Të gjitha lajmet

PROJEKT I RI SPORTIV

Nis kampionati evropian

Foto: Getty via dw.com

Nis kampionati evropian

4 Gusht, 2018 @8:00

Për herë të parë, ndoshta në tentim për të konkurruar Lojërat Evropiane, këtë gusht organizohet Kampionati Evropian i ‘centralizuar’. Është ky një projekt i ri që sivjet organizohet në dy qytete – Glasgow dhe Berlin.

Këto dy qendra do të jenë mikpritëse të kampionatit evropian në atletikë, sporte ujore (not, not i sinkronizuar, not i hapur, zhytje), lundrim, gjimnastikë, çiklizëm (rrugor, velodrom, BMX, Mountain-Bike), golf, dhe triatlon. Nga këto shtatë sporte, gjashtë prej tyre janë në Glasgow, me atletikën të zhvendosur në Berlin. E në mesin e 4000 sportistëve, Kosova do të përfaqësohet në not dhe atletikë.

Në garat e notit Kosovën e përfaqësojnë katër garues – Fjorda Shabani e Eda Zeqiri tek femrat, dhe Dren Ukimeraj e Dion Kadriu tek meshkujt. Që të katër do të marrin pjesë në disa disiplinë, me qëllimin kryesor përmirësimin e rekordeve personale.

Fjorda Shabani garon në 50m lirë, 100m lirë, 50m shpinë, 100m shpinë, 200m shpinë; Eda Zeqiri në 50m lirë, 50m shpinë, 100m shpinë; Dren Ukimeraj në 50m shpinë, 50m lirë, 100m lirë, 200m lirë, 100m shpinë; dhe Dion Kadriu në 100m lirë, 200m lirë, 100m flutur.

Në atletikë janë vetëm Musa Hajdari dhe Gresa Bakrraqi. Të dy marrin pjesë në garën vrapim në distancë 800m. Kampionati ka nisur dje.

TOUR DE FRANCE

Përmbledhja e Tour’it dhe kërcënimi i ekipit

4 Gusht, 2018 @7:49

Sikur nuk mjaftuan limitet që bënë në këtë edicion të Tour de...

HENDBOLL

Kosova U20 mposht Sllovakinë, përfundon e shtata

Foto: kosovahandball.info

29 Korrik, 2018 @21:41

Pas humbjes nga Turqia, Kosova U20 në hendboll e ka fituar duelin...

HUNGARIAN GP

Lewis Hamilton triumfon në Hungari

Foto: BBC

29 Korrik, 2018 @15:50

Në garën e sotme të Hungarisë, fitues doli britaniku Lewis...

TOUR DE FRANCE

Përmbledhja e Tour’it dhe kërcënimi i ekipit

4 Gusht, 2018 @7:49

Sikur nuk mjaftuan limitet që bënë në këtë edicion të Tour de...

ZAGREB GRAND PRIX 2018

Akil Gjakova merr të artën në Kroaci

28 Korrik, 2018 @16:57

Pasi që në gjysmëfinale të garës deri në 73 kilogramë, të...

TDF2018

Kronometri nuk i mjafton Dumoulinit

28 Korrik, 2018 @16:09

Tom Dumoulin ka fituar garën e kronometrit, dhe etapën e tij të...

TDF2018

E para për Primoz Roglic

27 Korrik, 2018 @19:43

Primoz Roglic nga Sllovenia ka përfunduar i pari etapën e fundit...

TDF2018

Quintana i pari në Pireneje

25 Korrik, 2018 @19:18

Kolumbiani Nairo Quintana ka fituar etapën e parë në Pireneje. Ai...

Të gjitha lajmet nga Të tjera