Të gjitha lajmet

RACE CALENDAR 2018

Kalendari i Formula 1 për vitin 2018

REUTERS/Arkiv

Kalendari i Formula 1 për vitin 2018

7 Dhjetor, 2017 @15:13

Në takimin e mbajtur sot në Këshilln Botëror të Motosporteve, qeverisësit e garës së Formula 1, FIA, kanë aprovuar edhe formalisht kalendarin e garave për vitin 2018.

Duke filluar në Australi në mars të vitit të ardhshëm, për të përfunduar në nëntor në Abu Dhabi, 21 raunde të garës do të mbahen në mbarë botën, ku vlen të ceket se Franca kthehet në listën e shtigjeve për herë të parë prej vitit 2008.KALENDARI I GARAVE PËR VITIN 2018:

DATA SHTEGU SHTETI
25 mars Melbourne Australi
8 prill Sakhir Barein
15 prill Shanghai Kinë
29 prill Baku Azerbejxhan
13 maj Barcelona Spanjë
27 maj Monaco Monako
10 qershor Montreal Kanadë
24 qershor Le Castellet Francë
1 korrik Spielberg Austri
8 korrik Silverstone Britani e Madhe
22 korrik Hockenheim Gjermani
29 korrik Budapest Hungari
26 gusht Spa-Francorchamps Belgjikë
2 shtator Monza Itali
16 shtator Singapore Singapur
30 shtator Sochi Rusi
7 tetor Suzuka Japoni
21 tetor Austin SHBA
28 tetor Mexico City Meksikë
11 nëntor Sao Paulo Brazil
25 nëntor Yas Marina Abu Dabi

PESHËNGRITJE

Romela Begaj shpallet kampione bote në botëror

3 Dhjetor, 2017 @14:33

Në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, në kampionatin botëror të...

GOLDEN LEAGUE

Nora dhe Distria, sjellin të bronztën për G’sarayin

27 Nëntor, 2017 @8:41

Dyshja e xhudisteve kosovare që mbrojnë ngjyrat e Galatasarayit në...

TREPÇA-TURDA

Rumunët të fortë për Trepçën

Foto: FHK

27 Nëntor, 2017 @8:29

Trepça debutoi në gara ndërkombëtare pardje, duke u mposhtur në...

AUSTRALIAN GP

Vettel fiton, gabimi kompjuterik lë Hamiltonin pas

Vettel duke festuar fitoren e parë të stinorit/ Foto: Eurosport via Reuters

25 Mars, 2018 @12:05

Skuadra e Mercedesit ka fajësuar një gabim kompjuterik, derisa...

MEXICAN GP

Hamilton kampion bote

29 Tetor, 2017 @22:47

Piloti britanik i Formula 1, Lewis Hamilton, është përsëri...

JAPAN GP

Hamilton fiton dhe ngrit epërsinë, Vettel me probleme

8 Tetor, 2017 @8:24

Lewis Hamilton është shumë afër që të fitojë titullin e...

MALAYSIA GP

Verstappen fiton garën e Malajzisë

1 Tetor, 2017 @10:03

Edhe pse Hamilton u nis nga Pole Position, gara e Malajzisë në...

MALAYSIA GP

Lewis Hamilton niset i pari në garën e Malajzisë

Foto: BBC

30 Shtator, 2017 @11:56

Dy javë pasi e krijoi epërsinë 28 pikëshe ndaj Vettelit në...

Të gjitha lajmet nga Formula 1