Të gjitha lajmet

5 PËR VIKEND

Fundi i stinorit 17/18

Graph. O. Kraja

Fundi i stinorit 17/18

Shkruan: LUAN MORINA

12 Maj, 2018 @13:15

Bundesliga Finalja (e shtunë, ora 3e30)

Koln duhet të mposht Wolfsburgun, e Hamburger SV të mposht Borussian e Monchengladbachut për të mbetur edhe një herë në barazh me të tretin e Bundesliga 2. Mysafirët e HSV-së ende kanë gjasa teorike për të arritur pozitën e shtatë që dërgon në Evropë në rast se Frankfurt nuk fiton Kupën e Gjermanisë.
Xhiroja e fundit përcakton edhe ekipin e fundit që udhëton në Ligën e Kampionëve, si dhe ekipet që udhëtojnë në Europa League sezonin e ardhshëm.

Hoffenheim

Hoffenheim duhet të mposht Dortmundin që të siguroj për herë të parë Ligën e Kampionëve. Leverkuseni duhet të pres një fitore prej së paku dy golave të Hoffenheim ndaj Dortmundit dhe të mposht Hannoverin me më shumë se katër gola. Më lehtë do të ishte sikur Dortmundi të mposht Hoffenheimin dhe për nënkampionët e vitit 2002, do të mjaftonte edhe barazimi. Leipzigu duhet të fitoj pikë që të mbetet në Evropë, derisa kualifikimi në Ligën e Kampionëve kërkon humbjen e Leverkusenit si vendas të Hannoverit, si dhe humbjen e Hoffenheimit. Ndoshta lufta për titull në Bundesligë mbaron në mars, por gati gjithçka tjetër mbetet të zgjidhet në javën e fundit të kampionatit.

Betis – Sevilla (e shtunë, ora 6e30)

Në Spanjë akoma një vend është i hapur për Evropë. Për momentin okupohet nga Sevilla e cila pas shkarkimit të Montellas ka radhitur dy fitore. Triumfi në derbin e qytetit kundër Betisit do të ishte një motivim shtesë pos lavdit lokal. Përndryshe Sevilla do të mbetet jashtë Evropës për herë të parë në pesëmbëdhjetë vitet e fundit.

 

Rivalët tjerë të Sevillës janë gjithashtu në aksion – Getafe pret Atleticon e Madridit, ngjashëm si Girona Valencinë. Të dy ndeshjet bashkë me La Coruna – Villarreal (të cilët ende nuk e kanë të sigurt Evropën), nisin gjithashtu në ora 6e30.

Premier League finalet (e diel, ora 4)

Liverpoolit praktikisht i mjafton barazimi me Brightonin si vendas në javën e fundit të Premier League për të siguruar Ligën e Kampionëve. Humbja do të rrezikonte kualifikimin për këtë garë, me Chelsean që pret fitore, ndonëse e ka boll zor ta merr, në Newcastle. Gjithçka tjetër sa i përket Evropës është përfunduar me dy ekipet e Manchesterit dhe Tottenhami në Ligën e Kampionëve, Arsenal e Burnley në Europa League.

Ayew Swansea

Në Championship shkojnë Stoke City e West Brom, derisa Swansea duhet të ndal serinë prej katër humbjeve për të mposhtur Stoke Cityn, dhe atë së paku me 11 gola diferencë. Kjo diferencë do të mund të binte, për shembull në pesë gola, në rast se Southampton mposhtet me shtatë gola diferencë nga Manchester City në ‘stadiumin e dritës’. Pak a shumë është punë e kryer rënia nga Premier League, ku vitin e ardhshëm do të jenë Wolverhampton Wanderers e Cardiff City.

Atalanta – Milan (e diel, ora 6)

Humbja e turpshme në finalen e Kupës së Italisë, Milanin e lë para sfidës vitale ndaj konkurrentëve regjional, Atalantës. Ekipi nga Bergamo kërkon sezonin e dytë radhazi në Europa League, dhe këtë e kërkojnë me anë të grupeve për të mos nisur sezonin kualifikues qysh një javë pas përfundimit të Kupës së Botës.

Milanit i nevojitet një barazim për të qëndruar në pozitën e gjashtë që dërgon në grupe, para se të presin Fiorentinën në javën e fundit të sezonit. Edhe Fiorentina kërkon Evropën, dhe këtë javë, tri orë më herët të dielën, mund të dërgojnë Cagliarin në Serie B, nëse fitojnë Chievo Bologna, Crotone kundër Lazios, SPAL Torino, e Udinese Verona. Pra, Cagliari do të ketë shpresë edhe një javë.

Roma – Juventus (e diel, ora 15n9)

Java tjetër do të jetë pushim për njërën nga këto dy ekipe. Juventusi do të festoj titullin në Torino qyshdoqoftë, derisa Roma mund të shkojë në pushim duke ditur që kthehen në Ligën e Kampionëve.

Roma vs Juventus

Sidomos nëse hynë në javën e fundit në pozitën e tretë, duke ditur që Lazio ndeshet me Interin në luftën direkte për pozitën e fundit në Ligën e Kampionëve.

5-shja e fundit e sezonit

Javën tjetër, pesë ndeshjet më të mira duhet t’i zgjidhni vet, pasi kjo është kolumna e fundit në këtë sezon të tretë të 5përVikend. Serie A, mbyll garat të dielën në ora 8:45, në Spanjë pozita e shtatë përcaktohet të shtunën në ora 6.30; në Francë të shtunën në ora 9, dhe në program janë dy finale kupash. Bayerni ndeshet me Frankfurtin të shtunën në ora 8, në Angli, Chelsea pret Manchester Unitedin në Wembley, të njëjtën ditë, në ora 6e15.

DERBY-FULHAM

Derby merr avantazhin

Fotot: DerbyCounty/fb

12 Maj, 2018 @12:15

Sulmuesi anglez, Cameron Jerome, ka shënuar golin e vetëm të...

DUA LIPA

Rast që vjen një herë në jetë

Foto: DuaLipa/fb

12 Maj, 2018 @9:37

Këngëtarja Dua Lipa është zyrtarisht artistja që do të...

LA GAZZETTA

I dridhet karrigia

Foto: ACMilan/fb

11 Maj, 2018 @18:32

Nuk e ka të sigurtë vazhdimin e të qenit trajner te ekipi i tij....

ANGLIA DREJT BOTËRORIT

Lista e Southgate-it publikohet të mërkurën

11 Maj, 2018 @18:23

Anglia është gati për Kampionatin Botëror “Rusia 2018”. Federata...

DANI ALVES

Edhe Alves mungon në Botëror!

11 Maj, 2018 @18:10

Kampionati Botëror “Rusia 2018” nuk do të ketë në dispozicion të...

LIRIA - PRISHTINA

Pefqeli çon Prishtinën në ‘finalen’ e kampionatit

Foto: prishtinafc.com

11 Maj, 2018 @17:21

Mesfushori Mërgim Pefqeli me golin e tij të shënuar në kohën...

DRITA - TREPÇA'89

Fazliu afron Dritën drejt titullit

11 Maj, 2018 @17:16

Drita tashmë është një ndeshje larg titullit kampion. Ekipi...

LLAPI - FLAMURTARI

Daku në formë, Llapi fiton

11 Maj, 2018 @16:37

Në takimin që nuk mori shumë vëmendje për shkak të dy ndeshjeve...

LIRIA - PRISHTINA

Liria vs. Prishtina, formacionet startuese

BOROZANI

11 Maj, 2018 @15:01

Me fillim nga ora 16:00, Liria e Prishtina përballen mes vete në...

DRITA - TREPÇA '89

Drita vs. Trepça ‘89, formacionet zyrtare

11 Maj, 2018 @14:55

Pak para ndeshjes, janë publikuar formacionet startuese të Dritës...

DERBY-FULHAM

Derby merr avantazhin

Fotot: DerbyCounty/fb

12 Maj, 2018 @12:15

Sulmuesi anglez, Cameron Jerome, ka shënuar golin e vetëm të...

ANGLIA DREJT BOTËRORIT

Lista e Southgate-it publikohet të mërkurën

11 Maj, 2018 @18:23

Anglia është gati për Kampionatin Botëror “Rusia 2018”. Federata...

WAYNE ROONEY

Largohet nga Evertoni!

10 Maj, 2018 @22:00

Njëri ndër lojtarët më të mirë anglez, Wayne Rooney, është...

WEST HAM - UNITED

United vulos vendin e dytë

Foto: premierleague.com

10 Maj, 2018 @21:37

Me barazim pa gola ka përfunduar takimi mes West Ham Unitedit dhe...

CARLOS CARVALHAL

Swansea mbetet pa trajner

10 Maj, 2018 @21:33

Humbja në shtëpi nga Southampton mbrëmë, bashkë me barazimin e...

Të gjitha lajmet nga Premier League