Të gjitha lajmet

DITARI NR. 16 @ RIO 2016

Mbyllja e Rios historike për Kosovën

Mbyllja e Rios historike për Kosovën

Shkruan: Luan MORINA

21 Gusht, 2016 @11:18

Mbyllja e Rios historike për Kosovën

Dhe pas më shumë se dy javëve, është koha për të lëshuar perden olimpiadës së Rios. Për neve, kjo mbetet olimpiada më e mirë deri më tani. Për neve, shpresoj të jetë vetëm e para në mesin e shumë olimpiadave të suksesshme. Tashti na pret puna, jo veç sportistët, por të gjithëve neve që duhet ti përkrahim në çfarëdo mënyrë të mundshme, qoftë edhe vetëm me fjalë.

SHBA-të fituan basketbollin, Kina volejbollin, Rusia hendbollin në finalet e femrave. Tek meshkujt, Brazili më në fund mori të artën olimpike. Mo Farah po mbetet në hije të Usain Bolt përkundër sukseseve që po ka.

Sot mbaron boksi me katër finale që nisin në ora 19:00. Gjysmë ore më herët nisin dy finalet e fundit ë mundjes. Finalja e parë e ditës është maratona në ora 14:30. Gjimnastika ritmike ekipore finalen e ka në ora 16, derisa çiklizmi malor për meshkuj nis në ora 17:30.

Finalet e fundit në sportet ekipore janë në volejboll ku italianët provojnë të artën e parë në histori kundër Brazilit që ka fituar tre herë (18:15); në hendboll ku Franca tenton titullin e tretë radhazi kundër Danimarkës që s’ka fituar asnjëherë (19:00); dhe në basketboll ku SHBA-të provojnë titullin e 15të kundër Serbisë që nuk ka asnjë medalje (20:45).

E numri i radhës i ditarit olimpik vjen më 10 shkurt 2018.

DITARI NR. 16 @ RIO 2016

Mbyllja e Rios historike për Kosovën

21 Gusht, 2016 @11:18

Dhe pas më shumë se dy javëve, është koha për të lëshuar...

ATLETIKË

Mo i katërfishtë

21 Gusht, 2016 @10:46

Pas 108 viteve, SHBA-të kanë fituar të artën në vrapim 1500m....

TEKVONDO

Të rëndat për Kinën e Azerbajxhanin

21 Gusht, 2016 @10:16

Radik Isayev nga Azerbajxhani ka fituar titullin olimpik në...

VOLEJBOLL

Kinezet kampione olimpike

21 Gusht, 2016 @10:08

Për herë të tretë në histori, Kina ka fituar të artën olimpike...

FUTBOLL

Më në fund Brazili

21 Gusht, 2016 @10:00

Për herë të parë në histori të Lojërave Olimpike, Brazili ka...

VATERPOLO

Titulli për Serbinë

20 Gusht, 2016 @23:29

Pas dy të bronztave radhazi që nga ndarja me Malin e Zi,...

ZHYTJE

Edhe një herë Chen Aisen

20 Gusht, 2016 @23:27

Kinezi Chen Aisen ka fituar të artën e dytë në këtë olimpiadë....

MUNDJE

Natë turke në Rio

20 Gusht, 2016 @23:12

Përfaqësuesit e Turqisë në mundje kanë qenë të pranishëm në...

PENTATHLON MODERN

Edhe në pesëgarësh e artë ruse

20 Gusht, 2016 @22:51

Dy herë kampioni i botës në pesëgarësh modern, Aleksander Lesun...

GJIMNASTIKË RITMIKE

Margarita Mamun kampione me ritëm

20 Gusht, 2016 @22:46

Gjimnastja ruse, Margarita Mamun ka fituar titullin në kategorinë...

SUPERKUPA PËR FEMRA E MESHKUJ

Kampionët në kërkim të Superkupës

Foto: FVK

2 Maj, 2018 @11:26

Dy skuadrat kampione të Kosovës në volejboll, KV Drita te femrat...

XHUDO

Kosova dhe xhudo, dominimi vazhdon!

26 Prill, 2018 @19:38

Në ditën e parë të kampionatit evropian që po mbahet në Tel...

AUTOMOBILIZËM

Faton Rama fiton garën e Prizrenit

Foto: FASK

23 Prill, 2018 @15:22

Faton Rama është fitues i garës së parë në disiplinën auto...

VOLEJBOLL - FINALJA E MADHE

Peja kampione e Kosovës

KV Peja/ fb

22 Prill, 2018 @20:15

Peja ka shënuar fitore në finalen dramatike ndaj Prishtinës në...

TEKVANDO

10 medalje për Prizrenin në Taekwondo

Foto: KTPrizren/fb

17 Prill, 2018 @10:47

Në kampionatin regjional “Tirana Challenge” organizuar në Tiranë,...

Të gjitha lajmet nga Të tjera