Të gjitha lajmet

MJEKËSI SPORTIVE

Nordic hamstring - “shpëtimi’ i futbollistëve?

Nordic hamstring - “shpëtimi’ i futbollistëve?

Shkruan: MA Arianit Krasniqi PT

10 Shkurt, 2018 @18:57

Një nga kokeçarjet më të mëdha të futbollistëve sot janë lëndimet e muskujve hamstring (llozhave).

BURN OUT - DJEGIA E SPORTISTIT

Nga shumë hulumtime dhe angazhime nga ekspertë të ndryshëm nëpër botë është konstatuar se 2/3 e lëndimeve të muskujve në fjalë mund të parandalohen me ushtrime të forcës ekscentrike (shtrirje muskuli).

LËNDIMET - REHABILITIMI I HERSHËM APO I VONSHËM

942 futbollistë në të cilët u realizua hulumtimi në fjalë me ‘Nordic hamstring’, doli se 70% ushtrimi në fjalë ndikon në parandalimin e lëndimit të muskujve hamstring, ndërkaq tek ata që tashmë janë përballur me lëndimin, apilikimi i këtij ushtrimi ka rezultuar me 85% parandalim të përsëritjes së lendimit në fjalë.INFO

Punimi dhe hulumtimi u realizua nga Petersen et al. tek American Journal of Sport Medicine në vitin 2011.

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Kërcime me ski

15 Shkurt, 2018 @16:18

Matti Nykanen në Kalgari më 1988 kishte qenë garuesi i parë që...

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Skijimi alpin

12 Shkurt, 2018 @21:00

Skijimi alpin është ndër sportet më të popullarizuara dimërore....

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Hokej mbi akull

12 Shkurt, 2018 @11:30

Kanadaja, e udhëhequr nga një ekip fantastik me Carey Price në...

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Kurling

11 Shkurt, 2018 @22:00

Katër lojtarë përbëjnë ekipin e kurlingut. Ai që lëshon i pari...

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Kombinim nordik

11 Shkurt, 2018 @16:00

Para se kërcimet me ski dhe kros kountri të njiheshin si sporte,...

SPORTE OLIMPIKE

Abetare Olimpike: Patinazh artistik

11 Shkurt, 2018 @10:00

Programi i shkurtër dhe i lirë, dy paraqitje të mahnitshme...

AUTOMOBILIZËM

Faton Rama fiton garën e Prizrenit

Foto: FASK

23 Prill, 2018 @15:22

Faton Rama është fitues i garës së parë në disiplinën auto...

VOLEJBOLL - FINALJA E MADHE

Peja kampione e Kosovës

KV Peja/ fb

22 Prill, 2018 @20:15

Peja ka shënuar fitore në finalen dramatike ndaj Prishtinës në...

TEKVANDO

10 medalje për Prizrenin në Taekwondo

Foto: KTPrizren/fb

17 Prill, 2018 @10:47

Në kampionatin regjional “Tirana Challenge” organizuar në Tiranë,...

VOLEJBOLL

KV Vëllaznimi në Superligë pas 20 viteve

Foto: KV Vëllaznimi

16 Prill, 2018 @16:30

Pas 20 viteve, skuadra e Vëllaznimit në sportin e volejbollit ka...

GRAND PRIX ANTALYA 2018

Loriana Kuka e artë në Antalya 2018

8 Prill, 2018 @14:43

Xhudistja pejane, Loriana Kuka, është stolisur me medaljen e artë...

Të gjitha lajmet nga Të tjera