Të gjitha lajmet

GRUPI A: RUSIA - ARABIA SAUDITE

Nikoqiri me goleadë në ndeshjen hapëse

Foto: Squawka

Nikoqiri me goleadë në ndeshjen hapëse

14 Qershor, 2018 @17:54

Rusia
Arabia Saudite
Rusia 5 : 0 Arabia Saudite
Yury GAZINSKIY 12', Denis CHERYSHEV 42', 90+1', Artem DZYUBA 71', Aleksandr GOLOVIN 90+5'

Luzhniki Arena, Moskë

Në ndeshjen hapëse të Botërorit të Rusisë, përfaqësuesja nikoqire ka shënuar fitore bindëse 5-0 ndaj Arabisë Saudite, për ta filluar kështu kampionatin ‘me këmbë të mbarë’.

Epërsia e rusëve erdhi në minutën e 12’, kur Gazinskiy shënoi me kokë, ndërsa për dyfishimin e epërsisë realizoi Denis Cheryshev, i inkuadruar nga banka rezervë pas lëndimit të Dzagoevit në minutën e 24’ të ndeshjes.

ORARI DHE GRUPET - RUSSIA 2018

Sikur goli i dytë, edhe ai i treti i Rusisë u shënua nga një zëvendësues. Për 3-0 u përkujdes Artem Dzyuba, i cili realizoi me kokë, e seria e golave u mbyll nga dy super gola në minutat shtesë, fillimisht nga Cheryshev e më pas nga Golovin. Në anën tjetër, Arabia Saudite përgjatë gjithë ndeshjes zhvilloi lojë pa ide, me gabime të shumta në pasime, mbajtje të tepruara të topit dhe me mesfushë pothuajse inekzistente.

Në duelin tjetër të rrethit të parë të Grupit A përballen Egjipti e Uruguaji nesër me fillim nga ora 14:00.

PRISHTINA

Bardhekaltërit përforcojnë sulmin

Foto: Prishtinafc.com

14 Qershor, 2018 @15:26

Prishitina ka përforcuar sulmin para garave ndërkombëtare. Alen...

KOLUMNE

Suedia - ajo që eliminoi Holandën e Italinë

14 Qershor, 2018 @15:14

Eliminimi i Holandës dhe Italisë nuk është befasi nga kjo Suedi....

11-SHET: RUSIA - ARABIA SAUDITE

Rusia vs. Arabia Saudite, formacionet startuese

14 Qershor, 2018 @15:08

Janë publikuar formacionet startuese të Rusisë dhe Arabisë...

KOLUMNE

Spanja - me ‘luhatje’ që nga fillimi

14 Qershor, 2018 @14:49

Spanja dy herë ka arritur në gjysmëfinale të Kupës së Botës....

KOLUMNE

Irani - punë në një grup të vështirë

14 Qershor, 2018 @14:31

Queiroz Carlos Queiroz gjatë karrierës së tij ka udhëhequr...

KOLUMNE

Meksika - kombinim mes talentit e përvojës

14 Qershor, 2018 @14:08

Dy herë çerekfinalistët e Kupës së Botës, suksesin më të madh...

BELGJIKA

Ekip që duhet të fitojë

Foto: uefa/fb

14 Qershor, 2018 @12:58

Çerekfinalja për belgët në Euro2016 ishte dështim. Çerekfinalja...

PORTUGALIA

Kampionët me mbrojtje plakë

Fotot: uefa/

14 Qershor, 2018 @12:46

Titulli në Francë ishte i befasishëm dhe erdhi me shumë fat. Ky...

KOLUMNE

Suedia - ajo që eliminoi Holandën e Italinë

14 Qershor, 2018 @15:14

Eliminimi i Holandës dhe Italisë nuk është befasi nga kjo Suedi....

11-SHET: RUSIA - ARABIA SAUDITE

Rusia vs. Arabia Saudite, formacionet startuese

14 Qershor, 2018 @15:08

Janë publikuar formacionet startuese të Rusisë dhe Arabisë...

KOLUMNE

Spanja - me ‘luhatje’ që nga fillimi

14 Qershor, 2018 @14:49

Spanja dy herë ka arritur në gjysmëfinale të Kupës së Botës....

KOLUMNE

Irani - punë në një grup të vështirë

14 Qershor, 2018 @14:31

Queiroz Carlos Queiroz gjatë karrierës së tij ka udhëhequr...

KOLUMNE

Meksika - kombinim mes talentit e përvojës

14 Qershor, 2018 @14:08

Dy herë çerekfinalistët e Kupës së Botës, suksesin më të madh...

Të gjitha lajmet nga Russia 2018