Të gjitha lajmet

EURO U18 / DIV C / PËRFAQËSUESJA

HISTORIKE: Kosova U18 kampione evropiane e Divizionit C!

Foto: fiba.basketballl.com

HISTORIKE: Kosova U18 kampione evropiane e Divizionit C!

29 Korrik, 2018 @20:33

Kosova
Qipro
Kosova 73 : 64 Qipro
Rron UKAJ dhe Erhan SHOLLA 17 pikë (secili) Georgios TRETIAKOV 25 pikë

Pallati i Rinisë dhe Sporteve, Prishtinë

Historike!

Pas triumfit në ndeshjen finale ndaj përfaqësueses së Qipros., Kosova është fituese e Kampionatit Evropian të basketbollit për grupmoshat U18, Divizioni C.

Djemtë e Kosovës e dominuan takimin që nga fillimi, duke zhvilluar lojë të shkëlqyeshme ekipore në sulm dhe mbrojtje tejet solide, me përjashtim të çerekut të katërt, ku qipriotët ishin më të mirë, mirëpo kjo nuk mjaftoi për ta befasuar Kosovën dhe ndeshja u mbyll me rezultatin përfundimtar 73-64.

a

Paraqitje fantastike për Kosovën sonte zhvilluan Rron Ukaj me 17 pikë, 8 kërcime e 2 asistime dhe Erhan Sholla me 17 pikë, 4 kërcime e 2 asistime, ndërsa veçanërisht në mbrojtje u dallua Dardan Kapiti, i cili përveç 4 pikëve, 4 asistimeve e 10 kërcimeve, pati edhe 3 bllokada.

a

Ky triumf historik i Kosovës bën që Kosova U18 në kampionatin e ardhshëm evropian të jetë pjesë e Divizionit B, pra ngjitet një divizion më lart, ndërsa Qipro edhe kampionatin e ardhshëm do të mbetet në Divizionin C.

Sa i përket vendit të tretë në këtë kampionat, ky vend i takoi Irlandës, përfaqësuese e cila në luftë për vendin e tretë fitoi me rezultat 93-91 ndaj Monakos.

EURO U18 / DIV C

Kosova vs. Qipro, pesëshet startuese

BOROZANI

29 Korrik, 2018 @18:21

Pak para ndeshjes, janë publikuar pesëshet startuese të Kosovës...

EKSKLUZIVE

Konfirmohet: Kapiti i gatshëm për finale

Foto: FIBA

29 Korrik, 2018 @14:38

Një lajm i mirë për Kosovën U18 para ndeshjes finale ndaj Qipros!...

ZYRTARE

Bashkimi rikthen 3 basketbolliste vendore

BOROZANI / A.P

29 Korrik, 2018 @13:29

Përmes një njoftimi në Facebook, klubi i Bashkimit (F) ka njoftuar...

TRANSFER

Bardh Istrefi, talenti kosovar transferohet në Itali

Foto: Roni Ahmatovic

29 Korrik, 2018 @11:53

Fortitudo Bologna do të jetë klubi i ardhshëm i 14-vjeçarit Bardh...

FINALJA E EURO-U18 / DIV. C

Sonte mbusheni palestrën, Kosova U18 në finale

Foto: fiba.basketball

29 Korrik, 2018 @10:51

Përkundër kushteve, kritikave, thashethemeve dhe çkadoje tjetër,...

EURO U-18/ DIV C

Kosova U18 në finale

Foto: fiba.basketball

28 Korrik, 2018 @17:44

Basketbollistët e përfaqësueses së Kosovës U18 duke e mposhtur...

EURO U-18/ DIV C

Epërsia e Kosovës në pjesë të parë

28 Korrik, 2018 @16:55

Përfaqësuesja U18 e Kosovës ka shkuar me epërsi në pushim në...

EURO U18 / DIV C

Rron Ukaj, MVP i kampionatit

Foto: FIBA

29 Korrik, 2018 @21:32

Pas triumfit historik të Kosovës në Kampionatin Evropian U18,...

EURO U18 / DIV C

Kosova vs. Qipro, pesëshet startuese

BOROZANI

29 Korrik, 2018 @18:21

Pak para ndeshjes, janë publikuar pesëshet startuese të Kosovës...

EKSKLUZIVE

Konfirmohet: Kapiti i gatshëm për finale

Foto: FIBA

29 Korrik, 2018 @14:38

Një lajm i mirë për Kosovën U18 para ndeshjes finale ndaj Qipros!...

TRANSFER

Bardh Istrefi, talenti kosovar transferohet në Itali

Foto: Roni Ahmatovic

29 Korrik, 2018 @11:53

Fortitudo Bologna do të jetë klubi i ardhshëm i 14-vjeçarit Bardh...

FINALJA E EURO-U18 / DIV. C

Sonte mbusheni palestrën, Kosova U18 në finale

Foto: fiba.basketball

29 Korrik, 2018 @10:51

Përkundër kushteve, kritikave, thashethemeve dhe çkadoje tjetër,...

Të gjitha lajmet nga Përfaqësuesja