Të gjitha lajmet

EURO U-20/ DIV B

Fitorja e dytë me radhë për Kosovën U20

Rinor Peci, më i dalluari sonte në fitore/ Foto: fiba.com

Fitorja e dytë me radhë për Kosovën U20

16 Korrik, 2017 @20:41

Shpresat e përfaqësueses së Kosovës, kanë shënuar edhe fitoren e dytë me radhë në Europianin që po zhvillohet në Rumani, sonte.

Kosova U20 ka qenë më e mirë sesa Irlanda U20 duke i mposhtur ata me 76-69.

Sipas çerekëve

Edhepse në çerekun e parë irlandezët patën epërsi të lehtë, kosovarët kthyen gjithçka në vend të vetë në çerekun e dytë, për të shkuar në pushim me 38-33.

Çereku i tretë vazhdoi me ritëm të njejtë sikurse i dyti dhe Kosova ngriti avantazhin. Në çerekun e fundit djelmoshat e Jeton Nixhës, edhepse në disa momente lejuan irlandezët të afrohen deri në 1 pikë, në fund shënuan fitore komode me 7 pikë epërsi.

Të dalluarit

Rinor Peci ka qenë i jashtëzakonshëm sonte, duke shënuar 22 pikë, 5 kërcime e 4 asistime, ndërsa ka qenë 100% i saktë prej vijës për tre pikë, duke shënuar 3 herë prej 3 tentimeve.

Edmond Kryeziu ka shtuar 16 pikë e 5 kërcime në fitore, ndërsa pikë dyshifrore ka shënuar edhe Valon Bunjaku, që dha 10 pikë e 4 asistime për bashkëlojtarët në fitore.

Matematika

Kjo ka qenë fitorja e dytë e Kosovës U20 në Europian, pas startit me humbje, kur u mposhtën nga Kroacia U20 (3-0).

Tash Kosova U20 ka bilanc 2-1 pas tre ndeshjeve dhe të martën luan ndaj Hungarisë U20 (1-2). 

 i:

Dy të parat nga grupi kualifikohen në çerekfinale të Europianit U20/ Div. B


TABELA AKTUALE E GRUPIT D:

1 Kroacia 3-0
2 Portugalia 2-1
3 Kosova 2-1
4 Hungaria 1-2
5 Irlanda 1-2
6 Molldavia 0-3

JAMES HARDEN

Harden dëshiron ta përfundojë karrierën në Houston

nba.com

16 Korrik, 2017 @15:31

Super ylli i Houston Rocketsit, James Harden, ka thënë se dëshiron...

FLET LEGJENDA

Barkley: Sixers do të hyjë në Play Off

16 Korrik, 2017 @14:58

Njëri ndër më të famshmit në NBA, ish-basketbollisti Charles...

AVERY BRADLEY

Bradley: Irving vështirë të mbrohet

16 Korrik, 2017 @14:31

Ditë më parë, Avery Bradley është shkëmbyer nga Bostoni te...

NEW ORLEANS

Rondo transferohet te Pelicansi

nba.com

16 Korrik, 2017 @10:51

Rajon Rondo, arriti marrëveshje me skuadrën New Orleans Pelicans....

AUSTRIA - KOSOVA

Kosova mposhtet nga Austria në miqësoren e parë

Photo: Ernst Weiss

15 Korrik, 2017 @20:31

Epoka e Brad Greenberg me Kosovën ka nisur me humbje. ...

EURO U-20/ DIV B

Shqipëria U20, pa fat në vazhdime

fiba.com

15 Korrik, 2017 @20:30

Një lojë shumë e ngushtë, e barabartë, u zhvillua mes...

IRJ MAQEDONIA - BULLGARIA

Rivali i Kosovës, mposht Bullgarinë në miqësore

sport.mk

15 Korrik, 2017 @20:25

Derisa Kosova është mposhtur nga Austria në miqësoren e sotme të...

EURO U-20 / DIV B

Kosova shkel Moldavinë për t’u këndellur

fiba.com

15 Korrik, 2017 @11:24

Përfaqësuesja e Kosovës U20 ka kaluar rrufeshëm ndaj Moldavisë...

TRANSFER

Jonathon Simmons kalon te Orlando

15 Korrik, 2017 @7:32

Me ardhjen e Rudy Gayit te San Antonio Spurs, Jonathon Simmons i iku...

NDRYSHIMET NË NBA

Lajm i mirë për dashamirë të NBA-së

14 Korrik, 2017 @21:33

Kryetari i NBA-së, Adam Silver, para stinorit 2017/18, po...

FTESA E KOSOVËS

Altin Morina dhe Valon Bunjaku ftohen nga Greenberg

BOROZANI/ A. P.

8 Qershor, 2018 @15:19

Selektori i Kosovës, Brad Greenberg, ka ftuar 17 basketbollistë...

EKSKLUZIVE

Edon Maxhuni mes Kosovës e Finlandës

4 Qershor, 2018 @14:22

Përkundër faktit që emri i tij figuron në listën e Kosovës U20,...

KOSOVA U20 - LISTA E GJËRË

31 të ftuar te Kosova U20 nga selektori Nestor

Foto: fiba.basketball

3 Qershor, 2018 @21:05

Kosova U20 që do të garojë këtë verë në kuadër të Evropianit...

KOSOVA U18

30 të ftuar nga selektori Karabeg

Foto: fiba.com/arkiv

29 Maj, 2018 @17:34

Përzgjedhësi i Përfaqësueses së Kosovës U18, Ibrahim Karabeg...

FEMRAT U18

Shatri shpall listën e gjërë U18

Foto: fiba.com/arkiv

29 Maj, 2018 @17:27

Përzgjedhësi i Përfaqësueses së Kosovës U18 (Femrat), Fidan...

Të gjitha lajmet nga Përfaqësuesja