Të gjitha lajmet

POLONIA - KOSOVA

Polonia favorite, lehtë ndaj Kosovës

Foto: fiba.basketball

Polonia favorite, lehtë ndaj Kosovës

23 Shkurt, 2018 @20:33

Polonia
Kosova
Polonia 90 : 62 Kosova
Karol GRUSZECKI 18 pikë Dardan BERISHA 23 pikë

Hala Mistrzów, Włocławek
Polonia favorite, lehtë ndaj Kosovës
Polonia favorite, lehtë ndaj Kosovës
Polonia favorite, lehtë ndaj Kosovës
Polonia favorite, lehtë ndaj Kosovës
Polonia favorite, lehtë ndaj Kosovës
Polonia favorite, lehtë ndaj Kosovës
Polonia favorite, lehtë ndaj Kosovës
Polonia favorite, lehtë ndaj Kosovës
Polonia favorite, lehtë ndaj Kosovës
Polonia favorite, lehtë ndaj Kosovës
Polonia favorite, lehtë ndaj Kosovës
Polonia favorite, lehtë ndaj Kosovës
Polonia favorite, lehtë ndaj Kosovës
Polonia favorite, lehtë ndaj Kosovës
Polonia favorite, lehtë ndaj Kosovës
Polonia favorite, lehtë ndaj Kosovës

Pas humbjeve në dy duelet e para nga Lituania e Hungaria, Kosova ka pësuar humbje edhe në ndeshjen e tretë eliminatore drejt Botërorit të Kinës.

Përfaqësuesja e Kosovës sonte u mposht nga Polonia, në një takim me shumë pak histori, me polakët që dominuan takimin që nga fillimi e deri në fund.

Gjithçka filloi me një seri 13-0Polonisë dhe me Kosovën që pikët e para i shënoi pas 5 minutave lojë, e më pas pjesa tjetër e ndeshjes kaloi rrjedhshëm dhe pa probleme për Poloninë, e cila vetëm sa e shtonte epërsinë gjithnjë e më tepër. Në anën tjetër, te Kosova ra në sy një mbrojtje e papërqëndruar, gabime individuale dhe një numër shumë i vogël i kërcimeve në mbrojtje, faktor që iu mundësonte polakëve disa mundësi për shënim brenda një akcioni.

Për t’u përmendur është fakti që Kosova gjatë gjithë ndeshjes së sontme pati vetëm 10 asistime, numër ky që bindshëm mund të konsiderohet si shumë i vogël për një ndeshje të basketbollit dhe një tregues tjetër për mungesën e organizimit në fazën e sulmit. Gjithsesi, merita për lojën jo të mirë të Kosovës ka edhe kualiteti i madh te Polonia, kur dihet që kjo përfaqësuese është e 28-ta në Botë sa i përket basketbollit.

Pas 40 minutave lojë, rezultati përfundimtar i ndeshjes ishte 90-62.

KUALIFIKIMET DREJT KINA 2019

Më i dalluari në këtë humbje të Kosovës sonte ishte Dardan Berisha me 23 pikë, 4 asistime e 3 kërcime, ndërsa pikë dyshifrore përveç Dardanit sonte patën edhe Erjon Kastrati, Shawn Jones dhe Gëzim Morina, të tre nga 11. Te përfaqësuesja polake sonte u veçuan Gruszecki me 18 pikë, 4 asistime e 2 kërcime dhe Ponitka me 15 pikë, 7 kërcime e 3 asistime.

Kjo humbje bën që Kosova të mbetet e fundit në Grupin C me 3 humbje pas 3 ndeshjeve, derisa Polonia pas 3 ndeshjeve ka 2 fitore e 1 humbje.

Ndeshjen e ardhshme Kosova e luan si mysafire e Lituanisë pas 3 ditëve (26 shkurt), takim ky që gjithashtu parashihet të jetë mjaft i vështirë.

POLONIA - KOSOVA

Ç3: Rritet disavantazhi i Kosovës

23 Shkurt, 2018 @20:09

Tashmë duket që Kosova është dorëzuar. Me mbrojtje të...

POLONIA - KOSOVA

Pjesa e parë: Polonia thellon epërsinë

BOROZANI / ARKIV

23 Shkurt, 2018 @19:37

Sikur çereku i parë, edhe në çerekun e dytë Kosova ka filluar...

POLONIA - KOSOVA

Ç1: Kosova në disavantazh

BOROZANI / ARKIV

23 Shkurt, 2018 @19:19

Pas 10 minutave lojë, Kosova ndodhet në disavantazh prej 8 pikëve...

POLONIA - KOSOVA

Publikohet pesëshja startuese e Kosovës

23 Shkurt, 2018 @18:44

Është publikuar pesëshja startuese e Kosovës për ndeshjen, ndaj...

POLONIA - KOSOVA

Ku mund ta shihni ndeshjen Polonia - Kosova?

23 Shkurt, 2018 @15:56

Me fillim nga ora 19:00, sonte Kosova luan si mysafire e Polonisë...

SHAWN JONES

Më të mirën për fitoren e Kosovës

23 Shkurt, 2018 @14:56

Basketbollisti amerikan që mbron ngjyrat e përfaqësueses së...

BRAD GREENBERG

Tentojmë befasinë

Foto: fiba.basketball

23 Shkurt, 2018 @12:51

Selektori i Kosovës, Brad Greenberg, në një deklaratë të dhënë...

I NATYRALIZUARI I PARË

Doellman mund të rikthehet te Kosova

18 Prill, 2018 @14:49

Basketbollisti i natyralizuar amerikan, Justin Doellman, mund të...

FIBA RANKING MARS 2018

Kosova ngritet në listën e FIBAs

Foto: fiba.basketball

2 Mars, 2018 @12:46

Përfaqësuesja e Kosovës në basketboll është ngritur për katër...

KINA 2019

7 skuadra e siguruan fazën e dytë

Foto: fiba.com

27 Shkurt, 2018 @23:36

Dje pas ndeshjeve të katërta nëpër grupe në kuadër të...

KOSOVA

Kosova fton zyrtarisht Edon Maxhunin

27 Shkurt, 2018 @12:45

Përmes burimeve të Borozani.com, është bërë e ditur që Edon...

BRAD GREENBERG

Mësim për lojtarët

Foto: fiba.basketball

26 Shkurt, 2018 @22:51

Selektori i Kosovës, Brad Greenberg, në prononcimin e tij pas...

Të gjitha lajmet nga Kina 2019