Të gjitha lajmet

FRANCA - KROACIA

Franca s’fal në sulm, merr titullin e Botës

Franca s’fal në sulm, merr titullin e Botës

15 Korrik, 2018 @18:05

Franca
Kroacia
Franca 4 : 2 Kroacia
Mario Mandzukic (AG) 18', Antoine Griezmann (P) 38, Paul Pogba 59', Kylian Mbappe 65' Ivan Perisic 28', Mario Mandzukic 69'

Luzhniki Stadium, Moscow
Franca s’fal në sulm, merr titullin e Botës

Francezët duruan dhe në fund fituan. Përkundër lojës të mirë 60min të Kroacisë, Franca shënoi dy herë përmes gabimeve të Kroacisë dhe mbylli pjesën e parë 2-1 (Mandzukic AG, Griezmann PEN. - Perisic).

Edhe në pjesë të dytë, sikurse në të parën, Kroacia nisi më mirë. Por, me golin e shënuar nga Paul Pogba për 3-1, Franca u këndell dhe fitoi titullin e Botës.

Kylian Mbappe më pas (65’) vulosi gjithçka 4-1, me një goditje precize pas depërtimit të Lucas Hernandezit.

Kroacia vazhdoi me ngulm drejt sulmit. Mandzukic shfrytëzoi gabimin amatoresk të Hugo Llorisit për 4-2, ndërsa ‘vatreni’ vazhduan të dominojnë me lojë, përkundër se ishin me dy gola në disavantazh.

Në fund, Franca festoi titullin e dytë të Botës, pas 20 vjetëve, në finalen me më së shumti gola të shënuara ndonjëherë, që prej asaj të 1958.

11-SHET E FINALES

Formacionet: Franca-Kroacia

Fotot: FIFA/fb

15 Korrik, 2018 @14:53

Janë përcaktuar 11-shet startuese nga Didier Deschamps dhe Zlatko...

RUSSIA 2018 AWARDS

I riu më i mirë - Kylian Mbappe

15 Korrik, 2018 @20:56

Super talenti francez, Kylian Mbappe, e fitoi çmimin “I riu më i...

RUSSIA 2018 AWARDS

Lojtari i Botërorit: Luka Modric

15 Korrik, 2018 @20:50

Super ylli i Kroacisë, Luka Modric, fitoi çmimin “Golden Ball”, që...

RUSSIA 2018 AWARDS

Këpuca e artë: Harry Kane

15 Korrik, 2018 @20:46

Gollashënuesi më i mirë i Botërorit Rusia 2018, është Harry...

RUSSIA 2018 AWARDS

Dorëza e artë i takoi Courtois

15 Korrik, 2018 @20:38

Portieri më i mirë i Botërorit Rusia 2018, është zgjedhur belgu...

11-SHET E FINALES

Formacionet: Franca-Kroacia

Fotot: FIFA/fb

15 Korrik, 2018 @14:53

Janë përcaktuar 11-shet startuese nga Didier Deschamps dhe Zlatko...

Të gjitha lajmet nga Russia 2018