Të gjitha lajmet

YOUNG REFEREE

Gjyqtaret e reja kosovare, debutuan në arenën ndërkombëtare

Gjyqtaret e reja kosovare, debutuan në arenën ndërkombëtare

Teksti: FHK

20 Prill, 2017 @18:07

Gjatë fundjavës së kaluar në Pragë të Çekisë u organizua turneu i madh i hendbollit “Praga Open” (13-18 prill) për grupmosha te reja në të cilën Kosovën e prezantuan dy gjyqtare te reja, fjala është për Arlinda Krasniqin nga Gjakova dhe Shkurta Menxhiqin nga Obiliqi, gjyqtare këto te cilat gjenden në listën e Federatës Evropiane të Hendbollit në kategorinë  “Young referee” .

Dyshja e gjyqtareve Krasniqi - Menxhiqi gjatë turneut katër ditor me sukses drejtuan afro 20 ndeshje duke treguar përfomancë solide, duke pasur parasysh se kjo ishte gara e parë e tyre ndërkombëtare, dhe në të ardhmen nëse vazhdojnë të punojnë mund të rrisin kapacitetet e tyre ne nivel edhe me të lartë duke fituar thirrjen e gjyqtares së EHF-it por edhe IHF-it.

Dyshja Krasniqi - Menxhiqi janë gjyqtaret e para nga Kosova ne konkurrencën e femrave qe drejtuan një turne ndërkombëtar dhe te nominuar nga EHF-zyrtarisht.

Tjetra e veçantë nga turne është se dy anëtare të Përfaqësueses së Kosovës të grupmoshës U17, motrat nga Danimarka Rina dhe Sara Rexhepi me sukses u paraqitën ne radhët e skuadrës daneze Skanderborg, dhe ishin pjesë e finales së madhe duke ngadhënjyer ndaj rivalit Gyor të Hungarisë, me ç’rast kosovaret ishin te shkëlqyeshme ne paraqitjen e tyre.

EUROPIAN CHAMPIONSHIP WARSAW 2017

Nora Gjakova e bronztë

20 Prill, 2017 @17:28

Xhudistja tjetër e KXH Ipponit nga Peja, Nora Gjakova, para pak...

EUROPIAN CHAMPIONSHIP WARSAW 2017

E pandalshme, e arta e tretë radhazi në europian

20 Prill, 2017 @17:16

Majlinda Kelmendi pak më parë ka triumfuar në finalen e...

MEMORANDUMI

FHK 210 mijë euro nga Ministria

18 Prill, 2017 @14:02

Ministria përkatëse e Kosovës në memorandumin e nënshkruar me...

TREPÇA-TURDA

Rumunët të fortë për Trepçën

Foto: FHK

27 Nëntor, 2017 @8:29

Trepça debutoi në gara ndërkombëtare pardje, duke u mposhtur në...

VËLLAZNIMI-LLAPI

Pas 3 xhirove, Vëllaznimi fiton

Foto: FHK

21 Nëntor, 2017 @12:28

Skuadra e Vëllaznimit i është kthyer fitores në Superligën e...

VJEN FITORJA

Llapi shënon fitoren e parë të stinorit

5 Nëntor, 2017 @21:56

Skuadra e Llapit ka shënuar fitoren e parë të stinorit sot në...

KUPA E KOSOVËS: RRETHI I PARË

Favoritët kalojnë raundin e parë

2 Nëntor, 2017 @13:12

Nuk ka pasur befasi në rrethin e parë të Kupës së Kosovës në...

KUPA E KOSOVËS

Duelet e Kupës, prej nesër

BOROZANI/ D. S./ Arkiv

1 Nëntor, 2017 @14:35

Janë përcaktuar datat edhe ora e fillimit të ndeshjeve të rrethit...

Të gjitha lajmet nga FHK Superliga