Të gjitha lajmet

BASHKIMI - PRISHTINA @ GAME 4

Prishtina shpallet kampione në Prizren

BOROZANI

Prishtina shpallet kampione në Prizren

24 Maj, 2017 @19:39

Bashkimi
Sigal Prishtina
Bashkimi 64 : 73 Sigal Prishtina

Prishtina shpallet kampione në Prizren
Prishtina shpallet kampione në Prizren
Prishtina shpallet kampione në Prizren

Sigal Prishtina është kampione e stinorit 2016/17 të Superligës së Kosovës në basketboll.

Ekipi nga kryeqyteti ka arritur ta ngrit trofeun e kampionit duke e mposhtur Bashkimin me rezultat 64-73.

Kjo fitore ka bërë që Prishtina t’i jep fund serisë finale duke e regjistruar fitoren e tretë, karshi një humbjeje ndaj portokallezinjëve.

Ndeshja ishte kryesisht e barabartë, ndërsa në çerekun e fundit Prishtina i shtrëngoi dhëmbët duke krijuar epërsi deri në dhjetë pikë, e cila ishte e pamundur të përmbysej nga Bashkimi deri në fund të takimit.

Tre amerikanët e Prishtinës, Willie Kemp, Mike Moser dhe Jabarie Hinds, ishin akterët kryesor në fitoren e bardhekaltërve, duke luajtur që të tre me pikë dyshifrore.

Kemp e mbylli takimin me 19 pikë, derisa Moser e Hinds shtuan nga 17, përkatësisht 16 pikë.

Në anën tjetër, më të mirët nga radhët e Bashkimit ishin Justin Black me 14 pikë dhe Kayel Locke me 13 pikë e 10 kërcime.

Ky është titulli i katërt rresht për Sigal Prishtinën.Bashkimi

1 Justin Black (25:43) 14 pikë 2 kërcime 3 asistime
2 Kayel Locke (32:28) 13 pikë 10 kërcime 2 asistime
3 Garrius Adams (19:37) 11 pikë 3 kërcime 3 asistime
4 Imer Tahiri (27:04) 9 pikë 2 kërcime 2 topa të vjedhur
5 Mikaile Tmusic (13:47) 5 pikë - -
6 Temi Soyebo (20:25) 4 pikë 4 kërcime 3 asistime
7 Gazmend Sinani (20:00) 4 pikë 5 kërcime 1 asistim
8 Qëndrim Biraj (18:49) 3 pikë 4 kërcime 2 asistime
9 Marko Popovic (21:04) 1 pikë - 1 asistim
10 Arian Tahiri (0:59) 0 pikë - -
11 Ardit Memqaj - - -
12 Edmond Kryeziu - - -


Sigal Prishtina

1 Willie Kemp (35:01) 19 pikë 2 kërcime 3 asistime
2 Mika Moser (25:48) 17 pikë 7 kërcime -
3 Jabarie Hinds (31:13) 16 pikë 4 kërcime 5 asistime
4 Fisnik Rugova (27:22) 6 pikë 6 kërcime 2 asistime
5 Nenad Delic (27:56) 6 pikë 5 kërcime 2 asistime
6 Granit Rugova (27:08) 5 pikë 3 kërcime 1 bllokadë
7 Edmond Azemi (25:10) 4 pikë 6 kërcime -
8 Rinor Peci (0:17) 0 pikë - -
9 Drilon Hajrizi - - -
10 Urim Zenelaj - - -
11 Muhamedali Janjeva - - -
12 Gazzali Makasqi - - -

BASHKIMI - PRISHTINA @ GAME 4

Ç3: Epërsi e ngushtë e Prishtinës para çerekut të fundit

BOROZANI

24 Maj, 2017 @19:11

Me tripikëshin e Jabarie Hinds në sekondat e fundit, Sigal...

LIVE

Bashkimit i lëndohet një lojtar

BOROZANI/ Arian Paçarizi

24 Maj, 2017 @19:05

Skuadra e Bashkimit pjesën e mbetur të ndeshjes kundër Sigal...

BASHKIMI - PRISHTINA @ GAME 4

Ç2: Gjithçka e barabartë në pjesën e parë

Foto: Borozani

24 Maj, 2017 @18:30

Pas 20 minutave lojë, rezultati i ndeshjes Bashkimi-Prishtina...

BASHKIMI - PRISHTINA @ GAME 4

Ç1: Epërsi e Prishtinës pas 10 minutave

Foto: Borozani

24 Maj, 2017 @18:19

Pas 10 minutave lojë në Prizren, rezultati shënon 13-17 në të...

BASHKIMI - PRISHTINA @ GAME 4

Publikohen pesëshet startuese

Foto: Borozani

24 Maj, 2017 @17:51

Janë publikuar skuadrat startuese të Bashkimit e Prishtinës në...

CAVS - CELTICS @ GAME 4

Cleveland afër finales

Foto: nba.com

24 Maj, 2017 @9:30

Kampioni aktual i NBA-së, Cleveland Cavaliers, e mposhti Boston...

ALO-QENDRA E PRISHTINËS

Rugova: Në Prizren për fitore e festë

24 Maj, 2017 @8:14

Basketbollisti i Sigal Prishtinës, Fisnik Rugova, në deklaratën e...

TRAJNERI I BASHKIMIT

Radovic: Synimi është fitorja

BOROZANI/ A. P.

24 Maj, 2017 @7:56

Trajneri malazias i Bashkimit, Dragan Radovic, në deklaratën e tij...

THËRRASIN TIFOZËRITË

Bashkimi kërkon fitore për barazim serie, Prishtina titullin

23 Maj, 2017 @21:16

Bashkimi nesër mbrëma do të zhvillojë ndeshjen e fundit të...

SIGAL PRISHTINA - RAHOVECI

Prishtina s’lejoi befasi

Foto: Arkiv

20 Prill, 2018 @20:21

Sigal Prishtina edhe në ndeshjen e fundit të stinorit të rregullt,...

TREPÇA - BASHKIMI

Bashkimi mbyll stinorin me fitore

BOROZANI / A.P

20 Prill, 2018 @19:36

Në ndeshjen e zhvilluar ndërmjet Trepçës dhe Bashkimit, fitues...

TOP 10 PERFORMANCES @ GW 27

Bundovic, më i miri i xhiros së parafundit

BOROZANI/Arian Paçarizi

20 Prill, 2018 @17:48

Basketbollisti i vetëm i huaj i Sigal Prishtinës në stinorin...

TERMINET E XHIROS SË FUNDIT

Në xhiron e fundit, vendoset një gjë!

BOROZANI/A.P.

18 Prill, 2018 @20:22

Kur ka mbetur vetëm edhe një xhiro për të përfunduar stinori i...

I NATYRALIZUARI I PARË

Doellman mund të rikthehet te Kosova

18 Prill, 2018 @14:49

Basketbollisti i natyralizuar amerikan, Justin Doellman, mund të...

Të gjitha lajmet nga FBK Superliga