Të gjitha lajmet

VËLLAZNIMI-KERASAN

Kerasani rrëzon Vëllaznimin nga Superliga!

Kerasani rrëzon Vëllaznimin nga Superliga!

16 Prill, 2017 @20:59

Vëllaznimi
Kerasan Prishtina
Vëllaznimi 61 : 74 Kerasan Prishtina
Beq KOVAQI 25 pikë Alban LATIFAJ 21 pikë

Skuadra e Kerasan Prishtinës ka arritur të shënojë fitore të madhe sonte në përballjen e fundit të xhiros XXVI të Superligës.

TABELA AKTUALE E SUPERLIGËS

Ata kanë fituar ndaj Vëllaznimit me rezultat 61-74 dhe me diferencë përmbi 8 pikë, sa iu duhej për të mbetur në luftë për Play-Out, kanë siguruar mbijetesën (nëse nuk ndodh ndonjë super-befasi në dy xhirot e fundit).

Vëllaznimi dhe Kerasan Prishtina në duelet e ndërmjetme tash janë 2-2. Kur në tabelë dy ekipe janë me pikë të njejta atëherë shikohet bilanci i ndërmjet skuadrave dhe nuk vlen koshaverazhi i përgjithshëm. E me fitoren e sontme me 13 pikë epërsi, Kerasani ka dalë fitues për 5 pikë nga të gjitha duelet që në fund të stinorit i çon ata në vend të shtatë dhe luftë për Play-Out. Vëllaznimi do të bie nga Superliga.

Natyrisht, të gjitha këto llogari nëse nuk ndodh ndonjë befasi nga këto skuadra. Vëllaznimi pret Pejën dhe i shkon Yllit në dy xhirot e fundit. Por, duke parë faktin që Kerasan e Vëllaznimi përveç njëra tjetrës nuk kanë arritur ta mposhtin askë në Superligë, është vështirë të besohet në një befasi të tillë. 

LatifajVëllaznimi

1 Beq Kovaqi (35:02) 25 pikë 8 kërcime 5 topa të vjedhur
2 Musab Mala (28:07) 11 pikë 6 kërcime 4 topa të vjedhur
3 Atik Koshi (33:02) 10 pikë 6 kërcime 3 asistime
4 Kreshnik Avdija (23:48) 8 pikë 3 kërcime 1 asistime
5 Dardan Brovina (40:00) 7 pikë 13 kërcime 1 asistim
6 Driton Rraci (40:00) 0 pikë 5 kërcime 2 asistime
7 Drin Domi - - -
8 Ardit Zeka - - -
9 Otan Shehu - - -
10 Bleonis Tanushi - - -
11 Amer Muharemi - - -


Kerasan Prishtina

1 Alban Latifaj (37:16) 21 pikë 9 kërcime 8 asistime
2 Gent Shala (30:37) 15 pikë 11 kërcime 2 asistime
3 Rinor Ahmeti (33:45) 13 pikë 6 kërcime 4 asistime
4 Kreshnik Muçolli (28:00) 10 pikë 2 kërcime 1 asistim
5 Mërgim Jakupi (27:09) 8 pikë 6 kërcime -
6 Kujtim Sadiku (20:30) 4 pikë 3 kërcime 1 asistim
7 Ilir Hasani (21:17) 3 pikë 4 kërcime 1 asistim
8 Granit Hyseni (1:22) 0 pikë - -
9 Fisnik Pula - - -
10 Korab Muhadri - - -
11 Andi Vrapcani - - -

ÇEREKU I TRETË: VËLLAZNIMI-KERASAN

10 minutëshi i fundit i ndeshjes, Kerasan 2+

16 Prill, 2017 @20:43

Kerasan Prishtina ka arritur që të mbrojë epërsinë e krijuar në...

PJESA E PARË: VËLLAZNIMI-KERASAN

Kerasan shkon në pushim me epërsi

16 Prill, 2017 @19:49

Kerasan Prishtina ka shkuar në pushim me epërsi të vogël ndaj...

ÇEREKU I PARË: VËLLAZNIMI-KERASAN

Barazim në çerekun e parë

Foto: KBPejaOfficial/Korniza

16 Prill, 2017 @19:23

Dueli interesant i fundit të klasifikimit të Superligës ndërmjet...

STARTUESIT

5-shet e para: Vëllaznimi-Kerasan

BOROZANI/ Arian Paçarizi

16 Prill, 2017 @19:01

Trajnerët e ekipeve të Vëllaznimit dhe Kerasan Prishtinës kanë...

BOREA-LIPJANI

Borea mposht edhe Lipjanin

16 Prill, 2017 @18:45

Nuk kanë të ndalur. Basketbollistët e ekipit të Boreas nga Peja...

TË HUAJT E RAHOVECIT

Siguruan elitën, shkojnë në shtëpi

16 Prill, 2017 @12:46

Basketbollistët e huaj të Rahovecit, pasi që i kanë ndihmuar...

KUSH PO BIE?!

Sot përcaktohet kush bie nga elita!

BOROZANI/A. Paçarizi

16 Prill, 2017 @12:01

Vëllaznimi ose Kerasan Prishtina! Njëra nga këto skuadra do të...

CLIPPERS-JAZZ @ GAME 1

Joe Johnson heroi i natës për Utah Jazz

nba.com

16 Prill, 2017 @11:15

Përgjegjësia e Joe Johsonit në sekondat e fundit, u shpërblye me...

SPURS-GRIZZLIES @ GAME 1

Spurs lehtë ndaj arushave

nba.com

16 Prill, 2017 @10:54

Ndeshja e parë e PlayOffit për skuadrën e trajnerit Gregg Popovich...

RAPTORS-BUCKS @ GAME 1

Bucks e nis me avantazh Play Offin

nba.com

16 Prill, 2017 @10:35

Se Play Offi është një botë tjetër në NBA, e vërtetoi këtë...

TERMINET E XHIROS IV

Ylli-Bashkimi, nesër hap xhiron IV

19 Tetor, 2017 @14:52

Janë përcaktuar terminet për xhiron e katërt të Superligës së...

INFORMATORI NR 3 I SUPERLIGËS

Gjobë për trajnerin e Pejës dhe lojtarin e Yllit

17 Tetor, 2017 @15:40

Xhiroja e tretë ka përfunduar në Superligë, ndërsa pas...

PAS VETËM 3 XHIROVE

3 xhiro, vetëm një skuadër e pamposhtur

16 Tetor, 2017 @13:46

Pas vetëm tre xhirove të para në Superligë të Kosovës në...

BOREA-PEJA

Peja mposht Borean në derbin lokal

14 Tetor, 2017 @21:25

Një performancë e jashtëzakonshme e Pejës në çerekun e tretë...

PJESA E PARË: BOREA-PEJA

Borea në epërsi ndaj Pejës

14 Tetor, 2017 @20:17

Skuadra debutuese në Superligë, Borea, ka prëfunduar pjesën e...

Të gjitha lajmet nga FBK Superliga