Të gjitha lajmet

LITUANIA-KOSOVA

Humbja më e thellë

Fotot: fiba.basketball

Humbja më e thellë

26 Shkurt, 2018 @19:44

Lituania
Kosova
Lituania 106 : 50 Kosova
Eimantas BENDZIUS 22 pikë Shawn JONES 23 pikë

Svyturio Arena, Klaipeda.
Humbja më e thellë
Humbja më e thellë
Humbja më e thellë
Humbja më e thellë
Humbja më e thellë
Humbja më e thellë

Përfaqësuesja e Kosovës është mposhtur edhe në ndeshjen e katërt me radhë në kuadër të kualifikimeve për Kupën e Botës, Kina 2019.

Lideri i pamposhtur i grupit dhe favoriti, Lituania, ka fituar lehtë ndeshjen ndaj Kosovës që ka rivalizuar kundërshtarin vetëm në minutat e para, derisa rebeshi i tresheve të vendasve nuk ka pasur të ndalur derisa epërsia u bë dyshifrore.

28-19 përfundoi çereku i parë, ndërsa në të dytën Lituania aplikoi mbrojtje më të fortë, për 20-8, që çoi në pushim, 48-27.

TABELA AKTUALE E GRUPIT

Më pas lituanezët vazhduan duke ngritur epërsinë, ndërsa në çerekun e tretë rivalizimi ishte pak më i madh i Kosovës, ku më i dalluari ka qenë amerikani Shawn Jones.

Jones ka qenë lojtari i vetëm që ka shënuar pikë dyshifrore në ekip (23 pikë, 6 kërcime). Ai ka qenë edhe i vetmi që i rivalizonte lituanezëve në disa pozita, derisa basketbollistët tjerë nuk i janë afruar as dhjetë pikëve, pasi që shenjat e mira që i ipte Erjon Kastrati, u bllokuan tërësisht nga lituanezët.

Lithuania

Përndryshe, kjo ishte ndeshja e parë që Kosova i pranoi mbi 100 pikë, ndërsa shënoi më së paku në ndeshjet e grupit, 50. Në fund, 106-50.

Pas Jonesit, te Kosova më efikasi ka qenë Gëzim Morina me 8 pikë të shënuara e dy kërcime, ndërsa Kastrati u ndal në 7 pikë e tre kërcime.

Kjo ka qenë ndeshja e parë e Kosovës në këtë cikël kualifikues pa kapitenin Dardan Berisha, që u lëndua ndaj Polonisë ditë më parë. Ndërsa në gjendje jo të mirë shëndetësore e fizike kanë qenë edhe Lis Shohi (me maskë, pas lëndimit të hundës), Gëzim Morina (me temperaturë 38 shkallë).

Shawn Jones

Te ekipi fitues sonte, që ka bërë show për adhuruesit e vet, Eimantas Bendzius, ka shutuar 6/6 për tre pikë, duke përfunduar ndeshjen me 22 pikë të shënuara.

Rokas Giedraitis ka shtuar 18 pikë të tjera, prej të cilave tre treshe, ndërsa Martynas Echodas ka dhënë 12 pikë tjera.

Lituania me fitore ndaj Kosovës dhe me humbjen e Polonisë nga Hungaria në ndeshjen tjetër të grupit, ka siguruar edhe matematikisht fazën tjetër kualifikuese për Botërorin Kina 2019.

PJESA E PARË

Epërsi e Lituanisë pas 20 minutave

26 Shkurt, 2018 @19:17

Lituania e mbylli pjesën e parë me rezultat 48-27 ndaj Kosovës....

STARTING FIVE

Pesëshet e para: Lituania - Kosova

fiba.com

26 Shkurt, 2018 @18:12

Janë publikuar pesëshet e para të Lituanisë dhe të Kosovës. ...

PARA NDESHJES

Sonte, Lituania - Kosova

Foto: fiba.basketball

26 Shkurt, 2018 @12:54

Sot me fillim nga ora 18:30, Kosova do të përballet me Lituaninë,...

SFERA-VUSHTRRIA

Pas vazhdimeve, arrijnë fitoren e parë të stinorit

Foto: F. Kaçkini

26 Shkurt, 2018 @11:10

Në përballjen e ekipeve të fundit në renditje, në Ligën e...

FINAL EIGHT 2018

Të mërkurën nis Final8 i Kupës së Kosovës

26 Shkurt, 2018 @10:49

FBK ka bërë të ditur orarin e ndeshjeve të Final 8 të Kupës së...

NUGGEST - ROCKETS

E 12-ta për Houstonin

Foto: nba.com

26 Shkurt, 2018 @10:16

Skuadra më në formë aktualisht në NBA, Houston Rockets, serinë e...

TREPÇA-BASHKIMI

E treta me radhë për Bashkimin

Foto: KBBashkimi F Official

25 Shkurt, 2018 @21:53

Vashat e Bashkimit kanë nisur vrrullshëm pjesën e dytë të...

DRITA-PENZA

Pa probleme edhe ndaj Dritës

BOROZANI/ Arkiv

25 Shkurt, 2018 @20:55

Pa shumë probleme, liderja e Ligës së Femrave, Penza, ka shënuar...

PËRFAQËSUESJA

Arrijnë në Lituani

25 Shkurt, 2018 @16:05

Përfaqësuesja e Kosovës në basketboll të shtunën është...

WARRIORS - THUNDER

Warriors kësaj radhe mposht OKC-në

25 Shkurt, 2018 @11:18

Kampioni aktual i NBA-së, Golden State Warriors, këtë stinor në...

I NATYRALIZUARI I PARË

Doellman mund të rikthehet te Kosova

18 Prill, 2018 @14:49

Basketbollisti i natyralizuar amerikan, Justin Doellman, mund të...

FIBA RANKING MARS 2018

Kosova ngritet në listën e FIBAs

Foto: fiba.basketball

2 Mars, 2018 @12:46

Përfaqësuesja e Kosovës në basketboll është ngritur për katër...

KINA 2019

7 skuadra e siguruan fazën e dytë

Foto: fiba.com

27 Shkurt, 2018 @23:36

Dje pas ndeshjeve të katërta nëpër grupe në kuadër të...

KOSOVA

Kosova fton zyrtarisht Edon Maxhunin

27 Shkurt, 2018 @12:45

Përmes burimeve të Borozani.com, është bërë e ditur që Edon...

BRAD GREENBERG

Mësim për lojtarët

Foto: fiba.basketball

26 Shkurt, 2018 @22:51

Selektori i Kosovës, Brad Greenberg, në prononcimin e tij pas...

Të gjitha lajmet nga Kina 2019