Të gjitha lajmet

AZERBAIJAN GP

Lewis Hamilton fiton garën e Azerbejxhanit

Foto: Formula 1

Lewis Hamilton fiton garën e Azerbejxhanit

29 Prill, 2018 @14:58

Garë e çmendur ishte gara e katërt e sezonit në BakuAzerbejxhanit.

Njëmbëdhjetë rrathë para fundit, Daniel Ricciardo goditi bashkë-vozitësin e Red Bull, Max Verstappen, duke mbetur të dy jashtë garës, sa ishin në pozitat katër e pesë.

Gjatë veturës së sigurisë, Romain Grosjean duke nxehur gomat goditi murin anësor, duke shtuar kohën e veturës së sigurisë deri katër rrathë para fundit. Me rifillimin e garës, Vettel në tentim për të marrë primatin nga Bottas, humbi pozitë duke përfunduar i katërti, derisa Bottas pati shpërthim gome vetëm një rreth më vonë.

Në fund, Lewis Hamilton shënoi fitoren e radhës, të 63-tën në karrierë. Kimmi Raikkonen përfundoi i dyti, me Sergio Perez që mori pozitën e fundit në podium.
 
Pas garës së Azerbajxhanit, Lewis Hamilton kalon në krye të renditjes së përgjithshme me 70 pikë, katër më shumë se Vettel. Raikkonen është i treti me 48 pikë, para finlandezit tjetër, Valtteri Bottas me 40 pikë.
 
Tek ekipet, Ferrari mbetet në krye me 114 pikë, para Mercedes me 110.

XHUDO

Kosova dhe xhudo, dominimi vazhdon!

26 Prill, 2018 @19:38

Në ditën e parë të kampionatit evropian që po mbahet në Tel...

AUTOMOBILIZËM

Faton Rama fiton garën e Prizrenit

Foto: FASK

23 Prill, 2018 @15:22

Faton Rama është fitues i garës së parë në disiplinën auto...

VOLEJBOLL - FINALJA E MADHE

Peja kampione e Kosovës

KV Peja/ fb

22 Prill, 2018 @20:15

Peja ka shënuar fitore në finalen dramatike ndaj Prishtinës në...

TEKVANDO

10 medalje për Prizrenin në Taekwondo

Foto: KTPrizren/fb

17 Prill, 2018 @10:47

Në kampionatin regjional “Tirana Challenge” organizuar në Tiranë,...

FED CUP

Kosova mposht Madagaskarin në Fed Cup

Foto: Tennis Kosova

16 Prill, 2018 @17:14

Në kuadër të turneut të tenisit Fed Cup që po mbahet në Tunizi,...

AUSTRALIAN GP

Vettel fiton, gabimi kompjuterik lë Hamiltonin pas

Vettel duke festuar fitoren e parë të stinorit/ Foto: Eurosport via Reuters

25 Mars, 2018 @12:05

Skuadra e Mercedesit ka fajësuar një gabim kompjuterik, derisa...

RACE CALENDAR 2018

Kalendari i Formula 1 për vitin 2018

REUTERS/Arkiv

7 Dhjetor, 2017 @15:13

Në takimin e mbajtur sot në Këshilln Botëror të Motosporteve,...

MEXICAN GP

Hamilton kampion bote

29 Tetor, 2017 @22:47

Piloti britanik i Formula 1, Lewis Hamilton, është përsëri...

JAPAN GP

Hamilton fiton dhe ngrit epërsinë, Vettel me probleme

8 Tetor, 2017 @8:24

Lewis Hamilton është shumë afër që të fitojë titullin e...

MALAYSIA GP

Verstappen fiton garën e Malajzisë

1 Tetor, 2017 @10:03

Edhe pse Hamilton u nis nga Pole Position, gara e Malajzisë në...

Të gjitha lajmet nga Formula 1