Të gjitha lajmet

ZONA JUGAMERIKANE

Pa oksigjen por me Messin, Argjentina arrin Botërorin

Foto: AFA

Pa oksigjen por me Messin, Argjentina arrin Botërorin

11 Tetor, 2017 @8:09

Ekuadori
Argjentina
Ekuadori 1 : 3 Argjentina
R. Ibarra 1' 12', 20', 62' L. Messi

Stadiumi olimpik: Atuhualpa, Kuito.
Pa oksigjen por me Messin, Argjentina arrin Botërorin

Mbi 2800 metra lartësi mbidetare dhe vetëm pas disa sekondave lojë në Atahualpa të Quitos, Argjentinës që në fillim të ndeshjes vendimtare për kualifikim në Botëror iu vështirësua gjithçka.

Romario Ibarra i dha epërsinë Ekuadorit, 1-0, që në fillim të ndeshjes.

Mirëpo, shpejt në skenë hyri Lionel Messi për të shënuar hat-trick dhe me tre pikët e fituara nga ndeshja Argjentina arriti të kualifikohet në ndeshjen e fundit kualifikuese nga zona jugamerikane për në Kampionatin Botëror “Rusia 2018”, duke fituar 1-3.

sampaoli

“Me rëndësi është që të jemi bashkë dhe Argjentinës t’i ecë mbarë. Nëse jemi bashkë, do të jetë shumë më lehtë,” ka thënë superylli argjentinas, Lionel Messi, pas kualifikimit.

Argjentina ishte në rrezik të mbetet pa Kampionat Botëror, për herë të parë që prej vitit 1970. E se sa vështirë është të fitosh në nivele të larta mbidetare, tregon fakti që Argjentina nuk ka shënuar fitore në Ekuador që nga viti 2001.

Përveç Argjentinës, Brazilit (të kualifikuar më heret) iu bashkangjit edhe Uruguaji që mposhti Bolivinë 4-2, ku shënuan Martin Caceres, Edinson Cavani dhe dy herë Luis Suarez.

uruguay

Ndërsa Kolumbia me barazim ndaj Perusë siguroi plasmanin direkt si ekip i fundit nga zona jugamerikane, derisa Peruja do të luajë barazh me një ekip që vjen nga Oqeania.

Natë dëshpëruese ishte për Kilin, që u mposht nga Brazili i kualifikuar 3-0 (Paulinho, Jesus x2) dhe mbeti pa Kampionat Botëror.

ok

messi

BARAZHI PËR BOTËRORIN 2018

Barazhi për “Rusia 2018”, data e shortit

10 Tetor, 2017 @22:56

Me përfundimin e fazës grupore pas dy vite duelesh, janë kuptuar...

GRUPI B:

Portugalia fiton duelin vendimtar dhe ecën direkt në Rusi

10 Tetor, 2017 @22:39

Kampionja aktuale e Europës, Portugalia, ka arritur që të mposht...

GRUPI A

Franca e siguron, Suedia e dyta edhe pse pësoi

10 Tetor, 2017 @22:24

Ashtu siç pritej, Franca ka shnuar fitore ndaj Bjellorusisë dhe e...

PARAKUALIFIKIMET U19: GRUPI 12

Humbje e thellë, Shqipëria U19 e fundit në grup

10 Tetor, 2017 @21:21

Kombëtarja U19 e drejtuar nga Erjon Bogdani ka pësuar debakël sot,...

U17 KUALIFIKIMET

Kosova U17 e nis me humbje nga Holanda U17

Fotot: FFK

10 Tetor, 2017 @21:07

Përfaqësuesja e Kosovës U17 ka nisur me humbje garat kualifikuese...

FLAMURTARI - FERONIKELI

Nikli ndalet në kryeqytet

10 Tetor, 2017 @16:20

Edhe pse ishte dy herë në disavantazh, skuadra e Flamurtarit...

LIRIA-GJILANI

Gjilani merr pikë edhe në Prizren

BOROZANI/ Arian Paçarizi

10 Tetor, 2017 @16:06

Skuadra e Gjilanit ka vazhduar të mbetet ekip i pamposhtur edhe pas...

DRITA-LLAPI

Xhevdet Shabani shkëlqen për ditëlindje, Drita feston

10 Tetor, 2017 @15:54

Futbollisti më i dalluar i Dritës, Xhevdet Shabani, që sot po...

OPINION

Një “caretaker” për Kosovën

11-shja e përfaqësueses së Kosovës, para ndeshjes me Islandën (09.10.2017)/ Foto: FFK

10 Tetor, 2017 @12:27

Fundi i epokës së Albert Bunjakit në krye të përfaqësueses së...

DEKLARATA PAS NDESHJES: CHRISTIAN PANUCCI

Panucci: Detaji vendosi. Po e ndryshoj mentalitetin

10 Tetor, 2017 @0:11

Përzgjedhësi i kombëtares shqiptare, Christian Panucci, pas...

EUROZONA: PLAYOFF PËR RUSIA 2018

Caktohen çiftet e Play-Offit për “Rusia 2018”

17 Tetor, 2017 @14:06

Janë përcaktuar çiftet e barazhit për “Rusia 2018” nga zona e...

EUROZONA: WORLD CUP PLAYOFF

Nesër shorti i barazhit për “Rusia 2018”

Suedia llogaritet si ekipi më "problematik" i vazos jobartëse

16 Tetor, 2017 @11:58

UEFA ka përcaktuar ekipet që do të futen në vazon e bartësve dhe...

HIGHLANDERS

Strachan lë Skocinë

12 Tetor, 2017 @18:36

Përzgjedhësi Gordon Strachan është ndarë me marrëveshje, me...

ZONA e AZISË

Veterani Cahill, shuan ëndrrën siriane

11 Tetor, 2017 @10:40

Mesfushori legjendar i Australisë, Tim Cahill, përkundër moshës...

ZONA e AMERIKËS VERIORE DHE TË MESME

Pas 32 vitesh, SHBA nuk do të jetë në Botëror

11 Tetor, 2017 @9:30

Përfaqësuesja e SHBA-ve është mposhtur në ndeshjen vendimtare...

Të gjitha lajmet nga Russia 2018