Të gjitha lajmet

KOSOVA-HUNGARIA

Mbetemi pa fitore

Foto: fiba.basketball

Mbetemi pa fitore

28 June, 2018 @22:06

Kosova
Hungaria
Kosova 65 : 81 Hungaria
Dardan BERISHA 17 pikë David VOJVODA 17 pikë

Pallati i Rinisë dhe Sporteve, Prishtinë
Mbetemi pa fitore
Mbetemi pa fitore
Përkundër se dhanë mjaft shpresa në pjesë të parë, çereku i tretë dhe fillimi i atij të katërt bëri që Hungaria të dalë shumë më përpara në rezultat sesa Kosova dhe në atë të fundit, nuk kishte gjasa për kthim. Ajo që ia vlen të përmendet te Kosova, është se përveç Dardan Berishës standard në lojë, e edhe Erjon Kastratit, tashmë do të ketë mundësi të llogarisë edhe në dy lojtarë tjerë. ORARI dhe TABELA Ka qenë i riu Dardan Kapiti që ka pasur paraqitje fenomenale në debutimin e tij për Kosovën në kualifikime për Botëror, njejtë sikurse edhe Mikaile Tmusic. Kosova në fund ka mbetur pa fitore edhe pas ndeshjes së pestë në Grupin C kualifikues për Botëror, ndërsa Hungaria tashmë me fitore ndaj Kosovës 65-81, bashkë me Poloninë siguruan kalimin tutje. Vojvoda - Mekaj, Kosova vs Hungaria Dardan Berisha ka qenë më efikasi te Kosova. Ai ka shënuar 17 pikë, 9 asistime dhe 3 kërcime. Mikaile Tmusic, debutues, ka pasur paraqitje fenomenale për 20 minuta lojë sa ishte në parket. Ai shutoi 5/8 për tre pikë, duke përfunduar ndeshjen me 15 pikë të shënuara. Dardan Berisha Pikë dyshifrore shënoi edhe playi Erjon Kastrati, 14. Ndërsa befasia më e mirë e ekipit ka qenë Dardan Kapiti, që me 17 vjetët e tij ka shënuar 8 pikë dhe ka fituar 30 minuta lojë nga Brad Greenberg. Te Hungaria, playi David Vojvoda ka qenë mjeshtëror. Ka shënuar 17 pikë, ka pushuar 8 minuta gjatë ndeshjes, ndërsa ka shtuar edhe 6 asistime në fitoren, që kualifikoi Hungarinë. Dueli përshëndetës për Kosovën luhet më 1 korrik, kur pret Poloninë e kualifikuar tutje.

Deklaruan pas ndeshjes:

Brad Greenberg Brad Greenbeg, përzgjedhës i Kosovës: “Jam shumë i lumtur me performancën e ekipin tonë. Lojtarët luajtën me kurajo, me energji të pashoq. Kosova tregoi karakter pas tragjedisë që ndodhi ditën e shtunë. Dy lojtarë të rinj erdhën në shprehje, Kapiti i cili dëshmoi kapacitetet e tij, dhe Tmusic që erdhi vetëm mbrëmë për t’iu bashkuar Kombëtares tonë. E di që secili lojtarë në mendjen dhe zemrën e tyre kishin Gazin, ndërsa që unë ndihem krenar me djemtë tanë; ishte ndeshje shumë e mirë”. Dardan Berisha Dardan Berisha, kapiten i Përfaqësuesës së Kosovës: “Momente tepër të vështira për neve. Nuk ishim për basketboll. S’kemi ushtru hiç sepse ka qenë situatë ekstreme per ne. Ka qenë vështirë mu ballafaqu me këtë situatë. Këtë ndeshje ia dedikojmë Gazit, lojtarëve të lënduar dhe fizioterapeutit. Kishim motiv të madh për këtë ndeshje edhe pse ju thashë bashkëlojtarëve që Hungaria ka përvojën por ne kemi zemrën në këto momente. Kosova ka brumë për të ardhmen dhe do të ketë basketboll në Kosovë. Falemnderit që keni qenë me neve. Më vjen keq që e them mirëpo është humbja më e ëmbël që e kam përjetuar”.

PJESA E PARË: KOSOVA-HUNGARIA

Shenjat e fitores, pas 20 minutave të para

BOROZANI/ G. P.

28 June, 2018 @21:19

Përkundër se filloi dobët, me kalimin e kohës Kosova ka arritur...

STARTUESIT: KOSOVA-HUNGARIA

5-shet startuese: Kosova-Hungaria

BOROZANI/ G. P.

28 June, 2018 @20:03

Para se të fillojë ndeshja ndërmjet Kosovës dhe Hungarisë,...

TURNE U12

Turneu Dervish Agaj, nis nesër

Posteri zyrtar i turneut.

28 June, 2018 @13:16

Nga nesër nis turneu në kujtim të ish-trajnerit të Bashkimit,...

NË ATHINË

Panathinaikos rikthen Lasmen

Foto: euroleague.net

28 June, 2018 @12:27

Gjigandi grek Panathinaikos, ka rikthyer në skuadër ish-lojtarin...

KHIMKI

Khimki forcohet me Gubanovin

28 June, 2018 @12:15

Skuadra ruse Khimki, e riktheu lojtarin Petr Gubanov në skuadër....

AMERIKANI NË ATHINË

David Blatt zyrtarizohet në ekipin grek

27 June, 2018 @23:19

Vendin e zbrazur nga Ioannis Sfairopoulos, Olympiacosi e mbushi me...

NGA KONFERENCA PARA NDESHJES

Kastrati: Të gjejmë forcë, të luajmë për Gazin

27 June, 2018 @16:59

Njëri ndër basketbollistët e dalluar të përfaqësueses së...

SELEKTORI NË KONFERENENCË

Greenberg: Do të luajmë me shpirt

27 June, 2018 @16:55

Selektori i Kosovës, Brad Greenberg, në konferencën për shtyp...

NGA KONFERENCA

Dardani: Ejani të gjithë, kemi nevojë për përkrahje

27 June, 2018 @16:51

Në konferencën e sotme për shtyp të reprezentacionit të...

DUELET E KOSOVËS

Dy ndeshjet e radhës, falas

Foto: fiba.basketball

27 June, 2018 @14:37

Pas rastit tragjik që ndodhi javën që e lamë pas FBK ka vendosur...

QUALIFICATION FOR CHINA 2019

Tri ekipe evropiane sigurojnë botërorin

Foto: fiba.basketball

17 September, 2018 @14:13

Me përfundimin e ndeshjeve të dyta të fazës kualifikuese për...

DAMIR MULAOMEROVIC

Një boshnjak në krye të Kosovës

14 August, 2018 @11:12

Pas arritjeve të vogla, por historike për Kosovën që debutoi në...

KUPTOHEN RIVALËT

Kosova mëson rivalët e parë për Eurobasket 2021

BOROZANI/ A. P.

2 July, 2018 @13:52

Pas përfundimit të garave në kualifikimet evropiane për Kupën e...

HUNGARIA - LITUANIA

Lituania e para, pa humbje

Foto: fiba.com

1 July, 2018 @22:28

Lituania duke e mposhtur Hungarinë me rezultat 50-73, e përfundoi...

KOSOVA - POLONIA

E mbyllim me të gjitha humbje

Foto: fiba.basketball

1 July, 2018 @22:11

Gjashtë ndeshje dhe gjashtë humbje është bilanci i Kosovës në...

Të gjitha lajmet nga Kina 2019