Të gjitha lajmet

NË SHKODËR

Mandzukic hesht entuziazmin e Kosovës

Mandzukic hesht entuziazmin e Kosovës

6 Tetor, 2016 @22:07

Kosova
Kroacia
Kosova 0 : 6 Kroacia
6', 24', 35' M. Mandžukić, 63' M. Mitrovic, 83' I. Perišić, 90+ Kalinic

"Loro Boriçi", Shkodër. Mbi 15 mijë shikues.
Mandzukic hesht entuziazmin e Kosovës
Mandzukic hesht entuziazmin e Kosovës
Mandzukic hesht entuziazmin e Kosovës
Mandzukic hesht entuziazmin e Kosovës
Mandzukic hesht entuziazmin e Kosovës
Mandzukic hesht entuziazmin e Kosovës
Mandzukic hesht entuziazmin e Kosovës

Edhe pse ishte lojtari që nuk ishte në formë të mirë, Mario Mandzukic ka shënuar tri herë sonte në 45 minutat e para në portën e Samir Ujkanit, për t’ia shuar shpresat Kosovës në duelin e dytë kualifikues për “Rusia 2018”.

Mandzo, ka shënuar falë fuqisë dhe gjatësisë së tij, që ka qenë i pakapshëm për mbrojtjen kosovare, me dyshen Avni Pepa dhe Alban Pnishi në qendër, të cilëve i mungonte koordinimi.

Kosova pati rastet e veta dhe atë shumë të mira në pjesë të parë. Dy herë depërtoi Milot Rashica, për të rrezikuar, por mbrojtja kroate tregohej e vëmendshme. Ndërsa Bersant Celina e Arbër Zeneli kanë dështuar të shënojnë nga pozita vetë me portier. I pari shutoi drejt portierit, i dyti tentoi parabolimin e Danijel Subasicit, por topi përfundoi mbi rrjetë.

TABELA AKTUALE

Në pjesën e dytë loja tashmë dukej e relaksuar. Kroatët luanin për qejfi, ndërsa Ante Cacic i rehatuar me sigurimin e karriges së trajnerit edhe për disa ndeshje, fuste në lojë lojtarë të papërvojë për Kroacinë, duke i larguar më meritorët në sulm e mbrojtje.

Kosova në pjesën e dytë tentoi të bënte diçka më shumë, por koordinimi i lojtarëve në disa faza të sulmit shihej se nuk ishte pjekur ende.

Goli i katërt i kroatëve, ishte përsëri në gabim në mbrojtje, pasi që krahu Fanol Përdedaj nuk e përcolli deri në fund zëvendësuesin Matej Mitrovic, që gozhdoi portën e Ujkanit nga afërsia i vetmuar. I pesti me Perisicin e vetmuar, e i gjashti, projektil.

Pas dy ndeshjeve kualifikuese në Grupin I, Kosova mbetet në një pikë të fituar ndaj Finlandës në ndeshjen e shkuar, ndërsa Kroacia ngritet në 4 pikë dhe merr lidershipin e grupit për shkak të golaverazhit më të mirë se fituesit tjerë në grup sonte.

f

MEDIA

Kosova në ballinë të UEFA-së

6 Tetor, 2016 @20:31

Përfaqësuesja e Kosovës ka marrë vëmendjen kryesore të UEFA-së...

FORMACIONET ZYRTARE

Formacionet zyrtare: Lihtenshtajn-Shqipëri

6 Tetor, 2016 @20:04

Janë bërë të ditura formacionet zyrtare për ndeshjen...

FORMACIONET ZYRTARE

Formacionet zyrtare: Kosovë-Kroaci

6 Tetor, 2016 @19:50

Janë bërë të ditura formacionet zyrtare për ndeshjen...

BARCELONA

Barça pyet: “A e njihni Labinot Kabashin?”

6 Tetor, 2016 @19:47

Kur ka mbetur edhe pak kohë deri në fishkëllimën e parë për...

PARA NDESHJES

Skuadrat dalin në fushë

6 Tetor, 2016 @19:41

Futbollistët e përfaqësueses së Kosovës dhe ata të Kroacisë...

ISLANDA - FINLANDA

Të qetë, kërkojnë fitore

6 Tetor, 2016 @12:32

Njëra ndër përballjet që më së paku është përfolur në...

GRUPI I KOSOVËS

Turqia-Ukraina, dueli i rivalëve të grupit

6 Tetor, 2016 @12:22

Në stadiumin e Konyas në Turqi sot zhvillohet ndeshja tjetër e...

DUELI I SOTËM

Sonte dueli i parë si vendas, Kosova-Kroacia

Foto: F. Kurtaj Photography Facebook

6 Tetor, 2016 @11:58

Nën mbikqyrjen e referit spanjoll David Fernandez Borbalan,...

EUROZONA: PLAYOFF PËR RUSIA 2018

Caktohen çiftet e Play-Offit për “Rusia 2018”

17 Tetor, 2017 @14:06

Janë përcaktuar çiftet e barazhit për “Rusia 2018” nga zona e...

EUROZONA: WORLD CUP PLAYOFF

Nesër shorti i barazhit për “Rusia 2018”

Suedia llogaritet si ekipi më "problematik" i vazos jobartëse

16 Tetor, 2017 @11:58

UEFA ka përcaktuar ekipet që do të futen në vazon e bartësve dhe...

HIGHLANDERS

Strachan lë Skocinë

12 Tetor, 2017 @18:36

Përzgjedhësi Gordon Strachan është ndarë me marrëveshje, me...

ZONA e AZISË

Veterani Cahill, shuan ëndrrën siriane

11 Tetor, 2017 @10:40

Mesfushori legjendar i Australisë, Tim Cahill, përkundër moshës...

ZONA e AMERIKËS VERIORE DHE TË MESME

Pas 32 vitesh, SHBA nuk do të jetë në Botëror

11 Tetor, 2017 @9:30

Përfaqësuesja e SHBA-ve është mposhtur në ndeshjen vendimtare...

Të gjitha lajmet nga Russia 2018