Të gjitha lajmet

PARAGLLAJD

Kosova me 4 pilotë në Botërorin e Paragllajdizmit

REUTERS/Arkiv

Kosova me 4 pilotë në Botërorin e Paragllajdizmit

Teksti: aeronautika.org

28 Mars, 2017 @12:39

Kosova arriti me sukses të kualifikohet dhe do të përfaqësohet me 4 pilotë në Kampionatin Botëror të Paragllajdizmit, diciplina Precizion. Numri i aplikimeve në garë kishte kaluar mbi 220 aplikime, keshtu që më se 70 pilotë nuk arritën të kualifikohen për garë.

Ndryshe, kjo garë e cila organizohet nga Federata Aeronautike Shqiptare, do të mbahet në Vlorë, Shqipëri dhe në të do garojnë 150 pilotë nga 28 shtete të ndryshme, kjo gjithashtu është gara më e rëndësishme e këtij viti në këtë diciplinë.

Kosovën në këtë garë do ta përfaqësojnë pilotët në vijim:

- Hizdri Gubetini
- Petrit Mustafa
- Gëzim Statovci
- Eduard Daci

Ekipi i Kosovës për lider të ekipit do të ketë Z. Avni Kuçi, pilot dhe nënkryetar në Federatën Aeronautike të Kosovës.

Në këtë garë botërore (FAI CLASS 1) do të jenë prezent edhe 2 referët Kosovar të çertifikuar ndërkombëtarisht, Alban Kurtishi dhe Xhelal Leskovci, të cilët do të ndajnë drejtësi në këtë garë.

TOP 8

Çerekfinalet e Kupës, nesër dhe pasnesër

28 Mars, 2017 @8:44

Pas shortit të tërhequr javën e shkuar në zyret e FHK-së janë...

ZHVILLIMI

Ferizaji, qyteti i hendbollit!

28 Mars, 2017 @8:34

Këto ditë kanë filluar aktivitetet për jetësimin e akademisë...

AUSTRALIAN GP

Vettel fiton garën e parë, Ferrari më i shpejt se Mercedesi

26 Mars, 2017 @10:45

Katër herë kampioni i botës në Formula 1, Sebastian Vettel, ka...

PËR TOKIO 2020

Lista e përfituesve të bursave olimpike

Foto: KOK

17 Tetor, 2017 @8:49

Komiteti Olimpik i Kosovës (KOK) ka përzgjedhur 19 sportistë që...

AUTO SPORTS

Gjakova gati për garën e radhës

7 Tetor, 2017 @16:31

Të dielën në Gjakovë zhvillohet gara e parafundit e Kampionatit...

XHUDO

Majlinda operohet me sukses

15 Shtator, 2017 @15:43

Kampionja e vetme olimpike që ka Kosova, Majlinda Kelmendi, është...

PANAIRI I SPORTIT

Panairi i sportit u mbajt sot në Gjakovë

Foto: Lorik Haxhishabani - Klubi i tenisit SPOREK

14 Shtator, 2017 @13:05

I organizuar nga Komiteti Olimpik i Kosovës, sot në Gjakovë u...

SPORTE LUFTARAKE

Taekwondoistët përfitojnë donacione nga Federata botërore

Foto: FTK

14 Shtator, 2017 @13:04

Federata e Taekwondos së Kosovës (FTK) ka përfituar donacion nga...

Të gjitha lajmet nga Të tjera