Të gjitha lajmet

KOLUMNE

Rishikim Sezoni – Atletico Madrid

Rishikim Sezoni – Atletico Madrid

Shkruan: LUAN MORINA

29 Maj, 2018 @16:00

Barazimit ndaj Leganesit, Gironës, Qarabagut kanë shkatërruar sezonin e Atleticos së Madridit këtë vit. Dhe të gjitha këto kanë ardhur në pjesën vjeshtore të sezonit, në pjesën e parë të së cilës Griezmann skuqej e agjëronte me gola (vetëm tre në tre muajt e parë), e Carrascos i ndërpritej seria me lëndime. Ende nuk ka kuptim transferimi i Carrascos në Kinë! Një teori më arsyeshme që është përmendur ka qenë shkëmbimi i aksioneve të pronarëve kinez me kartonët e Carrascos dhe Gaitanit.

DËSHTIMI NË FILLIM

Lëndimet kanë ndjekur ‘atleti’-t gjatë tërë sezonit. Mungesa në krahët e mbrojtjes, herë Juanfran e herë Felipe Luis, lëndimi i Kokes, dhe suspendimet e vazhdueshme si pasojë e lojës, si zakonisht, të ashpër të ekipit të Simeones, kanë qenë arsye shtesë për dështimin e fillimit të sezonit krahas bllokadës së transferimeve.

40 PLUS

Kjo bllokadë ka ndikuar që mesfusha të jetë pothuajse e pandryshueshme. Thomas, i cili është angazhuar edhe në krahë të mbrojtjes, Saul, Koke, Correa, e edhe veterani Gabi kanë pasur mbi 40 ndeshje të zhvilluara gjatë këtij sezoni që krahasuar me ekipet dhe repartet tjera janë stër-ngarkesë duke pasur parasysh edhe kufizimet në zëvendësime të cilat për shkak të dendësisë së pamjaftueshme të ekipit kanë munguar shpesh.

GRIEZMANN, LIDER APO JO?

Griezmann ka bartur ekipin, por jo aq shumë sa është pritur. Nuk ka qenë një lider i vërtetë, së paku jo në opinionin tim, gjatë momenteve më të vështira. E mbyll sezonin si golashënuesi më i mirë, por shumica e tyre kanë ardhur me shumicë në disa ndeshje, derisa kanë munguar në periudha të gjata kohore, e edhe në ndeshjet kryesore – ndaj Realit e Barcelonës.

COSTA + VITOLO

Ardhja e Costas dhe Vitolos në janar nuk ka pasur ndoshta atë efektin e pritur. Sulmuesi spanjoll më shumë ka marr kartonë të verdhë se sa që ka shënuar gola, gjersa Vitolo ka qenë opsion i mirë në krah, por jo sa Correa për shembull.

FINALJA E RADHËS

Largimi i Torresit vjen në kohë të duhur. Nuk besoj që kanë nevojë për sulmues nëse nuk largohet Griezmann. Edhe ashtu një gjysmë-sulmues do të ishte i mirëseardhur, nëse nuk kalojnë në 4-4-2 klasik me dy sulmues, apo nuk kthehen në 4-2-3-1. Ardhja e Rodrit nga Villarreal është një nga veprimet më mençura të këtij afati ende të pafilluar mirë të transferimeve. Çështja e Jose Gimenez do të duhej më herët, e edhe ashtu një qendërmbrojtës është i nevojshëm për ‘atleti’. Nëse arrijnë të mbajnë Oblakun, i cili është ndër tre portierët më të mirë në botë për momentin, padyshim më i nënvlerësuari, do të jetë një sezon ngazëllues për Atleticon. Sidomos me faktin që finalja e Ligës së Kampionëve zhvillohet në stadiumin e tyre. Mision i pamundur? Aspak!

KOLUMNE

Rishikim Sezoni – Real Madrid

Foto: UCL/fb

28 Maj, 2018 @22:41

Ky Real është më i madh se galaktikët! Jo vetëm për kah...

CHRISTIAN PANUCCI

Kosova, rival që e vlerësojmë

28 Maj, 2018 @22:38

Selektori i Shqipërisë, Christian Panucci, nuk e nënçmon...

KOLUMNE

Rishikim sezoni – La Liga

28 Maj, 2018 @22:24

Prej xhiros së dhjetë në La Liga, vetëm dy ekipe kanë ndryshuar...

BERNARD CHALLANDES

Shqipëria ka shumë përvojë

28 Maj, 2018 @22:10

Selektori i Kosovës, Bernard Challandes, në konferencën për shtyp...

FABINHO

Liverpool blen brazilianin e Monacos

Foto: liverpoolfc.com

28 Maj, 2018 @21:49

Liverpool arrin marrëveshje me Monacon për blerjen e mesfushorit...

JUVENTUS E KËRKON

Oferta e kampionit gati për Darmianin

28 Maj, 2018 @18:43

Mbrojtësi i Manchester Unitedit, Matteo Darmian, mund të kthehet...

ANTE CORIC

Talenti kroat te Roma

28 Maj, 2018 @18:34

Edhe zyrtarisht, Roma ka nënshkruar kontratë me mesfushorin e...

SOKRATIS

Greku i Dortmundit, para Arsenalit

28 Maj, 2018 @18:24

Unai Emery do të bëj lëvizjen e parë si trajner i Arsenalit. Siç...

MEDIA

De Vrij neroazzurr

28 Maj, 2018 @18:20

Futbollisti holandez që bëri emër te Lazio, Stefan de Vrij, thuhet...

KOLUMNE

Rishikim Sezoni – Barcelona

29 Maj, 2018 @8:00

Një nga gjërat më absurde që mund të dëgjoni këtë pranverë...

KOLUMNE

Rishikim Sezoni – Real Madrid

Foto: UCL/fb

28 Maj, 2018 @22:41

Ky Real është më i madh se galaktikët! Jo vetëm për kah...

KOLUMNE

Rishikim sezoni – La Liga

28 Maj, 2018 @22:24

Prej xhiros së dhjetë në La Liga, vetëm dy ekipe kanë ndryshuar...

LEVANTE - BARCELONA

Enis Bardhi me 2 gola, prishet seria e Barcelonës

Foto: BBC

13 Maj, 2018 @21:45

Edhe pse u mendua se Barcelona do ta përfundonte sezonin 2017/2018...

VIDEO GOLI I DYTË

Bardhi ‘mat’ Ter Stegenit

13 Maj, 2018 @21:03

Levante po avancon aktualisht 5-2 ndaj Barcelonës, ndërsa Enis...

Të gjitha lajmet nga La Liga