Të gjitha lajmet

BASHKIMI - PRISHTINA @ GAME 2

Prishtina fiton në Prizren, barazohet seria

Prishtina fiton në Prizren, barazohet seria

17 Maj, 2017 @19:51

Bashkimi
Sigal Prishtina
Bashkimi 73 : 78 Sigal Prishtina
Justin BLACK 22 pikë Mike MOSER 21 pikë

Palestra "Sezai Surroi" - Prizren. Shikues 2700.

Me fitoren e Prishtinës u mbyll ndeshja e dytë e serisë finale mes Bashkimit dhe Prishtinës në ‘Sezai Surroi’ të Prizrenit, ndeshja e cila dhuroi emocione deri në sekondat e fund, e në fund fitores iu gëzuan kryeqytetasit, për ta barazuar kështu serinë e ndeshjeve finale në 1-1.

Ndeshja ishte e barabartë pothuajse gjatë gjithë kohës, me epërsinë që kalonte herë në njerën anë e herë në tjetrën, mirëpo asnjëra skuadrër nuk shkëputej më shumë se 3 pikë nga tjetra.

Çereku i parë i takimit u mbyll me rezultat 22-21 në të mirë të Bashkimit, në një çerek ku loja e Bashkimit bartej nga treshja Black-Locke-Popovic. Në anën tjetër te kryeqytetasit dalloheshin Granit Rugova e Mike Moser.

Ngjajshëm si i pari, kaloi edhe çereku i dytë, ndërsa për t’u përmendur nga ky çerek është pasaktësia e madhe e të dy ekipeve nga gjuajtjet e lira, e në veçanërisht e skuadrës së Bashkimit.

SKEMA PLAY OFF

Me minutat që kalonin, loja bëhej më e fortë dhe lufta vazhdonte nga të dyja skuadrat, por që asnjëra prej tyre nuk shkëputej shumë në rezultat, duke bërë kështu që gjithçka të vendosej në çerekun e katërt. E aty skuadër më e mirë u tregua Prishtina, e cila përkundër disavantazhit 5-0 në fillim të çerekut, u këndell dhe e arriti fitoren falë paraqitjes shumë të mirë të dyshes Kemp-Hinds, të cilët shënuan treshe në momentet vendimtare, e në anën tjetër, prizrenasit e lëshuan disa herë mundësinë për ta barazuar rezultatin, gjë që iu kushtoi në rezultatin final.

Më i dalluari te prizrenasit sonte ishte Justin Black me 22 pikë, 3 kërcime e 5 asistime, derisa te Prishtina u veçua Mike Moser me 21 pikë, 10 kërcime e 3 asistime.

Për t’u përmendur është edhe fakti që në këtë takim të pranishme ishin të dy tifozëritë, Arpagjik’t dhe Plisat, të cilët krijuan një atmosferë impozante dhe e zbukuruan ndeshjen e dytë finale.

Ndeshja e tretë e serisë luhet të premten (19 maj) në kryeqytet.Bashkimi

1 Justin Black (27:52) 22 pikë 3 kërcime 5 asistime
2 Kayel Locke (32:44) 15 pikë 5 kërcime 2 asistime
3 Marko Popovic (21:37) 13 pikë 5 kërcime 1 top të vjedhur
4 Miaile Tmusic (33:20) 8 pikë 9 kërcime 3 asistime
5 Temi Soyebo (22:15) 7 pikë 1 kërcim 4 asistime
6 Gazmend Sinani (22:27) 6 pikë 4 kërcime -
7 Imer Tahiri (15:49) 2 pikë 2 kërcime 2 asistime
8 Qëndrim Biraj (3:17) 0 pikë - 1 asistim
9 Garrius Adams (15:29) 0 pikë - 1 asistim
10 Arian Tahiri (5:04) 0 pikë - -
11 Arion Balluku - - -
12 Edmond Kryeziu - - -


Sigal Prishtina

1 Mike Moser (21:52) 21 pikë 10 kërcime 3 asistime
2 Jabarie Hinds (1:40) 13 pikë 2 kërcime 2 asistime
3 Granit Rugova (24:58) 11 pikë 3 kërcime 1 asistim
4 Willie Kemp (24:58) 10 pikë 7 asistime 2 topa të vjedhur
5 Fisnik Rugova (26:14) 9 pikë 5 kërcime 1 asistim
6 Nenad Delic (30:03) 8 pikë 6 kërcime 4 asistime
7 Edmond Azemi (30:42) 6 pikë 6 kërcime -
8 Urim Zenelaj (1:40) 0 pikë 1 kërcim -
9 Gazzali Makasqi - - -
10 Rinor Peci - - -
11 Muhamedali Janjeva - - -

LIVE: BASHKIMI - PRISHTINA

P1: Luftë e fortë, Bashkimi në epërsi

Foto: BOROZANI

17 Maj, 2017 @18:49

Pas 20 minutave lojë në Prizren, Bashkimi ka epërsi dypikëshe...

LIVE: BASHKIMI - PRISHTINA

Ç1: +1 për Bashkimin

Foto: Borozani drejtpërdrejt nga 'Sezai Surroi'

17 Maj, 2017 @18:21

Pas 10 minutave lojë në Prizren, rezultati shënon 22-21 në të...

BASHKIMI - PRISHTINA

Plisat arrijnë në ‘Sezai Surroi’

17 Maj, 2017 @17:59

Pak minuta para ndeshjes, tifogrupi prishtinas, ‘Plisat’, ka arritur...

BASHKIMI - PRISHTINA

Publikohen pesëshet startuese

Foto: Borozani

17 Maj, 2017 @17:55

Pak minuta para ndeshjes, janë publikuar pesëshet startuese të...

BASHKIMI - PRISHTINA

Ish-lojtarët në përkrahje të Bashkimit

Foto: Borozani

17 Maj, 2017 @17:51

Pak minuta para ndeshjes finale mes Bashkimit e Prishtinës,...

FINALJA 1: PRISHTINA-BASHKIMI

Prishtina s’rikthehet, Bashkimi fiton

12 Maj, 2018 @19:51

Një çerek i katërt i shkëlqyer i Sigal Prishtinës ka bërë që...

ÇEREKU I TRETË: PRISHTINA-BASHKIMI

Prishtina zbut epërsinë e Bashkimit

12 Maj, 2018 @19:20

Prishtina është këndellur në çerek të tretë të ndeshjes, pas...

PJESA E PARË: PRISHTINA-BASHKIMI

Epërsi dyshifrore pas pjesës së parë

12 Maj, 2018 @18:47

Kanë përfunduar 20 minutat e para të ndeshjes së parë të...

ÇEREKU I: PRISHTINA-BASHKIMI

Bashkimi në epërsi pas çerekut të parë

12 Maj, 2018 @18:26

Ka përfunduar çereku i parë i ndeshjes së parë të serisë...

FORMACIONET STARTUESE

5-shet: Prishtina-Bashkimi

BOROZANI/Arkiv

12 Maj, 2018 @18:14

Ka nisur ndeshja e parë e serisë finale të PlayOffit të...

Të gjitha lajmet nga FBK Superliga