Të gjitha lajmet

GAME 7: CELTICS - CAVS

Mbreti James shkëlqen, Cavs në finalen e madhe

Foto: NBA/fb

Mbreti James shkëlqen, Cavs në finalen e madhe

28 Maj, 2018 @6:36

Boston Celtics
Cleveland Cavaliers
Boston Celtics 79 : 87 Cleveland Cavaliers
Jayson TATUM 24 pikë LeBron JAMES 35 pikë

TD Garden, Boston.

Me një ndihmë të vogël nga shokët e tij të skuadrës, LeBron James ka regjistruar emrin e tij në finalen e tetë me radhë të NBA-së, ndërsa ka çuar Cleveland Cavaliersin në finalen e radhës në NBA.

Njejtë, pa pushim në lojë, me 35 pikë, 15 kërcime e 9 asistime, ai ka shkaktuar fitoren e parë të një ekipi këtë stinor në PlayOff ndaj Boston Celticsit, që ka qenë njëra ndër detyrat më të rëndësishme që duhet bërë për eliminimin e tyre nga gara.

“Unë nuk i jap shumë vetes presion para ndeshjes. Dalë dhe e luaj lojën time,” ka thënë pas ndeshjes LeBron.

LeBron James Celtics vs Cavs

Cavaliers dështoi si ekip për tre pikë, duke mos arritur të shënojë 26 treshe nga 35 tentime. Por, për fat të mirë të tyre, Boston Celtics qe edhe më i keq në këtë aspekt. Ata shënuan 7 nga 39 tentime.

Kështu, Bostoni që kishte një stinor të rregullt shumë të mirë, në PlayOff me dy All-Star të lënduar, Gordon Hayward dhe Kyrie Irving, përfundoi, pasi që James & co. fituan 79-87 sonte, në përballjen e shtatë finale të serisë.

PLAYOFF SKEMA E NBA

Jayson Tatum ishte më efikasi te Celtics me 24 pikë të shënuara e 7 kërcime, ndërsa 17 pikët e Al Horfordit bashkë me 4 kërcimet, nuk ishin të mjaftueshme për më shumë.

 

Arritja në finalen e madhe për Clevelandit, do t’ua mundësojë atyre edhe një luftë për titull kampioni. Ndërsa finalisti do të vjen nga përballja e kampionit aktual, Golden State Warriors me Houston Rockets, nga Konferenca Perëndimore, ku aktualisht seria është 3-3.

 

GAME 6: WARRIORS - ROCKETS

Klay 35p, kampioni çon serinë në ndeshjen 7

Foto: nba.com

27 Maj, 2018 @10:34

Situatat e ndryshme gjatë stinorit, ekipin e quajtur si superekip e...

FTOHET NË REPREZENTACION

Tmusic ftohet, por s’mund të ndihmojë Kosovën tash

BOROZANI/ A. P.

26 Maj, 2018 @14:08

Njëri ndër basketbollistët më të dalluar të Bashkimit këtë...

GAME 6: CAVS - CELTICS

Art në palestër, LeBron 46, Cavs barazon

Foto: NBA/fb

26 Maj, 2018 @8:54

“Natyrisht, është ndjenjë e mirë të luash edhe një ndeshje....

KOLUMNE

KB Bashkimi

BOROZANI/ A. P.

25 Maj, 2018 @21:03

Në vitet 1990’ta, në Prizren (dhe në tërë Kosovën),...

VËLLAZNIMI U16

Vëllaznimi U16 drejt Durrësit për miqësore

Foto: KB Vëllaznimi U16 Faceook

25 Maj, 2018 @18:57

Për herë të tretë me radhë, skuadra e Vëllaznimit U16 do të...

GAME 5: ROCKETS - WARRIORS

Raketat para lansimit në finale!

Foto: NBA/fb

25 Maj, 2018 @7:44

Edhe pse mendohej që Golden State Warriors do ta ketë lehtë dhe...

NË ÇEKI

Dardani fiton titullin kampion!

Foto: Nymburk/fb

24 Maj, 2018 @20:02

Kapiteni i reprezentacionit të Kosovës, Dardan Berisha, ka fituar...

SHPËRBLIMET E FEDERATËS

Sa fitoi Bashkimi, sa Prishtina?

BOROZANI/ A. P.

24 Maj, 2018 @15:01

Pas përfundimit të stinorit 2017/18 të Superligës së Kosovës...

DRAGAN RADOVIC

Prizreni e ka merituar

BOROZANI/ A. P.

24 Maj, 2018 @12:00

Trajneri i Bashkimit, Dragan Radovic, që u bë trajneri i parë në...

GAME 5: CELTICS - CAAVS

Boston Celtics pranë finales

Foto: nba.com

24 Maj, 2018 @8:32

Boston Celtics, sot në mëngjes në ndeshjen e pestë të serisë...

GAME 6: WARRIORS - ROCKETS

Klay 35p, kampioni çon serinë në ndeshjen 7

Foto: nba.com

27 Maj, 2018 @10:34

Situatat e ndryshme gjatë stinorit, ekipin e quajtur si superekip e...

GAME 6: CAVS - CELTICS

Art në palestër, LeBron 46, Cavs barazon

Foto: NBA/fb

26 Maj, 2018 @8:54

“Natyrisht, është ndjenjë e mirë të luash edhe një ndeshje....

GAME 5: ROCKETS - WARRIORS

Raketat para lansimit në finale!

Foto: NBA/fb

25 Maj, 2018 @7:44

Edhe pse mendohej që Golden State Warriors do ta ketë lehtë dhe...

GAME 5: CELTICS - CAAVS

Boston Celtics pranë finales

Foto: nba.com

24 Maj, 2018 @8:32

Boston Celtics, sot në mëngjes në ndeshjen e pestë të serisë...

ROOKIE TEAM

5shja më e mirë Rookie e stinorit

Foto: nba.com

23 Maj, 2018 @10:23

Është caktuar pesëshja më e mirë e vitit në NBA, të përbërë...

Të gjitha lajmet nga NBA