Të gjitha lajmet

SOT SHORTI

Kosova në pritje të rivalëve në kualifikime për EURO2020

BOROZANI/D.S.

Kosova në pritje të rivalëve në kualifikime për EURO2020

12 Prill, 2018 @9:13

Sot në ora 19:00 në Trondheim të Norvegjisë, do të hidhet shorti për kualifikimet e EURO 2020 në hendboll.

Përfaqësuesja e Kosovës, do të jetë në vazon e katërt së bashku me: Finlandën, Belgjikën, Estoninë, Greqinë, Rumaninë, Italinë dhe Ishujt Faroe.

Ndërsa vazot tjera janë:

VAZO 1: Franca, Kroacia, Gjermania, Danimarka, Sllovenia, Bjellorusia, Hungaria e Maqedonia.
VAZO 2: Rusia, Çekia, Polonia, Islanda, Serbia, Mali i Zi, Bosnja, Holanda e Portugalia.
VAZO 3: Letonia, Lituania, Zvicra, Sllovakia, Ukraina, Izraeli e Turqia.

KUSH KUALIFIKOHET?

Dy të parët nga secili grup kualifikohen në evropian e poashtu edhe katër kombëtaret më të mirë të vendeve të treta. Ndeshjet e para do të luhen në tetor të këtij viti.

KU MBAHET?

Evropiani i vitit 2020 mbahet në Suedi, Norvegji e Austri, prej 10 deri më 26 janar. Do të jetë ky kampionati i parë me 24 përfaqësuese, pasi deri më tani ishin nga 16 përfaqësuese. Tri vendet nikoqire dhe Spanja si kampion i Evropës nga vitit 2018 kualifikohen direkt për “Euro 2020”. “Euro 2020” është poashtu i pari që organizohet në tri vende. 

 

GRAND PRIX ANTALYA 2018

Loriana Kuka e artë në Antalya 2018

8 Prill, 2018 @14:43

Xhudistja pejane, Loriana Kuka, është stolisur me medaljen e artë...

XHUDO BERLIN - KUPA EUROPIANE U18

Edhe Erza Muminoviq e artë

Foto: FXHK

7 Prill, 2018 @20:53

Erza Muminoviq (-44kg) ka shkëlqyer në kupën Evropiane për kadet...

ANTALYA GP

Akili i shtati në Antalya GP

7 Prill, 2018 @15:32

Xhudisti kosovar, Akil Gjakova, ka përfunduar i shtati në...

XHUDO

Edhe Nora Gjakova e artë, Fjolla Kelmendi e argjendtë

Foto: NOC Kosova

6 Prill, 2018 @18:32

Pas Distria Krasniqit, me medalje të artë nga Antalya do të...

XHUDO

Kosova dominon xhudon, Distria e artë në Antalya

6 Prill, 2018 @15:22

Vazhdon shkëlqimi i Kosovës në sportin e xhudos! Me medalje të...

HENDBOLL

Përfaqësuesja U-20 kthehet në Kosovë

26 Mars, 2018 @14:00

Pasi shteti serb nuk ka lejuar hendbollistet e përfaqësueses U-20...

CAKTOHEN TERMINET

Finalet e Kupës, më 5 prill

4 Prill, 2018 @14:50

Federata e Volejbollit të Kosovës ka bërë të ditur sot se...

BELLORUSIA-KOSOVA

Kosova mposhtet nga belloruset

Foto: FHK

25 Mars, 2018 @15:21

Përfaqësuesja e Kosovës në hendboll është mposhtur nga...

XHUDO

Erza Muminoviqi e Flaka Loxha me medalje të argjendta në Sarajevë

Foto: Toni Kuka Facebook

24 Mars, 2018 @18:51

Me medalje të argjendta e kanë mbyllur ditën e sotme dy xhudistet...

SHORTI

Kosova mëson kundërshtarët në kualifikime për EURO2020

12 Prill, 2018 @20:15

Janë caktuar kundërshtarët e përfaqësueses së Kosovës në...

HENDBOLL

Përfaqësuesja U-20 kthehet në Kosovë

26 Mars, 2018 @14:00

Pasi shteti serb nuk ka lejuar hendbollistet e përfaqësueses U-20...

BELLORUSIA-KOSOVA

Kosova mposhtet nga belloruset

Foto: FHK

25 Mars, 2018 @15:21

Përfaqësuesja e Kosovës në hendboll është mposhtur nga...

MEDIA

EHF dënon dhe diskualifikon Serbinë

23 Mars, 2018 @16:21

Pas anulimit të ndeshjes kualifikuese ndaj Kosovës, nga shteti...

KUALIFIKIMET E JUNIIOREVE

Serbia anulon ndeshjen, Kosova fiton

Foto: FHK

23 Mars, 2018 @16:04

Ndeshja kualifikuese për Kampionatin Botëror të junioreve...

Të gjitha lajmet nga FHK Superliga