Të gjitha lajmet

ROLAND GARROS

Nadal deklason Del Potron, arrin finalen

Foto: Roland Garros

Nadal deklason Del Potron, arrin finalen

8 Qershor, 2018 @17:17

RAFAEL NADAL 6 6 6
JUAN MANUEL DEL POTRO 4 1 2

Numri 1 aktual i Botës së tenisit, Rafael Nadal, me më lehtësi se që pritej ka kaluar në finale të turneut Roland Garros.

I njohur për lojën e mirë në dhe, spanjolli në kundërshtar hasi vetëm në setin e parë, të cilin e fitoi 6-4, ndërsa që nga seti i dytë Nadal dominoi totalisht dhe e mposhti argjentinasin Del Potro me lehtësi 3-0 në sete, për ta arritur kështu finalen e 11 të Roland Garrosit në karrierë. Në 10 finalet e kaluara, Nadal ka triumfuar 10 herë, duke qenë kështu teniseri më i trofeshëm sa i përket këtij turneu, fakt që dëshmon dominimin e tij në fushat me dhe.

Në duelin tjetër gjysmëfinal,  Dominic Thiem triumfoi 3-0 ndaj italianit Marco Cecchinato, për të qenë kështu kundërshtar i Nadalit në finalen e Roland Garrosit, që zhvillohet ditën e diel.

Në finalen e femrave mes vete do të përballen Simona Halep dhe Sloane Stephens nesër me fillim nga ora 15:00.

ROLAND GARROS 2018

Muguruza ‘fshin’ Sharapovën

6 Qershor, 2018 @15:33

Tenistja spanjolle, Garbine Muguruza, ka pasur një performancë...

ROLAND GARROS

Super Cecchinato, eliminon Djokovicin për gjysmëfinale

Foto: BBC

5 Qershor, 2018 @18:29

Një çerekfinale tejet interesante u zhvillua sot mes italianit...

HENDBOLL

Oltion Beshiri mbyll aventurën në Metalac

BOROZANI / D.S

5 Qershor, 2018 @12:14

Pas aventurës 2-vjeçare te skuadra e MRK Metalac në Kroaci, Oltion...

ROLAND GARROS 2018

Del Porto kalon pengesën amerikane

REUTERS/Arkiv

4 Qershor, 2018 @18:13

Tenisti argjentinas, Juan Martin del Potro, ka kaluar në tre sete...

ROLAND GARROS 2018

Serena lëshon garën, para duelit të shumëpritur

Foto: rolandgarros/twitter

4 Qershor, 2018 @15:48

Pritej të jetë dueli me interesim më të madh në kategorinë e...

ROLAND GARROS 2018

Nadal pa probleme në çerekfinale

REUTERS/Arkiv

4 Qershor, 2018 @15:33

Spanjolli Rafael Nadal ka kaluar pa probleme pengesën e radhës në...

ROLAND GARROS 2018

Muguruza ‘fshin’ Sharapovën

6 Qershor, 2018 @15:33

Tenistja spanjolle, Garbine Muguruza, ka pasur një performancë...

ROLAND GARROS

Super Cecchinato, eliminon Djokovicin për gjysmëfinale

Foto: BBC

5 Qershor, 2018 @18:29

Një çerekfinale tejet interesante u zhvillua sot mes italianit...

ROLAND GARROS 2018

Del Porto kalon pengesën amerikane

REUTERS/Arkiv

4 Qershor, 2018 @18:13

Tenisti argjentinas, Juan Martin del Potro, ka kaluar në tre sete...

ROLAND GARROS 2018

Serena lëshon garën, para duelit të shumëpritur

Foto: rolandgarros/twitter

4 Qershor, 2018 @15:48

Pritej të jetë dueli me interesim më të madh në kategorinë e...

ROLAND GARROS 2018

Nadal pa probleme në çerekfinale

REUTERS/Arkiv

4 Qershor, 2018 @15:33

Spanjolli Rafael Nadal ka kaluar pa probleme pengesën e radhës në...

Të gjitha lajmet nga Tenis