Të gjitha lajmet

WIMBLEDON 2017

Korriku nis me ‘Wimbledon 2017’

Korriku nis me ‘Wimbledon 2017’

30 Qershor, 2017 @16:50

3-16 korrik 2017!

Këto janë datat e Wimbledonit të sivjetëm, një prej turneve më emblematikë të tenisit botëror.

64 teniserë në kategorinë e meshkujve e fillojnë këtë garë nga rrethi i parë (1/32), për të vazhduar më pas me ndeshje të njëpasnjëshme brenda 13 ditëve për ta arritur finalen e madhe.

Shorti ka përcaktuar rrugë të tillë që Federer e Djokovic të ndodhen në njërën anë, duke i mundësuar atyre përballje në fazën gjysmëfinale, nëse nuk ka ndonjë befasi, e në anën tjetër numri 1 në botë, Andy Murray, dhe spanjolli Rafael Nadal mund të ndeshen në gjysmëfinalen tjetër, gjithmonë nëse nuk ka ndonjë befasi gjatë rrugëtimit. Në të njëjtën ‘anë’ me Murrayn e Nadalin ndodhet edhe Stan Wawrinka, i cili mund t’i befasojë njërin nga 2 favoritët për t’u ndeshur në gjysmëfinale.

Sa i përket pikëve në renditjen e përgjithshme, Murray mund të bie nga vendi i parë në Botë vetëm nëse eliminohet në gjysmëfinale e Rafael Nadal e fiton ‘Wimbledonin’. Vetëm ky skenar e zbret nga kreu skocezin Murrayn, ndërsa gjithçka tjetër që ndodh, e mban në krye Murrayn, i cili është edhe kampion në fuqi i ‘Wimbledon-it’.

Kur jemi te kategoria e femrave, në këtë turne për shkak të shtatzanisë sivjet mungon Serena Williams, duke bërë kshtu që epiteti i favorites të kalojë te Angelique Kerber, finalistja e vitit 2016.

TAEKWONDO

Kosova në Kampionatin Botëror

29 Qershor, 2017 @12:58

FTK po merr pjesë në Kampionatin Botëror të Taekwondo-së për...

TENIS

Prishtina Open 2017, caktohen datat e turneut

Foto: Tennis Prishtina

29 Qershor, 2017 @10:56

Prej datës 7-15 Korrik 2017, në terrenet e KT Prishtina do të...

HENDBOLL

Medalje e bronztë për Kosovën!

18 Qershor, 2017 @20:37

Pas humbjes në gjysmëfinale nga Ishujt Faroe, Kosova e fitoi...

FED CUP

Skandaloze: Moldavia s’lejon pjesëmarrjen e Kosovës

13 Qershor, 2017 @10:14

Përfaqësuesja e Kosovës në tenis për femra nuk do të marr...

ROLAND GARROS 2017

Për të dhjetën herë, Nadal

11 Qershor, 2017 @17:31

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka shënuar fitore të lehtë duke...

PARIS MASTERS 2017

Numri një i botës, u tërhoq nga Paris Masters

REUTERS/Arkiv

4 Nëntor, 2017 @11:25

Tenisti 31 vjeçar, Rafael Nadal, është tërhequr nga Paris...

TENIS

Nadal e mbyll si lider vitin 2017

1 Nëntor, 2017 @19:09

Fitorja e sotme ndaj Hyeon Chung në raundin e dytë të Paris...

SHANGHAI MASTERS

Federer mposht Nadalin për titullin e 94-t në karrierë

15 Tetor, 2017 @12:01

Vazhdon forma e mirë e Roger Federer në vitin 2017. Teniseri...

CHINA OPEN

Nadal fiton China Open, titulli i gjashtë i vitit

Foto: China Open

8 Tetor, 2017 @15:24

Për të dytën herë në karrierë dhe për të parën herë që nga...

TURNEU I KATEGORIVE TË REJA

Dihen fituesit te tenistet dhe teniserët e rinj në turneun e Prizrenit

Foto: FTK

18 Shtator, 2017 @12:09

Në organizim të klubit të tenisit “Prizreni” u mbajt turneu i...

Të gjitha lajmet nga Tenis