Të gjitha lajmet

MJEKËSI SPORTIVE

Maskat sportive - diçka e kërkuar në sportin modern?

Maskat sportive - diçka e kërkuar në sportin modern?

Shkruan: MA Arianit Krasniqi PT

15 Shkurt, 2018 @15:47

Maskat sportive, të cilat në sportin modern po shihen me të madhe kohëve të fundit, si në ushtrimet aerobike poashtu edhe në ato anaerobike, kanë ngjallur kurreshtjen e shumë sportdashësve se cili në fakt është ndikimi real i tyre, përveç faktit që mund të pastrojnë ajrin që merret.

Për këtë edhe janë bërë hulumtime konkrete nga John P. Porcari në vitin 2016. Ai ka testuar një grup sportistësh në ngarkesa ushtrimesh me përdorimin e maskës dhe një grup tjetër pa përdorimin e saj. duke nxjerrë në pah efektet fiziologjike dhe në performancë të përdorimit të saj.

NORDIC HAMSTRING - “SHPËTIMI” I FUTBOLLISTËVE

Tek prodhimi i fuqisë maksimale nga sportistët që mbanin maska, shifra ishte 16.5%, për dallim prej atyre pa maska me 13.6%. Konsumi maksimal i oksigjenit (VO2max) tek sportistët me maska arrinte ne 13.5% për dallim nga ata pa maska me 9.9%. Pragu ventilues ishte në 19.3% tek sportistët me maska, për dallim nga ata pa maska me 9.2%.

Pragu i shpërbërjes respiratore arrin në 16.4% tek sportistët me maska e që te ata pa maska shkon në vetëm 4%.

Por, nuk u zbuluan diferenca të mëdha në funksionin e mushkërive apo në ndryshimin e vlerave të gjakut në mes sportistëve që ushtruan me maska dhe atyre pa to. 

VËMENDJE: Maska sportive ka rolin e nje ‘muskuli’ respirator si një mjet gjatë ushtrimeve dhe jo si një simulues i përmasave të larta..

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Kërcime me ski

15 Shkurt, 2018 @16:18

Matti Nykanen në Kalgari më 1988 kishte qenë garuesi i parë që...

SHORTI I KUPËS

3 duele para çerekfinaleve te femrat

15 Shkurt, 2018 @14:44

Në kategorinë e femrave gjithashtu është tërhequr shorti për...

KUPA NË VOLEJBOLL

Tërhiqet shorti i Kupës në volejboll

15 Shkurt, 2018 @14:39

Janë bërë të ditura çiftet, pas shortit të tërhequr në Kupën...

ALBIN TAHIRI

I kënaqur me paraqitjen

Fotot: KOK

15 Shkurt, 2018 @13:35

Albin Tahiri ka përfunduar edhe garën e lëshimit në Lojërat...

OLIMPIADA DIMËRORE - PYEONGCHANG 2018

Hanna e artë në biathlon

15 Shkurt, 2018 @11:30

Suedezja Hanna Oeberg nuk kishte gabuar asnjë nga 20 qitjet e saja...

OLIMPIADA DIMËRORE - PYEONGCHANG 2018

E para për Hagën

15 Shkurt, 2018 @11:28

Ranghild Haga është kampione olimpike në disiplinën 10km stil i...

AUTOMOBILIZËM

Faton Rama fiton garën e Prizrenit

Foto: FASK

23 Prill, 2018 @15:22

Faton Rama është fitues i garës së parë në disiplinën auto...

VOLEJBOLL - FINALJA E MADHE

Peja kampione e Kosovës

KV Peja/ fb

22 Prill, 2018 @20:15

Peja ka shënuar fitore në finalen dramatike ndaj Prishtinës në...

TEKVANDO

10 medalje për Prizrenin në Taekwondo

Foto: KTPrizren/fb

17 Prill, 2018 @10:47

Në kampionatin regjional “Tirana Challenge” organizuar në Tiranë,...

VOLEJBOLL

KV Vëllaznimi në Superligë pas 20 viteve

Foto: KV Vëllaznimi

16 Prill, 2018 @16:30

Pas 20 viteve, skuadra e Vëllaznimit në sportin e volejbollit ka...

GRAND PRIX ANTALYA 2018

Loriana Kuka e artë në Antalya 2018

8 Prill, 2018 @14:43

Xhudistja pejane, Loriana Kuka, është stolisur me medaljen e artë...

Të gjitha lajmet nga Të tjera