Të gjitha lajmet

DITARI RUS (14)

Mësuesi Tabarez

Mësuesi Tabarez

Shkruan: LUAN MORINA

1 July, 2018 @15:03

Jose Mujica jetonte në një shtëpi goxha të vogël, që mund ta quanim kasolle në periferi të Montevideos. Pasi kishte qenë ministër, në vitin 2010 ai ishte zgjedhur president i Uruguait dhe totali i pasurisë së tij përbënte një Volkswagen breshkë të vitit 1987 në vlerë prej 1800 dollarëve. E gjatë pesë viteve si president, 90% të pagës mujore prej 12 mijë dollarëve e ka dhënë donacione për të ndihmuar ata në nevojë.

MËSUESI

Mësuesi Oscar Tabarez është njeriu tjetër frymëzues nga Uruguai. Sindromi Guillain-Barre që sulmon sistemin nervor duke lënë të pafuqishme muskujt e gjoksit dhe këmbëve më së shpeshti, nuk e ka ndaluar të heq dorë nga udhëheqja e kombëtares së Uruguait. Tabarez Ndonëse kjo pjesa ‘mendore’ mund të ishte e dyshimtë, Tabarez ka vazhduar me aprovimin e UFA-s. Përdorimi i taktikës 4-4-2 klasike, të cilën provonte ta ruante edhe në Kupat e kaluara kur sulmin e kishte më të populluar, po del të jetë e përkryer për të kaluar tutje. Cavani Mbrëmë, Edinson Cavani qe i mahnitshëm, dhe bashkë me Suarezin treguan diçka që humbësit dje në të dyja oraret nuk treguan – vendosjen e ekipit para personales. Sidomos në orarin e pasdites. Më e mira që ka bërë Tabarez në këtë Kupë është gjetja e Laxaltit në rolin defensiv në krahun e majtë. Edhe nëse Cavani mund të ketë ndonjë lëndim më serioz, Stuani e Gomez janë të denjë për të ndihmuar Suarezin, të cilit vitet e fundit e kanë bërë më ‘nënshtrues’!

OLIVIER GIROUD

Kylian Mbappe ka fuqinë, shpejtësinë, dhe teknikën. Këto e bëjnë një lojtarë të përkryer nëse nuk e huq me menaxhimin psikik. Të shtunën shfaqi pak nga talentet e tija karshi një mbrojtjeje jo edhe aq të kompozuar. Giroud Megjithatë, arsyeja e suksesit në krahasim me ndeshjet e para është inkuadrimi i një sulmuesi klasik. Edhe futbolli preket nga evolucioni dhe koha për 9sh klasik ka kaluar! Giroud për shkak të shtat-lartësisë, prekjes së parë dhe lojës me kokë, merr me vete dy mbrojtës duke i lënë hapësirë edhe Mbappes edhe Griezmannit. Që të dy kanë pasur më shumë sukses kur kanë luajtur si gjysmësulmues dhe sulmues krahu. NDESHJET, ORARI dhe TABELAT Tek Franca kontribut të madh vazhdimisht jep edhe Blaise Matuidi i cili është lojtari më adaptues në këtë ekip. Mund ta gjesh në krahë, nga zona në zonë, dhe si shkatërrues. Ka edhe teknikën dhe aty ku ekipi vuan, aty mund të vendoset Matuidi gjatë ndeshjes. Mobiliteti i tij në krahasim me Pogban dhe Kanten të cilët janë më të polarizuar në pozitat e tyre të qendrorit dhe shkatërruesit, e bën Matuidin çelësin e ekipit. Matuidi Cili trajner është trajner i madh në këtë Kupë Bote? Cili ekip mund të shquhet për trajner, por jo për lojtarë? Suedia ndoshta? Çfarë dua të them është që trajneri nuk mund të bëj mrekullia, por edhe mund të shkatërroj një ekip! Së paku dje, dy ekipet me lojë më të mirë kaluan tutje. Sot, do të jetë interesante të shohim si do të luajnë spanjollët kundër rusëve. Më shumë duhet të koncentrohemi në pjekurinë e Spanjës nën Hierron se sa në aftësinë e Rusisë për të kaluar para. Në mbrëmje, Kroacia është favorite dhe duhet të kalojë tutje nëse danezët nuk kanë gjetur ndonjë ilaç magjik!

11-SHET: SPANJA - RUSIA

Formacionet: Spanja-Rusia

1 July, 2018 @14:57

Janë publikuar 11-shet startuese të duelit të tretë të së...

MESFUSHORI ANGLEZ

Jack Wilshere afër Fenerbahçes

Foto: uefa/el/fb

1 July, 2018 @11:13

Mesfushori anglez Jack Wilshere, ditë më parë është liruar nga...

MAURIZIO SARRI

Javën tjetër zyrtarizohet në PremierLeague

Foto: uefa.com

1 July, 2018 @9:47

Trajneri i deritashëm i Napolit, Maurizio Sarri, me të filluar java...

URUGUAJI - PORTUGALIA

Bie kampioni evropian, Cavani çon Uruguajin tutje

Foto: FIFA/fb

30 June, 2018 @21:52

Me dy gola të bukura të Edinson Cavanit, Uruguaji ka arritur...

SULMUESI I SHQIPËRISË

Manaj në ligën e dytë spanjolle

BOROZANI/ L. D.

30 June, 2018 @19:32

Sulmuesi i Shqipërisë, Rey Manaj, është shitur nga ekipi i tij,...

11-SHET: URUGUAJI-PORTUGALIA

Formacionet: Uruguaji - Portugalia

30 June, 2018 @19:12

Pak para fillimit të ndeshjes së dytë të tetës së finales së...

FRANCA - ARGJENTINA

Mbappe show, Franca rrënon Argjentinën

30 June, 2018 @17:53

Me një paraqitje maestrale të tinejxherit, Kylian Mbappe, Franca ka...

VALON BERISHA

Para zyrtarizimit

Foto: Lazio/fb

30 June, 2018 @17:02

Mesfushori i përfaqësueses së Kosovës dhe i Salzburgut, Valon...

MALMO

Rivali i Dritës, me dy shqiptarë në ekip

30 June, 2018 @16:01

Malmo, kampioni i Suedisë, që është rivali i radhës i Dritës...

11-SHET: FRANCA - ARGJENTINA

Formacionet: Franca -  Argjentina

30 June, 2018 @14:48

Janë publikuar 11-shet startuese të përballjes së parë të së...

SUPER MARIO

Pensionohet edhe Mandzukic

Foto: juventus/fb

14 August, 2018 @18:35

Sulmuesi i Juventusit, Mario Mandzukic, pas arritjes rekorde me...

DITARI I FUNDIT RUS (23)

Botërori dhe vendi ynë

22 July, 2018 @11:02

VAR-i ka qenë shpëtimtar në këtë Kupë Bote. Nuk po flitet për...

FIFA RANKING

FIFA pritet të zbardh listën me kalkulimin e ri

Foto: fifa/fb

18 July, 2018 @18:21

Lista e re e renditjes mujore të FIFAs dhe e para pas Botërorit...

DITARI RUS (22)

Kampionët e Botës

Fotot: FIFA/fb

16 July, 2018 @23:09

Kampionët e rinj të Botës janë ekipi me lojtarët më cilësor...

PLAYER RATINGS

Notat e lojtarëve: Franca-Kroacia

Fotot: FIFA/fb

15 July, 2018 @22:38

Përfundoi Botërori Rusia 2018, me Francën kampione të re të...

Të gjitha lajmet nga Russia 2018