Të gjitha lajmet

KUPA E KOSOVËS

Prishtina fiton Kupën pas penalltive

Prishtina fiton Kupën pas penalltive

27 Maj, 2018 @17:40

Vëllaznimi
Prishtina
Vëllaznimi 1(4) : 1(5) Prishtina
79' Dardan ROGOVA 21' Basit KHALID

Stadiumi: Adem Jashari, Mitrovicë

Prishtina ka përfunduar stinorin me trofe. Pas 90 minutave të kaluara në ndeshje me rezultat të barabartë, 1-1, bardhekaltërit kanë shënuar fitore përmes penalltive ndaj Vëllaznimit të Gjakovës, pasi që as në vazhdime nuk u tundën rrjetat.

LIVESCORE TEKST

Bardhekaltërit janë stolisur me trofe pas dy vitesh! Kanë qenë penalltitë e finales së Kupës, që Prishtinës ia kanë sjellë trofeun e Kupës, të njejtën të cilën e fituan edhe për herë të fundit kur mposhtën Dritën 2-1 në stadiumin e tyre vite më parë.

Yll Myrta i Vëllaznimit ka qenë njeriu i pafat i ndeshjes, pasi që vetëm ai ka dështuar të shënojë nga seria e penalltive sot, dhe kjo bëri që pas 120 minutave ndeshje 1-1, Prishtina të fitojë pas penalltive 5-4.

Sa i përket ndeshjes, në disa raste Vëllaznimi ka pasur tentime më shumë drejt portës së Visar Bekajt. Por shtërpësia e sulmit gjakovar dhe lodhja nga 120 minutëshi dhe penalltitë e tre ditëve më parë nga dueli i barazhit, si duket ndikuan.

Basit Khalid i dha epërsinë Prishtinës në pjesë të parë të ndeshjes, pas asistimit të malazezit Drasko Bozovic. Ekipet kështu shkuan në pushim dhe kur dukej se lodhja po mbizotëron ekipin gjakovar, që drejtohej nga Haxhi Kurhasku pas largimit të Gani Sejdiut, ka qenë Dardan Rogova që befasoi, duke shënuar pas gabimit të portierit Visar Bekaj.

90 minutat e ndeshjes u mbyllën me rezultat 1-1, ndërsa në vazhdime përpos disa tentimeve nga largësia, nuk kishte ndonjë rast që ia vlen të përmendet dhe ekipet bëheshin gati për penallti.

Në fund, Prishtina dhe Mirel Josa kanë festuar, kurse Vëllaznimi nuk arriti Kupën as si ngushëllim për rënie nga Superliga.PENALLTITË:

VËLLAZNIMI PRISHTINA
Lekë VULA GOL GOL Diar MIFTARAJ
Egzon GASHI GOL GOL Drasko BOZOVIC
Jeton DUSHI GOL GOL Ahmed JANUZI
Yll MYRTA shtylla GOL Ergyn AHMETI
Besnik KRASNIQI GOL GOL Arbër HOXHA

KUPA E KOSOVËS

Vëllaznimi vs. Prishtina, formacionet startuese

27 Maj, 2018 @14:46

Me fillim nga 16:00, Vëllaznimi e Prishtina do të përballen në...

PLAYER RATINGS

Notat e lojtarëve: Real-Liverpool

Fotot: UCL/fb

26 Maj, 2018 @23:30

Pak orë pas ndeshjes finale të Ligës së Kampionëve ndërmjet...

UCL FINAL: REAL - LIVERPOOL

Regjimi madrilen vazhdon!

26 Maj, 2018 @21:31

I treti vit me radhë, e trembëdhjeta në histori! Reali është...

CHAMPIONSHIP

Fulham në Premier League!

Foto: BBC

26 Maj, 2018 @18:51

Pas Wolvesit dhe Cardiffit, skuadra e tretë që do të ngjitet nga...

REAL MADRID - LIVERPOOL

Real Madrid vs. Liverpool, formacionet startuese

Foto: Sky Sports

26 Maj, 2018 @18:46

1 orë para ndeshjes, janë publikuar formacionet startuese të Real...

TRAJNERI I PRISHTINËS

Josa: Pa presion, por e duam Kupën

BOROZANI/ D. S.

26 Maj, 2018 @16:52

Trajneri i Prishtinës, Mirel Josa, që është bërë nënkampion i...

GAME 1: FENIKSI - LIBURNI

Feniksi fiton duelin e parë final

Foto: FC Feniks Drenas (Facebook)

26 Maj, 2018 @15:09

Në takimin e parë final të Play Off-it të Superligës së...

VËLLAZNIMI

Vëllaznimi dhe Cana, bashkëpunimi vazhdon

26 Maj, 2018 @14:56

Pas rënies nga elita e futbollit kosovar dhe një ditë para finales...

FINALJA E MADHE

Formacionet e mundshme: Real Madrid - Liverpool

Foto: uefa.com

26 Maj, 2018 @14:45

Tashmë gjithçka është gati në Kiev për të nisur ndeshja e...

KUPA E KOSOVËS

Vëllaznimi vs. Prishtina, formacionet startuese

27 Maj, 2018 @14:46

Me fillim nga 16:00, Vëllaznimi e Prishtina do të përballen në...

TRAJNERI I PRISHTINËS

Josa: Pa presion, por e duam Kupën

BOROZANI/ D. S.

26 Maj, 2018 @16:52

Trajneri i Prishtinës, Mirel Josa, që është bërë nënkampion i...

GAME 1: FENIKSI - LIBURNI

Feniksi fiton duelin e parë final

Foto: FC Feniks Drenas (Facebook)

26 Maj, 2018 @15:09

Në takimin e parë final të Play Off-it të Superligës së...

FINALJA E KUPËS

Prishtina me 3 mungesa në finalen e Kupës

BOROZANI / D.SH

25 Maj, 2018 @10:01

Një javë pas ndeshjes me Dritën, Prishtina do ta tentojë ta...

BARAZHI: FERIZAJ vs VËLLAZNIMI

Ferizaji në Superligë, Vëllaznimi bie!

24 Maj, 2018 @18:17

Në ndeshjen e barazhit mes Ferizajit dhe Vëllaznimit, fituese doli...

Të gjitha lajmet nga FFK Superliga