Të gjitha lajmet

UEFA

Ndërrime të rregullave në Ligë të Kampionëve

Ndërrime të rregullave në Ligë të Kampionëve

27 Mars, 2018 @15:50

UEFA-ja sot ka zyrtarizuar ndërrimet në Ligë të Kampionëve. Sipas njoftimit të botuar sot, lojtarët do të mund të luajnë për dy klube të ndryshme në të njejtin stinor, pas ndërrimit të rregullave nga shtëpia evropiane e futbollit.

Aktualisht, futbollistët që ndërrojnë ambient në afatin kalimtar të janarit, nuk mund të luajnë për ekipin e ri, nëse kanë luajtur për ekipin e vjetër gjatë të njejtit stinor, që tash e tutje nuk do të vlejë.

Chelsea substitution

Rregulli tjetër i ndërruar në të mirë të ekipeve është që do të lejohet edhe zëvendësimi i katërt në ndeshjet ku luhen vazhdimet gjatë fazës eliminatore.

Gjithashtu, ekipet do të kenë të drejtën që të marrin nga 12 lojtarë rezervë për ndeshjet finale.

ÇKA KA NDËRRUAR?

Pas fazave grupore, ekipet do të mund të regjistrojnë tre lojtarë të ri në ekip, pa larguar të tjerët siç ka ndodhur deri më tani.

Për shembull, Philippe Coutinho nuk mund të luajë për Barcelonën tash në Ligë të Kampionëve, pasi që gjatë vjeshtës ka qenë pjesë e Liverpoolit. Në stinorin tjetër, një gjë e tillë është e mundshme.

Coutinho

Ndeshjet prej TOP16 e tutje (pra prej të tetës së finales e tutje) të Ligës së Kampionëve do të fillojnë në ora 21:00.

Ndërsa në fazën grupore të Ligës së Kampionëve, dy ndeshje të së martës dhe dy të së mërkurës do të nisin në ora 18:55.

Ndeshjet e fazës grupore deri në çerekfinale të Europa Ligës do të nisin prej orës 18:55 dhe 21:00. Nga çerekfinalja e deri në finale, ndeshjet do të nisin në ora 21:00.

ZËVENDËSIMET:

Zëvendësimi i katërt do të jetë në dispozicion për të gjitha ekipet që shkojnë në vazhdime gjatë fazës eliminatore të garave.

Ekipet që arrijnë finalen e Ligës së Kampionëve, Europa Ligës dhe Superkupën e Evropës do të mund të marrin 23 lojtarë për ndeshje (11 startues + 12 rezervë), e jo 18 (11 startues + 7 rezervë) siç ka qenë zakonisht dhe që vlen deri në fund të këtij stinori.

DITË E REPREZENTACIONEVE

Sot 3 ndeshje të Kosovës

Foto: FFK

27 Mars, 2018 @14:54

Festë futbollistike për adhuruesit e reprezentacionit të Kosovës...

MEDIA

Më shumë se dyfishi i rrogës

Foto: premierleague.com

26 Mars, 2018 @22:13

Pas performancave të jashtëzakonshme të treguara këtë stinor,...

PORUGALIA-HOLANDA

Kampioni Evropian, pëson pas një viti

Foto: uefanationsleague

26 Mars, 2018 @21:40

Është dashur që të kalojë një vit kalendarik, që Portugalia...

SHQIPËRIA - NORVEGJIA

Shqipëria mposhtet minimalisht nga Norvegjia

26 Mars, 2018 @19:55

Në miqësoren e zhvilluar sonte në Elbasan ndaj Norvegjisë,...

KUQEZINJTË QË FILLOJNË

Formacionet zyrtare: Shqipëria - Norvegjia

Foto: FSHF

26 Mars, 2018 @17:43

Janë publikuar 11shet startuese të Shqipërisë dhe të...

LIGA E PARË

Prizreni përforcon pozitën e parë

BOROZANI/ Arian Paçarizi

25 Mars, 2018 @23:49

Në duelin e dy skuadrave me pikë të barabarta në krye të...

SAMIR UJKANI

Fusha ishte shumë e vështirë

25 Mars, 2018 @20:23

Kapiteni i reprezentacionit të Kosovës, Samir Ujkani, në një...

HEKURAN KRYEZIU

Duhet edhe shumë punë

24 Mars, 2018 @22:04

Mesfushori i dalluar i Kosovës, Hekuran Kryeziu, në deklaratën e...

EDON ZHEGROVA

Kujt ia dedikoi golin Zhegrova?

24 Mars, 2018 @21:44

Futbollisti i ri i përfaqësueses së Kosovës, Edon Zhegrova, që...

PAS NDESHJES KOSOVA - MADAGASKARI

Challandes: Kemi punuar në mbrojtje, i kënaqur me fitoren

24 Mars, 2018 @21:02

Pas fitores në debutimin e tij me Kosovën, per Supersport foli...

EKSKLUZIVE

Shala: Këto klube janë në proces të licensimit

16 Prill, 2018 @21:11

Pak para përfundimit të stinorit 2017/18 në Superligë të...

PARA PAK ÇASTESH

Bayern zyrtarizon Kovacin trajner

13 Prill, 2018 @12:24

Skuadra e Bayern Munchenit, ka zyrtarizuar trajnerin e ri të...

SEMIFINAL DRAW

Shorti i gj’finales së Ligës së Kampionëve

Foto: asroma/twitter

13 Prill, 2018 @11:43

Janë kuptuar çiftet gjysmëfinaliste të edicionit të sivjetëm...

PREJ STINORIT TË ARDHSHËM

Niko Kovac trajner i ri i Bayernit

13 Prill, 2018 @10:56

Mediat gjermane mbrëmë kanë zbuluar emrin e trajnerit të ri të...

GJYSMËFINALISTËT

Pas 8 vitesh, 4 skuadra nga 4 shtete

12 Prill, 2018 @11:43

Për herë të parë pas 8 vitesh, në gjysmëfinale të Ligës së...

Të gjitha lajmet nga Champions League