupës së...

1/2: VUSHTRRIA - PRISHTINA

Shpëtimtari Khalid, Prishtina në finale

18 Prill, 2018 @16:37

Në një stadium të mbushur me tifozë në Vushtrri, Vushtrria e...

1/2: VËLLAZNIMI - DRENICA

Goli mysafir vendos, Vëllaznimi në finale

18 Prill, 2018 @16:00

Vëllaznimi në finale të Kupës së Kosovës! Pas barazmit 1-1 në...

KUPA E KOSOVËS

11-shet: Vushtrria-Prishtina

Foto: prishtinafc.com

18 Prill, 2018 @13:26

Trajneri i Vushtrrisë, Isa Sadriu dhe ai i Prishtinës, Mirel Josa,...

KF VËLLAZNIMI

Vëllaznimi jashtë Evropës, edhe nëse e fiton Kupën

Foto: B.B

19 Prill, 2018 @16:40

Pas kualifikimit në finalen e Kupës së Kosovës, një lajm aspak i...

ISA SADRIU

S’do të ishte befasi po të arrinim

BOROZANI/A.P.

18 Prill, 2018 @20:59

Trajneri i Vushtrrisë, Isa Sadriu, në deklaratën e tij pas...

MIREL JOSA

Nuk ka favorit në finale

Fotot: prishtinafc.com

18 Prill, 2018 @20:51

Pas kualifikimit të ekipit në finale të Kupës së Kosovës, Mirel...

KUPA E KOSOVËS

Gojani: S’kemi çfarë të humbim në finale, synojmë Kupën

Foto: FC Prishtina

18 Prill, 2018 @16:47

Përveç Sadat Pajazitit, për Supersport pas arritjes së finales u...

KUPA E KOSOVËS

Pajaziti: E dominuam lojën, i zhgënjyer për tifozët

18 Prill, 2018 @16:45

Pas eliminimit nga Vëllaznimi në gjysmëfinalen e Kupës së...

Të gjitha lajmet nga FFK Superliga