Të gjitha lajmet

KOSOVA-MAQEDONIA

Fitore historike e Kosovës

Fitore historike e Kosovës

2 Gusht, 2017 @20:39

Kosova
Maqedonia
Kosova 72 : 68 Maqedonia
D.Berisha 28 pikë J.Theodore 22 pikë

Pallati i Rinisë dhe Sporteve - Prishtinë

Kosova ka shënuar fitoren e parë dhe historike në ndeshje kualifikuese zyrtare prej se u pranua në FIBA.

Djelmoshat e Kosovës kanë mposhtur favoritin e ndeshjes dhe të Grupit C, Maqedoninë, sonte në Prishtinë me rezultat, 72-68.

Pjesa e parë ka qenë e mrekullueshme për Kosovën. Djelmoshat me disciplinën e treguar, bashkëpunimin ndërmjet veti, përfunduan 20 minutëshin e parë të ndeshjes me 20 pikë epërsi, 40-20.

SHIKO: Orarin e ndeshjeve dhe TABELËN AKTUALE

Në pjesën e dytë Maqedonia u këndell, por të drejtuar nga Brad Greenberg dhe me treshet e Dardan Berishës dhe Granit Rugovës në momente vendimtare, Kosova nuk lejoi mysafirët të bëjnë diçka më shumë, edhe pse minutat e fundit të ndeshjes ishin më se dramatike, kur maqedonsit u afruan deri në 2 pikë.

Në momentet e fundit të ndeshjes, kur maqedonasit ishin afër 2 pikë, Leonard Mekajt s’iu dridh dora nga gjuajtjet e lira, për të bërë rezultatin 72-68, ndërsa në sulmin e fundit, Maqedonia tentoi për tre pikë përmes Jordan Theodores, që nuk qëlloi dhe ndeshja përfundoi me fitoren e Dardanëve.

Me këtë fitore Kosova merr për momentin kryesimin e Grupit C me 2 pikë, derisa javën tjetër udhëton në Estoni për përballjen e radhës parakualifikuese të Grupit.

 KOSOVA

1 Dardan Berisha (37:23) 28 pikë 6 kërcime 4 asistime
2 Granit Rugova (16:06) 12 pikë - 4 asistime
3 Fisnik Rugova (30:16) 11 pikë 7 kërcime 1 asistim
4 Erjon Kastrati (34:34) 8 pikë 6 kërcime 3 asistime
5 Gëzim Morina (18:30) 5 pikë 2 kërcime -
6 Lis Shoshi (09:16) 4 pikë 4 kërcime -
7 Leonard Mekaj (17:49) 4 pikë 3 kërcime 5 asistime
8 Drilon Hajrizi (12:43) - 2 kërcime 1 asistim
9 Alban Veseli (21:03) - 4 kërcime -
10 Urim Zenelaj (00:00) - - -
11 Samir Zekiqi (00:00) - - -
12 Jaren Sina (00:00) - - -


MAQEDONIA

1 Jordan Theodore (39:06) 22 pikë 1 kërcim 6 asistime
2 Vojdan Stojanovski (37:00) 17 pikë 4 kërcime 1 asistim
3 Dime Tasovski (31:03) 11 pikë 3 kërcime -
4 Kiril Nikolovski (12:34) 7 pikë 2 kërcime -
5 Gjorgji Chekovski (25:04) 5 pikë 4 kërcime 2 asistime
6 Aleksandar Kostoski (29:19) 4 pikë 3 kërcime 2 asistime
7 Adem Mekic (11:33) 2 pikë 3 kërcime -
8 Marjan Janeski (09:43) - 3 kërcime -
9 Stojan Gjuroski (13:46) - 2 kërcime -
10 Igor Penov (00:00) - - -
11 Vladimir Brckov (00:00) - - -
12 Ljubomir Mladenovski (00:00) - - -

LIVE: KOSOVA - MAQEDONIA

Pjesa e parë, Kosova +20

Foto: BOROZANI

2 Gusht, 2017 @19:59

Me rezultat 40-20 është mbyllur pjesa e parë mes Kosovës dhe...

KOSOVË - MAQEDONI

Publikohen pesëshet startuese

Foto: BOROZANI

2 Gusht, 2017 @19:10

Pak minuta para fillimit të ndeshjes janë publikuar pesëshet...

LIVE: KOSOVA - MAQEDONIA

Mbushet palestra para ndeshjes

Foto: BOROZANI

2 Gusht, 2017 @19:05

Pak minuta para ndeshjes, palestra në Prishtinë është mbushur nga...

PËRFAQËSUESJA

Çka ndryshoi te 12-shja e Kosovës?

Foto: FIBA

2 Gusht, 2017 @14:30

Pasi u publikua 12-shja e ftuar për ndeshjen ndaj Maqedonisë,...

MARJAN ILIEVSKI

Ilievski: Rreziku vjen nga Dardani

Marjan Ilievski, derisa ishte pjesë e Sigal Prishtinës/ BOROZANI/ Arkiv

2 Gusht, 2017 @13:21

Ish trajneri i Sigal Prishtinës, Marjan Iliveski, ka folur për...

ZYRTARËT E NDESHJES

Përcaktohen referët e ndeshjes Kosova-Maqedonia

BOROZANI/Arkiv

2 Gusht, 2017 @12:37

Shtëpia e basketbollit europian, FIBA Europe, ka përcaktuar...

EKSKLUZIVE

Hysenagolli: Shpresojmë në lojë pozitive

2 Gusht, 2017 @10:43

Qendra gjigande e Shqipërisë, Endrit Hysenagolli, para ndeshjes...

BRAD GREENBERG

Greenberg: Sfidë e madhe, por kemi rastin historik

2 Gusht, 2017 @8:57

Përzgjedhësi i përfaqësueses së Kosovës, Brad Greenberg, e ka...

PËRFAQËSUESJA

Publikohet 12-shja përfundimtare për sfidën ndaj Maqedonisë

1 Gusht, 2017 @23:18

Përmes një postimi zyrtar, FBK e ka publikuar 12-shen...

PËRFAQËSUESJA

Kosovë - Maqedoni, bastoret favorizojnë Maqedoninë

1 Gusht, 2017 @13:38

Një ditë para ndeshjes që Kosova e zhvillon në Prishtinë ndaj...

I NATYRALIZUARI I PARË

Doellman mund të rikthehet te Kosova

18 Prill, 2018 @14:49

Basketbollisti i natyralizuar amerikan, Justin Doellman, mund të...

FIBA RANKING MARS 2018

Kosova ngritet në listën e FIBAs

Foto: fiba.basketball

2 Mars, 2018 @12:46

Përfaqësuesja e Kosovës në basketboll është ngritur për katër...

KINA 2019

7 skuadra e siguruan fazën e dytë

Foto: fiba.com

27 Shkurt, 2018 @23:36

Dje pas ndeshjeve të katërta nëpër grupe në kuadër të...

KOSOVA

Kosova fton zyrtarisht Edon Maxhunin

27 Shkurt, 2018 @12:45

Përmes burimeve të Borozani.com, është bërë e ditur që Edon...

BRAD GREENBERG

Mësim për lojtarët

Foto: fiba.basketball

26 Shkurt, 2018 @22:51

Selektori i Kosovës, Brad Greenberg, në prononcimin e tij pas...

Të gjitha lajmet nga Kina 2019